Agne Kiviselg võistleb 1. aprillil Oslo Grand Prix võistlusel

Kulturism 31.03.17, 19:35 EKFL

1. aprillil toimub Oslos suurejooneline kulturismi ja fitnessi võistlus Oslo Grand Prix. Eestit esindab võistlusel Agne Kiviselg.

Agne Kiviselg võistleb Oslo Grand Prix võistlusel bikiinifitnessi pikkuskategoorias -169cm. Kui eelmisel nädalavahetusel tõi Pärnu sportlane, Spa&Sport spordiklubi esindaja, Agne, Rootsist koju kuldmedali, siis ka selleks võistluseks on…

Pudix valgupudingu degusteerimised aprillis MyFitnessi klubides

Klubid 03.04.17, 14:01

Aprillikuus toimuvad Pudix valgupudingute degusteerimised MyFitnessi klubides üle Eesti.…

EOK kulturismi- ja fitnessi- ning jõusaalitreeneri tasemeeksamile registreerumie kuni 8. aprillini!

Kulturism 03.04.17, 01:09

Eesti Olümpiakomitee kulturismi-, fitnessi- ja jõusaalitreeneri kutsekvalifikatsiooni tasemeeksam…

Algas kogu aprilli kestev fitnessikuu

Kulturism 03.04.17, 10:56

Eesti Olümpiakomitee täitevkomitee liige, liikumisharrastuse komisjoni esimees Helir-Valdor Seederi sõnul on teemakuud nagu fitnessikuu üks osa…

Fitmodeli projekti lõppvõistlus toimub 2. aprillil Butterfly Lounges

Kulturism 31.03.17, 21:19

2. aprillil algusega kell 15.00 toimub Butterfly Lounges projekti "Fitmodel" lõppvõistlus. Jaanuari lõpus startis Eesti suurim…

articles content main
small articles grid
NB! Teie brauseris on keelatud JavaScript.
Palun lubage skriptid, et kasutada selle lehe kõiki omadusi.

Treening

Artiklid

Treeningu psühholoogia...

Treening  |  12.04.10  |  tekst:  |  fotod: Anonüümne  |  4 kommentaari

Mäletan neid aegu, kui esimest korda aru sain, kui võimas osa võib psühholoogial treeningute taga olla. Läksin ühel laupäeval jõusaali oma ärajäänud trenni tagantjärele tegema. Läksin hantliriiuli juurde ning võtsin hantlid, et teha lamades surumist hantlitega, võtsin 40 kg sed hantlid ning läksin ja tegin oma kaheteistkümnese seeria...nii, nagu plaan ette nägi, kaks kordust rohkem, kui eelmisel korral. Nii ka tuli, ent pärast hantlite tagasipanemist selgus, et keegi oli pannud 40 kg ste hantlite kohale 45 kg sed hantlid, seega, ma tegin oma kaheteistkümnese seeria plaanitud raskusest 5 kg võrra raskemate hantlitega ja lisaks veel rohkem ka 2 kordust. Kui mul poleks olnud sellist psühholoogilist „eelist, ei oleks ma sellist edasiminekut teadlikult suutnud mitte mingisuguse pigutusega teha.

Jalutage sisse mõnda tõsisesse jõusaali, te võite näha, kuidas seal treenitakse, kuidas keskendutakse, häälestutakse seeriaks. Umbes nagu reklaamiski öeldakse "Whatever you have to do, do it" (tehke seda, mida te tegema peate (et eesmärgiks võetu teostatud saaks). Ja nii ongi õige, selline suhtumine ongi kõige alus ja „imerohi, mida eduihalejad vajavad. Teadmine, et nad suudavad seda.

Loomulikult, selline hoiak ja suhtumine ei kehti ainult raskuste tõstmise korral. Olen isegi teinud mitmetele massi ihalevatele sõpradele „erisheike, mis paneb nad kasvama. Tegelikult ei ole need sheigid olnud midagi muud, kui tavalised vadakuvalgud või massilisajad, mille purgilt originaalsilt maha rebitud. Kas need sõbrad on seda, minu „imerohtu treeningute kõrvale tarbides ka edukamad ja kasvavad??? Jahh, on edukamad ja kasvavad. Kas sellepärast, et nad saavad sealt tõesti lisaks lisavalku või mingisugused eriaineid??? Ei, mitte sellepärast. Miks siis???
Sellepärast, et ma ütlen neile, et kasutage seda kraami ja te kasvatate ühe kuuga 5 kg lihasmassi juurde...nad usuvad seda ja see ongi kõige alus, see ongi edu võti...usk, eesmärk ja tahtmine. Teadmine, et kui ma „nii teen, pingutan, näen vaeva, „seda söön, siis ka tuleb.

On hämmastav, et platseebo efekti ja sellest tulenevat progressi tegelikult väga palju alahinnatakse. Arvatakse, et edu ja edasiminek, mis tuleneb sellest efektist, on tühine. See ei ole nii.

Kes ei tea, mis on platseebo efekt...see on olukord, kui inimene või katsealune saab tavalisest, täiesti null mõju omavast suhkrutabletist (näiteks) (misiganes tühine mõjudeta tablett) soovitud tulemuse. Selline olukord võib tekkida mõne haiguse ravis, aga ka treeningul, sooritusvõime paranemise osas jne. Ehk siis, me anname katsealusele iga päev nädalas ühe tavalise glükoosi (näiteks) tableti ja ütleme, et selle nädalapikkuse kuuri tulemusena koos korraliku treeninguga peaks tema kehakaal kasvama 2 3 kg. Katsealusele ütleme, et me manustame talle mingit uut „imerohtu, mis suurendab koos treeninguga efektiivselt lihasmassi. Tegelikult ei oma aga manustatav tabletikene lubatud tulemuse osas vähimatki efekti. Katsealune aga usub, et ta võtabki „lihasmassi suurendajat ja lihasmass suurenebki. See ongi platseebo efekt, see on psühholoogia, teadmisest ja uskumisest tulenev edu.

Platseebo efekti olemasolu on ilmnenud paljudes katsetustes. Tihtipeale katsealused ise ei teagi, kellele on manustatud tõeline, soovitud efekti omav tabletike ja kellele võlts „imerohi. Selliselt tõmmatakse katsealused sageli niiöelda haneks.

Nii on ka paljude toidulisanditega. Ostetud lisand ja selle manustamine, mis iganes eesmärgil sunnib meid reeglina alati tegema korrektuure ka oma tavatoitumises ja treeningus. Ostame näituseks lisaks „paljulubava rasvapõletaja ja oh imet, see töötabki, ma kaotangi kaalu ja lähen kuivemaks. Aga kas töötab sellepärast, et me teame, et see on hea kraam (peaks lubatud reklaami järgi olema) ja peab kindlasti töötama või kaob rasv pigem sellepärast, et samaaegselt lisasime treeningplaandiesse ka aeroobse ja korrigeerisime toitumist??? Ise usume ja loodame me samal ajal muidugi efektiivse rasvapõletaja vägevusse ja arvame, et see ongi kõige taga.

Tahan öelda seda, et ei ole tähtis, mis on teie progressi taga. Keegi ei tule teie juurde ütlema, et sinu lihased pole midagi väärt, kuna need on kasvatatud tänu platseebo efektile. Pigem peaks inimesed hoopis rohkem seda fenomeni ära kasutama ja olema teadlikud, kui suur on usu, teadmise ja tahtmise jõud.

Kasutasin artiklit „The Psychology of Training Dave Mayo, tõlge ei ole päris üks ühele.

Fitness.ee avaldatud teksti-, foto- ja videomaterjalide kopeerimine on lubatud ainult Robocop OÜ kirjalikul loal. Materjalide loata kasutamise eest esitatakse arve. Loa saamiseks palume pöörduda: toimetus@fitness.ee
Prindi Logi sisse ja arutle foorumis
 1. Kahju, et seda efekti ise ei saa korraldada enda jaoks. või kas vaidlete vastu? :D

  Raul93  |  12.4.2010 23:46
 2.  Platseeboefekti vist mitte, aga enesesisendust jt psühholoogilisi ressursse kasutades on võimalik enda eesmärkideni jõudmist palju reaalsemaks teha.

  IvoP  |  13.4.2010 10:15
 3.  Kirjutasin Ivo alt sisselogituna...

  kirp2  |  13.4.2010 10:16
 4.  Lased sõbral panna raskused kükikangile, ei vaata kettaid ja hakkad kükkima aimamata palju peal on :D

  PumaZ  |  13.4.2010 20:40

Logi sisse

Kommentaari lisamiseks logi palun sisse. Unustasid parooli?

Pole veel kasutaja? Registreerumine võtab vaid hetke! Lisaks uudiste ja artiklite kommenteerimisele, saad Fitness.ee kasutajana osaleda foorumi aruteludes, hinnata treenereid ja klubisid ning tellida mugavalt kaupa veebipoest. Registreeru kohe »

Püsi teemas. Hea tava on arvustada inimeste mõtteid, mitte neid endid. Keelatud on reklaamlinkide ja -tekstide postitamine, samuti teiste kommentaatorite, artiklites esinevate inimeste, artiklite autorite ja teiste halvustamine. Fitness.ee moderaatorid kustutavad sobimatud kommentaarid.
Kommenteerimist toetavad


reklaam
reklaam Olimp
reklaam Fast
reklaam Olimp

Uudised

reklaam Fitshop.ee
Unustasid parooli?

Sisesta oma kasutajanimi ja sama kasutajakontoga seotud e-posti aadress – saadame sinna uue parooli.

Registreeru

Vali meelepärane kasutajanimi ja sisesta oma e-posti aadress.

Teavita

Teavita administraatorit, et siin on midagi valesti!

Saada sõbrale

Saada see link sõbrale