Varia

Eelmäng...

Varia  |   |  tekst:  |  fotod:  |  3 kommentaari

Kuna Imre võistluste (EM, Maasrticht 2010) kulgemisest, juhtumistest ja korralduslikust poolest foorumis on juba pajatanud, siis ma ei näe põhjust hakata seda kõike üle kordama. Mina tahaks rääkida võistluste ja võistlemise teisest poolest. Kõik see, organisatoorne külg, võistluste kulg ja lõpptulemused on vaid mündi üks külg. Mina kirjutangi teile mündi teisest poolest. Kui rahvas näeb saalist kogu protsessi lõppprodukti, siis see, kuidas selle lõpptulemuseni (suured, defineeritud ja lihaseliste kehadega mehed/naised) jõutakse, mis toimub ennem ja leiab aset telgitagustes, on hoopis pingelisem ja omaette maailm.
Kui rääkida konkreetselt sellest Holland´i võistlusest, mida mina sain kogeda, siis kõik algab tegelikult juba sellest hetkest, kui erinevad koondised ja nende võistlejad esimest korda üksteist näevad ja kokku puutuvad. See psühholoogiline mäng ja töötlemine (nii üksteise kui enese), mis telgitagustes toimub on vägev ja väga võimsalt tajutav. Ma ei ole kindel, kas kõik selle „möllu“ sees olijad seda enesele teadvustavadki, kuid siiski arvan, et ma ei ole siiski ainus, kes seda õhkkonda tunnetab. Iseasi, kas kõik seda omale suudavad ja tahavadki lahti mõttestada.

Mis siis toimub?

Võib tajuda, et „kõik kardavad kõiki“, võistluslikus tähenduses loomulikult. Kui kõrvalt kogu olukorda jälgida, siis on näha, kuidas käib meeletu üksteise jõllitamine. Vahitakse, hinnatakse ja kas teadlikumalt või alateadlikumalt kõrvutatakse endaga. On neid, kes üritavad konkurentide väljanägemist silmitseda salaja või „altkulmu“, ent on ka neid, kes jõllitavad päris avalikult. Käib üks suur üksteise vahtimine. Ilmselt on muidugi nii, et kui sa juba selle ala mees oled, sellisesse kohta võistlema oled tulnud, siis pead arvestama, et sa oled koguaeg „luubi“ all. Loomulikult, ma ise ka vahin, vastasel korral ma ei saakski ju tähele panna, et vahitakse.
Ent viimastel aegadel olen leidnud ennast päris sageli asetamas tavainimese rolli ning proovinud kogu seda „tsirkust“ kõrvalt vaadata ja tagantjärele läbi mõelda...päris koomiline tundub. On omamoodi etendus, kui erinevad koondised hakkavad võistluspaika saabuma, valdaval enamusel suured laiad riided seljas, mis treenitud keha omakorda veelgi suurendavad, „oksad“ laiali, endal tekib sellise väikese hiirekese tunne. See on selline tunne, et mida kuradit mina siia olen otsima tulnud?

Miks sellest üldse kirjutada? Teate, et sellises olukorras (miljöös) viibimine on äärmiselt rusuv ja väsitav, isegi piinarikas. Minu jaoks on see suur vaimne pinge. Võib – olla ma olen ainus, kes seda näeb, tajub ja üle elab ning sellest „numbri“ teeb, kuid see ei ole niisama, et lähen ja lihtsalt võistlen.
Tegelikult ei kehti eelnevalt kirjeldatu ainult selle võistluse kohta. Sellist vahtimist ja pilkusid võib tajuda igal pool, pean silmas argielu. Mingi ajani mängisin ma seda „mängu“ (üritasingi olla alati suur ja puhevil) usinasti kaasa , sest on ju nii oluline, et sa oledki nii suur ja vägev, kui rahvas sind sinu parimatel piltidel on näinud. Nüüdseks olen aga loobunud, vähemalt üritan end selles suunas töödelda, et ei lase end häirida, kui ma ise kellegi jaoks piisavalt suur ei ole või kui võistlustel lava taga kaalumisel on keegi nii või nii kuiv ja vägev. Selge, et ma näen teisi, see tekitab minus mõtteid ja emotsioone, kuid ise ma ennast teistele tõestamiseks „puhevile“ ajama ei hakka, ei tavaelus ega võistluseelses melus, olen selline nagu olen.

Rääkides võistlustele eelnevatest rituaalidest, siis meeste eelnev kaalumine on selle nn. psühholoogilise eelmängu üks eredamaid hetki, kuna seal tuleb meestel riided seljast heita. Ma ei saa küll teiste eest rääkida, kuid ma arvan, et ka parimatel tekib emotsioon, et „kurat, kõik on kuidagi nii suure, nii hirmkuivad, kiulised, soonilised ja supervormis“. Selline emotsioon on ilmselt inimlik. Ma ei ole ise teab mis kogenud võistleja, eriti veel, kui rääkida suurvõistlustest, kuid ma tahaks kangesti loota, et kogemustega sellised „hirmumõtted“ vähenevad. Seda peaks Ott kõige paremini teadma, kas vähenevad? Või ei ole vahet palju sul võistlusi selja taga, iga kord on „kõik tesied võistlejad alati suuremad ja paremad“? Igal juhul, olen veendunud, et päris pingevaba ei ole keegi. See ei oleks lihtsalt loogiline.


Fitness.ee avaldatud teksti-, foto- ja videomaterjalide kopeerimine on lubatud ainult Robocop OÜ kirjalikul loal. Materjalide loata kasutamise eest esitatakse arve. Loa saamiseks palume pöörduda: toimetus@fitness.ee

 

Atarashii Naginata - uus spordiala?

Varia | 

Atarashii Naginata - kas uus spordiala? Eestis on spordialaga tegeletud kõigest paar aastat, kuid spordiala ise on juba mitme sajandi…


Kas valida nutikell või nutivõru?

Varia | 

Nutivõru on kiiduväärt trennikaaslane! Nutivõrud on lihtsamad nii oma välimuselt kui kasutamisvõimalustelt. Erinevalt puutetundliku…