Varia

Müüdid jõutõstmise ja jõutõstjate kohta...

Päris tihti võib mõnest foorumist lugeda või kuulda inimesi rääkimas jõutreeningu, sh jõutõstimse ja jõutõstjate kohta erinevaid müüte, väärtõekspidamisi, mida jutustatakse aina edasi ja mis levides muudkui paisuvad ja paisuvad. Loodan järgnevaga mõningad

Varia  |   |  tekst:  |  fotod: Anonüümne  |  3 kommentaari

Päris tihti võib mõnest foorumist lugeda või kuulda inimesi rääkimas jõutreeningu, sh jõutõstimse ja jõutõstjate kohta erinevaid müüte, väärtõekspidamisi, mida jutustatakse aina edasi ja mis levides muudkui paisuvad ja paisuvad. Loodan järgnevaga mõningad neist müütidest kummutada.

Jõutõstjad on rasvased ja paksud

Olen nii mõnelgi korral tabanud inimesi kõnelemas, et tahaks kangesti jõutõstmisega tegeleda, kuid ei tahaks väga paksuks ja rasvaseks minna. Mõte või arusaam, et jõutõstjad on paksud või et suurem osa jõutõstjatest on paksud, on tegelikult naeruväärne. Arvan, et selline stereotüüp tuleneb kaheksakümnendate aastate super - raskekaalu klassikalistest tõstjatest, kes kaalusid tõepoolest väga palju ja olid suured. Tõsteti suuri numbreid, püstitati rekordeid ja seetõttu jäid need nimed ja kujud inimestele ka kauaks ning hästi meelde.
Tänapäeva jõutõstjad, nagu näiteks Scot Mendelson, Ryan Kennelly või Sebastian Burns näevad välja praktiliselt samasugused nagu kulturistid oma massiperioodil. Nad ei ole paksud ja lodevad ning on oma tulemustega tipus, kuna nad ei ole laisad ja toitumine on paigas nagu peab. Õigupoolest, ma ei suuda praegu välja mõelda ühtegi maailma klassist jõutõstjat, kes oleks lihtsalt paks ja „vedel. Enamus suurtest tõstetest ja rekorditest, mis hiljuti tehtud, on tehtud suhteliselt „kuivade jõutõstjate poolt.
Pole tegelikult mingisugust põhjust, miks jõutõstja peaks paks olema või ennast lihtsalt paksuks sööma. Toitumine peab ka jõutõstjatel paigas olema. Täpselt nagu kulturistidel oluline on süüa palju valku ja „puhtaid liitsüsivesikuid, mis tuleb loomulikult ajastada. Pole tähtis kes oled või millega tegeled; kui toiutumine on jama ei saa ka sooritus olla optimaalne.

Jõutõstjatel pole nii palju lihaseid kui kulturistidel

On inimesi, kes väidavad, et treening jõutõstmise eesmärkidel ei suurenda oluliselt lihasmassi. Nagu see „rasvalugugi nii ka see...naeruväärne. Kuidas saab inimene, kes treenib suurte raskustega, mitte kasvada? Veel enam...kui põhitõsted tehakse tõepoolest lühikeste seeriatena, siis abistavaid harjutusi teevad enamus jõuõstjaid pikkade seeriatena. Ei ole põhjust, miks treening suurte raskustega ei peaks lihaseid kasvatama.

On suure mahuga treenijaid, kes väidavad, et jõutõstjate programmides pole hüpertroofia stimuleerimiseks piisavalt mahtu. Kui te ihaldate suurt mahtu, siis proovige Metal Militia stiilis treeningut. Kümneid pikki seeriaid õlgade tõstmisi ei ole midagi ebatavalist, samuti pole ebatavaline, kui treenitakse paar tundi ainult triitsepsit (lukustamine). Kui soovite suurt mahtu, siis see on võimalus teile.

Jõutõstjatel ei ole suuri käsi

Jama jutt loomulikult. Järjekordne müüt kadedatelt „jõusaali rottidelt, kes ei tohiks ennast isegi mitte kulturistiks pidada. Arvatavasti sellised tüübid ongi need, kes üldse sellist jõutõstjad vs. kulturistid vastandamist üles keerutavad.

Kuidas on võimalik, et aastate pikkused treeningud, pärast sadade seeriate kaupa triitsepsi harjutusi, sõudmisi, lõuatõmbeid ja vähesemal määral ka biitsepstõsteid ei anna tulemuseks käte ümbermõõtude kasvamist. See ei olegi võimalik ja just kõik need eelnevalt nimetatud harjutused on jõutõstjate programmides.

Lühikeste kätega jõutõstjatel on lamades surumisel eelis

Oiii...VALE! Iga viimane jõutõstja, kes on võistlustel surunud rohkem kui 360 kg, on olnud 180 cm pikk või pikem ja oma keha pikkusele proportsioonis kätega. Keegi ei vabanda ennast kunagi oma käte pikkusega ja see ongi paljusid heade tulemusteni viinud.

On asju, mida saab muuta ja parandada ka siis, kui sa ei ole võib olla geneetiliselt kõige soositum mingi konkreetse tegevuse jaoks. Kui on mõni nõrk moment, siis ei tasu vabandust otsida mitte käte pikkusest, vaid tuleks oma nõrkuse kallal lisatööd teha.

Jõutõstjate taguotsad on pirakad

Kindlasti on see tõsi, kui tegu on lihtsalt pekise ja rasvase jõutõstjaga. Ent nagu ennist oli juttu...jõutõstja ei pea paks olema. Arvan, et paljudele on see müüt ettekäändeks, et mitte kükkida, mitte kükkida suurte raskustega ja mitte pingutada...mõned kardavad seda. Kui suurte raskuste tõstmine teid hirmutab, siis te ei peaks tõenäoliselt jõutõstmisega tegelema.

Tagasi müüdi enese juurde. Tõsi...inimese tagumised lihased kasvavad tõepoolest, kui kükitakse ja kükitakse raskelt. Ent ei kasva üksi tagumik...kasvavad kõik...puusalihased, tuhar, reie kakspealihas, reie nelipealihas, sääred. Loomulikult, kui teil on liigset rasva, mille all ka märkimisväärselt lihast, siis ongi tagaots suur. Kui rasvaprotsent on kontrolli all, ei ole teil ega saa jõutõstmisest tulenevalt ka olema seal tagapool midagi inetut...saate endale lihtsalt toonuses ja trimmis kena tagumiku.

Tõlkijalt: õige jutt!!!

Jõutõstjad on aeglased

Jällegi naeruväärne ja rumal jutt.
Umbes 40 aastat tagasi viidi läbi uurimused, et määrata, millised Olümpia sportlased on kõige atleetlikumad ja sportlikumad. Saadud tulemused olid vägagi huvitavad. Klassikalised tõstjad, kes olid kaalult ja suuruselt kergejõustiklastega võrdsed, suutsid sprintida ja hüpata vägagi arvestatavaid tulemusi.

Viimastel aegadel on jõutõstjad oma programmidesse võtnud kiire ja plahvatusliku treeningmetoodika ja selle tulemused on olnud enneolematud. Olen isiklikult näinud 175 cm st keskkooli jõutõstjat, kes pani palli pealt korvi ja seda kahe jalaga korvi alt ja koha pealt. Ta oli ka väga kiire sprinter.

Jõutõstjad võivad olla vägagi võimekad. Üks selline näide on Westside`i mees Andre Henry, kes kaalub üle 180 kg ja hüppab kohapealt vertikaalselt üles 107 cm kõrgusele. Hämmastav!!!

Paljudel keskkoolidel on oma jõutõstmise meeskonnad, kes võistlevad omavahel. Paljud jõutõstjad tegelevad lisaks ka teiste aladega, näiteks Ameerika jalgpalliga. Jõutõstmise programm aitab teil saada nii tugevamaks, suuremaks kui ka kiiremaks ja need omadused on ka teistel aladel ainult kasuks.

Loodan, et eelnev arutelu aitas muuta mõningaid väärarvamusi jõutõstjate ja jõutõstmise suhtes. Informatsioon, mida artiklis kajastasin tulenes minu vestlustest jõutõstjate enditega, jõusaali treeneritega, eliitjõutõstjatega ja nõrgema tasemega jõusaali külastajatega.

http://www.bodybuilding.com/fun/plmyths.htm


Fitness.ee avaldatud teksti-, foto- ja videomaterjalide kopeerimine on lubatud ainult Robocop OÜ kirjalikul loal. Materjalide loata kasutamise eest esitatakse arve. Loa saamiseks palume pöörduda: toimetus@fitness.ee

 
     hüpe on neil küll julm jah, suusatajatel käis peep päll mingeid hüppeharjutusi näitamas ja oli ikka päääris kaugele ja kõrgele lennanud. samas ülikoolis tehti uuring siis ka jõutõstjad hüppasid kohapealt kõrgemale kui võrkpallurid samas kui tehti minuti jooksul ja mõõdeti kõigi keskmine hüppe kõrgus selle ajal tehtud hüpetest siis olid suusatajad minuteada parimad samas loogiline,sest vastupidavusala ikkagi, plahvatust ei ole.
     http://www.youtube.com/watch?v=RuRxpqP9BQY siin videos näitab päris hästi kui kõrgele võivad jõutõstjad hüpata...
     Lihaseid on meil kõigil ühepalju.

Atarashii Naginata - uus spordiala?

Varia | 

Atarashii Naginata - kas uus spordiala? Eestis on spordialaga tegeletud kõigest paar aastat, kuid spordiala ise on juba mitme sajandi…


Kas valida nutikell või nutivõru?

Varia | 

Nutivõru on kiiduväärt trennikaaslane! Nutivõrud on lihtsamad nii oma välimuselt kui kasutamisvõimalustelt. Erinevalt puutetundliku…