Tervis

Ubikoonid

Tervis  |   |  tekst:  |  fotod: Anonüümne  |  1 kommentaar

Ubikinoonid (sünonüümiks on vitamiin Q ja koensüüm Q) on lähedase ehituse ja antioksüdantse toimega rasvlahustuvate looduslike ühendite grupp, mida iseloomustab bensokinoongrupp ja pikk isopreenüksustest varieeruv külgahel. Inimorganismis domineerib koensüüm Q10, 2-7% langeb Q9 arvele.

Inimene saab vitamiini Q järgmiselt. Loomsete ja taimsete produktide koostises satuvad seedekulglasse erinevad ubikinoonid. Parim oleks, kui tarbitaks just Q10 rikast toitu: sardiinid, makrellid, looma- ja kanaliha, muna, sojaõli, täisteraviljatooted, pähklid, spinat jne.

Ubikinoonid imenduvad peensoolest totaalses enamikus lümfi. Imendumine sõltub toidurasvade imendumisest ja sapphapetest. Sapi või pankrease nõre defitsiidi korral on nende imendumine pärsitud. Imendumist häirivad kestev raualiigsus, lahtistitena töötavad mineraalõlid, kloriididerikas joogivesi, oraalsed kontratseptiivid, mitmed antibiootikumid, rääsunud taimsed ja loomsed rasvad, soolekahjustused (sh arenguhäired).

Maksa sattunud ubikinoonid konverteeritakse kõik Q10 vormi. Maks on küll tema põhidepoo, kuid tema sisaldus on kõrgeim südamelihases, ületades maksa ja neere kahekordselt.

Vitamiin Q10 pole rangelt võttes klassikaline vitamiin, sest kuigi toit on oluline ubikinoonide allikas, sünteesitakse väga oluline kogus Q10 inimorganismis atsetüül-CoA baasil.

Defitsiit
Vitamiin Q defitsiiti tavaliselt ei teki, kuid organismi vananemise ja mitmete haiguslike seisundite korral on teatud defitsiidi teke reaalne. Näiteks väheneb vananedes maksa võime viia teisi ubikinoone inimorganismile vajalikku Q10 vormi. Vananemisel ja haiguste (südamehaigused, lihaste düstroofia, immuunsüsteemi häired jne) korral vähenevad vitamiin Q varud inimorganismis. B-grupi vitamiinide defitsiidi puhul alaneb maksa võime toota koensüüm Q. Teatud defitsiidi võib tingida ka kolesterooli sünteesi inhibeerivate ravimite pidev ja pikaajaline kasutamine.

Defitsiidi esmasümptomid:

väsimus
jõuetus
kehalise koormuse taluvuse langus.
Kestvalt madal vitamiin Q tase veres tingib:

oluliselt suuremat riski südame- ja veresoonkonnahaigustele (sh ateroskleroos ja kardiomüopaatia)
parodontiidi
immuunsüsteemi häired
suurenenud riski kasvajate tekkeks ja arenguks
suurenenud riski neurodegeneratiivseteks häireteks
märgatava vananemise kiirenemise.


Fitness.ee avaldatud teksti-, foto- ja videomaterjalide kopeerimine on lubatud ainult Robocop OÜ kirjalikul loal. Materjalide loata kasutamise eest esitatakse arve. Loa saamiseks palume pöörduda: toimetus@fitness.ee

 


Goldensand klmpressitud kookosli

Kollageeni müüdid ja tegelikkus

Tervis | 

Müüt nr 1: kollageen on hea ainult naha ja liigeste tervisele. Kollageeni roll naha ja liigeste tervises on vaid jäämäe tipp.…


Paremasse vormi pakase abiga

Tervis | 

BODY - http://www.bodylehti.fi Paremasse vormi pakase abiga Talv on taas kohal. Tuisk, paksud riided ja külmus. Tuleb tuttav…


KOGU MAAILMA EATUD, ÜHINEGE!

Tervis | 

“Huvitav, kas see tõesti on eas 45+ vältimatu?” küsis Iiris Saluri ise-enda käest ning võttis kokku julguse näidata ette oma selleks…