Toidulisad

Vürtsita oma toidulisade valikut

Toidulisad  |   |  tekst:  |  fotod: Anonüümne  |  Kommenteeri

Kas peaksid valima baasmudeli või täiustatud variandi? See on otsetee suurtele muutustele, kui õpid, mida oodata neilt kolmelt efektiivselt massi-ehitavast ja rasva põletavast lisandist.

Igal aastal, koos uute ja põnevate lisanditega, mis on välja töötatud erinevates laborites, tuleb sellele kiirelt kasvavale turule ka üha uusi modifikatsioone „vanadest lemmikutest”. Mõnes mõttes on see sarnane olukorraga autotööstuses.

Jah, autod. Ei pea olema Ivo Linna, et mõista, et auto sellisel kujul nagu me seda teame, ei leiutatud ühel konkreetsel päeval eduka ajurünnaku käigus. Autode areng on olnud pidev ning nende juured ulatuvad hilisesse 18. sajandisse. Iga aastakümme toob kaasa uuendusi ja täiustusi sisepõlemismootor, sissepritse, ketaspidurid, elektrilised aknad ja sisseehitatud GPS seadmed, kui nimetada mõnda neist.

Asja mõte seisneb selles, et sarnaselt autodega, täiustatakse ja muudetakse paremaks ka põhilisi toidulisandeid, mida oled tarbinud juba aastaid. Antud artiklis kirjeldame kolme klassikalist lisandit: arginiini, kreatiini ja karnitiini. Kuidas teha nende hulgast valik, et tulemus oleks parim? Loe edasi.

ARGINIIN

Arginiin, aminohape, mis on peamine komponent lämmastiku balansi võimendites (NO lisandid). Kuna arginiin aitab tõsta veres ringleva NO taset, soodustab see veresoonte laienemist, samuti ka vere, hapniku, hormoonide ja toitainete transporti töötavatesse lihastesse. Tänu sellele kogeme suuremat energiat ja jõudu treeningu ajal ning paraneb taastumine ja lihaskasv. Lisaks aitab arginiin viia lihastesse rohkem vett, veel üks oluline tunnus parema „pump efekti” saavutamiseks; lisaks, arginiini toimel suureneb kasvuhormoonide tase.

Baasmudel: Algupäraselt tuli arginiin turule oma lihtsa vormi, L-arginiini näol.

Lisavarustus:

Valik 1. Niipea kui arginiinist sai kuum NO lisand, saabus turule ka uus vorm arginiinist arginiin alfa-ketoglutraat (AKG), põhiolemuselt 2 arginiini molekuli seotud alfa-ketoglutraadi molekuliga. Alfa-ketoglutraat on prekursoriks ühele teisele väga tähtsale aminohappele, glutamiinile. Lisaks muudele omadustele, on glutamiin demonstreerinud aminohappeid säästvat efekti, mis võimaldab teisi aminohappeid kasutada proteiinide sünteesis ja lihaskasvus. Glutamiin aitab lisaks viia verest lihastesse mõistlikul hulgal vett, glükogeeni ja teisi toitaineid. Seega, AKG pakub tõendamist leidnud arginiini efekti NO taseme tõstjana ning lisaks mõjutab positiivselt ka glutamiini taset, olles seega kasulik mitmel rindel.

Valik 2. Arginiin etüülester (AEE), üks uuemaid saadaolevaid arginiini vorme, arginiini molekul, mis on seotud estriga. Erinevate molekulide esterdamine, antud juhul arginiini, muudab nad rasvasõbralikumaks. Miks olla rasvadega sõbralik? Üks protsess, mille käigus toitained jõuavad rakkudesse, on passiivne imbumine, mille käigus toitaine kasutab lipiidi (rasva) kui transpordivahendit. Seega, AEE leiab tee rakkudesse efektiivsemalt kui tavaline arginiin, tähendab, see on organismi poolt paremini omastatav ning kogused võivad olla väiksemad.

Tee proovisõitu. Kui valid L-arginiini või AKG toote, kasuta seda 3 5 g doosi kohta. AEE puhul on doosiks 2 3 g. Sõltumata arginiini tüübist, kasuta 1 doos hommikul, 1 doos 30 45 minutit enne treeningut ning 1 doos 30 60 minutit enne und. Ära võta koos toiduga.

KREATIIN

Kreatiin on kiireks energiaallikaks rakusiseselt. See muudab võimalikuks sooritada rohkem korduseid; sellest johtuvalt tuleneb suurem lihaskasv. Kreatiin parandab su keha reageeringut treeningule, tõstab suutlikust trennis ning aitab tuua lihastesse vett, muutes neid nii väljanägemiselt kui tundelt täidlasemaks.

Baasmudel: Kreatiin tegi oma populaarse debüüdi kreatiin monohüdraadi näol, mis on kreatiini molekul seotud vee molekuliga. See on tänaseni kõige populaarsem kreatiini vorm, kuna ta on efektiivne ning suhteliselt odav. Kindlasti veendu, et tegemist oleks mikroniseeritud kreatiin monohüdraadiga, mis on hästi peenikeseks jahvatatud kreatiin. See minimiseerib kõhuärritust ning tagab parema omastamise.

Lisavarustus:

Valik 1. Kreatiin malaat või trikreatiin malaat, 3 kreatiini molekuli seotud ühe õunhappe molekuliga (ühend, mis toodab kehas energiat). Vees paremini lahustuv kui monohüdraat, seetõttu põhjustab vähem kõhuärritust kui võtta suurtes kogustes. On ka väidetud, et see on bioväärtuslikum või paremini imenduv kui teised kreatiini vormid.

Valik 2. Üks uuemaid vorme kreatiinist, mis on saanud väga populaarseks on kreatiin etüülester (CEE). Sarnaselt AEEga on CEE kreatiini molekul seotud estriga. Uuringud näitavad, et imendub organismis paremini kui kreatiin monohüdraat. Tänu sellele on ka CEE doos väiksem, mis aitab vältida puhitust ja kõhuärritust.

Tee proovisõitu. Kui valid kreatiin monohüdraadi või malaadi, kasuta 3 5 g doosi; CEE puhul 2 3 g doosi. Sõltumata kreatiini tüübist võta üks annus vahetult enne treeningut ning teine annus vahetult pärast treeningut.

KARNITIIN

Karnitiin on tinglikult peamine aminohape, mida meie kehad sünteesivad lüsiinist ja metioniinist. Karnitiin aitab viia rasvu meie „rakumootoritesse”, mitokondrisse. Sellel on 2 peamist eelist. Esiteks, rohkem rasva põletatakse kütusena, mis võib viia suurema rasvakaotuseni. Teiseks, kuna põletatakse rohkem rasvu, saab süsivesikud konserveerida energiavaruna. Teoreetiliselt peaks see viima selleni, et treeningu vältel on kasutada ühtlasem energiatase ning vastupidavus suureneb. Lisaks on leitud, et karnitiin kiirendab taastumist ning aktiveerib lihasrakkude testosterooni retseptoreid, mis võib viia suurema lihaskasvuni.

Baasmudel: Karnitiini standardseks vormiks on L-karnitiin, mis on puhas karnitiin.

Lisavarustus

Valik 1. Atsetüül-L-karnitiin (ALC), leidub kogu kehas, kuid peamiselt kesknärvisüsteemis, peamiselt kaasatud protsessides, mis hõlmavad aju funktsioneerimist ning energiavarustust. ALC imendub verre efektiivsemalt kui L-karnitiin ning tungib vabamalt läbi rakumembraanide. ALC omab märkimisväärset efekti mitmel pool kehas, kaasa arvatud taastavad ja kaitsvad funktsioonid keskkonnamõjude ja vananemise vastu. Vananemise peamiseks põhjuseks on energiat tootvate rakuosakeste vähenemine, mille tulemuseks on aeglustunud rakkude ainevahetus, mille tulemusena hakkavad kogunema jääkained ning lõpuks rakk sureb. ALC aitab nende protsesside vastu võidelda.

Tee proovisõitu. Kui otsustad valida L-karnitiini, võta 2 3 g korraga, kui valid ALC, siis on annuse suuruseks 1 1,5g. Sõltumata karnitiini tüübist tuleks võtta üks annus koos hommikusöögiga, 1 annus enne treeningut ning 1 annus kohe pärast treeningut.

MIDA SIIS VALIDA?

Kuigi võiks arvata, et parimaks valikuks on kindlasti nn. lisavarustus, ei ole asi nii üheselt lihtne. Nagu autod, nii on ka toidulisandid individuaalne asi. Su sõber võib vajada või mis veel tähtsam, endale lubada uut Porche 911 Carrerat, kuid sina võid leida, et ka Ford Mustang on piisavalt võimas ning mahub su eelarvesse. Teisisõnu, võid saavutada häid tulemusi ka kreatiin monohüdraadiga ning leida, et hind on mõistlikum kui CEEl.

Kokkuvõtvalt: tippmudelid pakuvad kindlasti mõnevõrra paremat tulemust, kuid ilmselgelt maksavad nad ka mõnevõrra rohkem. Kui sa leiad, et baasmudelid sind päriselt ei rahulda ning sinu eelarves on veel ruumi, siis ole mees, lase käia, lisavarustus on just sulle!


Fitness.ee avaldatud teksti-, foto- ja videomaterjalide kopeerimine on lubatud ainult Robocop OÜ kirjalikul loal. Materjalide loata kasutamise eest esitatakse arve. Loa saamiseks palume pöörduda: toimetus@fitness.ee

 


Goldensand klmpressitud kookosli

Science in Sport (SiS)

Toidulisad | 

SiS seisab puhta spordi eest– kõik tooted on testitud maailmatasemel dopinguvastases laboris LGC ning need omavad Informed-Sport


Sooritusvõimet parandav toidulisand - kofeiin

Toidulisad | 

Kofeiin on maailmas enim tarbitav looduslikult esinev aine, millel on psühhoaktiivne toime. Kofeiini leidub kohviubades, teelehtedes ning…


Crazy Coco – kookos, mis potsatas meie ellu

Toidulisad | 

Crazy Coco pakub värskendavat maitseelamust neile, kes soovivad teha tarku…