Varia

Loomajõud...

Varia  |   |  tekst:  |  fotod:  |  2 kommentaari

Täna kirjutan ühest huvitavast asjast või...alustan hoopis nii, et imestan vahel isegi, kui kummalised või veidrad asjad võivad vahest inimesele muljet avaldada. Mõni päev tagasi tuuslasin netis ja leidsin sellise muljetavaldava, võimsa ja vägeva spordiala, millest ma varem midagi ei olnud kuulnud. Võis loomulikult aimata, et selline võistlus on olemas, kuid teadlikult ja reaalselt avastasin selle alles nüüd. Millest ma räägin, räägin Horse Pulling´ust. Ei ei, inimesed ei tõmba hobust ega hobuseid. „Sportlasteks“ on hoopis hobused, kes tõmbavad enneolematuid raskuseid. Ma ei tea miks, kuid selle nägemine, mida need vägevad loomad meeletute raskustega teha suudavad on minu jaoks enneolematult võimas ja muljetavaldav. Ma ei tea miks ma sellest niivõrd vaimustun. Ehk ikkagi seetõttu, et ka pool minu elust, isegi kaks kolmandikku on olnud tõsiselt seotud raskuste tõstmisega ja liigutamisega. Ilmselt nii see on. Asjale annab lisa veel see, et viimased paar aastat olen ka ise praktiseerinud sarnast harrastust nagu need vägevad loomadki...kelgu vedamine. Teades enda raskusi ja vaadates, mida need loomad teha suudavad, tekib ikka mannetu tunne küll. Tõepoolest, ega vahel kellegi kohta asjata ei öelda, et „sul on ikka loomajõud küll“. Masendav on aga see, et inimesel pole loomale tegelikult midagi vastu panna. Loomulikult annan endale aru, et meil on kõik muud olulised boonused, ent kui ikka võrrelda inimese kehalisi võimeid loomadega, nende võimete seas ka jõudu, siis oleme ikka haledad küll.
Aga tulen tagasi Horse Pull´i juurde. Millega siis tegu? Ütlen ausalt, et ega ma nendest reeglitest 100% täpselt aru ei saa, enam – vähem, kuid see ei olegi oluline, kui vaatate juurde lisatud videosid, siis võite tõdeda, et see ei olegi oluline. See, mis need loomad teevad, on lihtsalt võimas. Tõlgin ala põgusaks tutvustamiseks paar rida www.horsepulling.com lehelt:

„Asi sai alguse eelmise sajadi algusest, kui farmerid hakkasid omavahel, õigemini üksteise hobuste vahel mõõtu võtma, et kumma hobune suudab rohkem tõmmata, kumma hobune on tugevam ja suudab paigalt suuremat raskust liigutada. Kui algul käis mõõduvõtmine lihtsalt omavahel, siis peagi see „hullustus“ levis ja hakati korraldama spetsiaalseid võistlusi. Kui algul võetigi mõõtu oma tavaliste tööhobustega, siis peagi tekkisid hobused, keda kasvatatigi, toideti ja treeniti nädalalõpu tõmbevõistlusteks.

Seega, Horse Pull (Hobuvedu) ongi sport kõige otsesemas tähenduses, põhitöö teevad muidugi ära hobused, kuid kokkuvõttes on see meeskonna töö.
Parimad hobused treenivad võistlusteks spetsiaalselt iga päev. Nende lihased ja kõõlused peavad olema vormis ja valmis suurteks raskusteks. Üldiselt ei erine nende hobuste treening ja päevareziim inimsportlaste (jõutõstjad) omast. Võistlusteks treenitakse ja valmistutakse täpselt samamoodi. Nii mõnigi arvab ekslikult, et see on loomade piinamine ja hobustele kahjulik. Sellistele hobustele oleks pigem pidev jooksmine ja vastupidavustreening kahjulikud, küsige ükskõik milliselt loomaarstilt. Veohobused ongi spetsiaalselt kasvatatud suurte raskuste lühiaegseteks tõmmeteks ja suurteks koormusteks. Pealegi, vaadake neid (hobuseid), kui uhked nad on pärast õnnestunud tõmmet. Millise uhkusega nad galopivad, kui nad pärast tõmmet raskuse küljest lahti haagitakse. Nii, et otse vastupidi, hobuseid ei piinata, neile meeldib see ja nad naudivad seda.

Mõistagi on toitumine sellise vägevuse ja jõu saavutamiseks väga tähtis. Energiat saadakse kaerast, olulised on loomulikult vitamiinid ja mineraalid. Ja muidugi ohtralt heina. Vähemalt kaks korda päevas antakse koos heinaga ka spetsiaalseid proteiine.

Reeglina on sellistel veohobustel lakad pügatud ja üldse liigsed karvad jalgadelt, kõrvadelt aetud. Omanikud soovivad seeläbi demonstreerida hobuse puhtust ja lihaselist välimust.

See on ala, millega elatist ei teeni ja hobuste peremehed on tavaliselt tavalised tööinimesed, kes tegelevad hobustega oma põhitöö kõrvalt.

Võistlused toovad tavaliselt sõbrad ja pered kokku. Saadakse kokku, leitakse uusi tuttavaid, loomulikult on ka asjaga otseselt mitteseotud publikut. Põnev on alati näha uusi võistlejaid, nii hobuseid kui omanikke.

http://www.horsepull.com/sport%20of%20horsepulling.htm

Tõlkijalt: järgnevalt toon teieni kaootiliselt internetist kogutud selle spordialaga seonduvaid andmeid.


Fitness.ee avaldatud teksti-, foto- ja videomaterjalide kopeerimine on lubatud ainult Robocop OÜ kirjalikul loal. Materjalide loata kasutamise eest esitatakse arve. Loa saamiseks palume pöörduda: toimetus@fitness.ee

 

Atarashii Naginata - uus spordiala?

Varia | 

Atarashii Naginata - kas uus spordiala? Eestis on spordialaga tegeletud kõigest paar aastat, kuid spordiala ise on juba mitme sajandi…


Kas valida nutikell või nutivõru?

Varia | 

Nutivõru on kiiduväärt trennikaaslane! Nutivõrud on lihtsamad nii oma välimuselt kui kasutamisvõimalustelt. Erinevalt puutetundliku…