Varia

Teekond unistustest lavalaudadeni: OSA 7

Varia  |   |  tekst:  |  fotod: Ott Kiivikas  |  Kommenteeri

Tegemist on artiklite seeriaga, mis puudutab võistlemist kulturismis, bodyfitnessis, athletic fitnessis ja klassikalises kulturismis. Oleme läbinud pika teekonna unistustest lavalaudadeni, keskendudes välimuse igale detailile. Juhise viimane osa räägib sellest, kuidas raske ettevalmistusperiood lõpule jõudis ja kuidas me laval oma eesmärgi saavutamiseks endast viimse andsime. Kuid mis saab edasi? Nüüd on aeg vaadata tagasi. Me lõpetame käesoleva artiklite seeria enda laval esitlemise ja saadud tulemuse hindamisega ja selle analüüsimisega – kuidas me laval hakkama saime? Kas meile sai osaks kibe kaotus või suurepärane võit? Vahet pole, oled sa algaja või juba meister, lugemist jagub kõigile.

Lõpp

Juba enne, kui jõuad võistlusriietuse seljast võtta, algab sinu lavalise etteaste hindamine ja analüüs. Vahet pole, oled sa võistleja või lihtsalt kaasaelaja, oled kindlasti selle protsessiga tuttav. Sa tead, kuidas iseenda vaatamine sulle mõjuda võib. Kõik algab hetkel, kui tehakse teatavaks kohaasetus. Silmapilkselt tekivad erinevad arvamused, küsimused, reaktsioonid. Selliseid lauseid, nagu „temaga käituti ebaõiglaselt“ või „mille pagana pärast hinnati tema minust paremaks?“, kuuleb tihti. Lisaks käib lõputu arutlus kohaasetuse üle ning võistluse analüüsimisel mängivad suurt rolli ka kriitika ja positiivsed kommentaarid, nagu näiteks „milline väljapaisuv kõht! või „milline uskumatu X-raamistik!“. Sinu võistlustel saavutatud koht ja saadud tagasiside koos sellega, kuidas sa iseendale laval paistad, tekitab sulle kas pettumuse või rahulolutunde. Igal juhul oled sa kogemuse võrra rikkam. Pealegi räägib selline hindamisprotsess sulle nii mõndagi sinu võistlejakarjääri üleüldisest võimalikkusest. Kas see jõudis lõpule või sai hoopis alguse?

Käesolevas artiklis vaatame tuginedes saavutatud tulemusele läbi esimesed võistlusjärgsed sammud. Esmalt anname vihje, kuidas kohaasetust, tagasisidet ning teisi hindamisprotsessi osasid efektiivselt ja oskuslikult ära kasutada – ehk et kuidas areneda ja saada paremaks võistlejaks. See oli juba meie esialgne ja pikaajaline eesmärk, kas polnud mitte?

Sinu kohaasetus

Sulle kui võistlejale on võistlusjärgse elu seisukohalt kahtlemata kõige olulisem sinu kohaasetus. Kuidas võistlusel läks, mõjutab sinu arvamust kõige enam. Ja pole ka ime, kuna see on see, mida me võistlustulle minnes eelkõige teada tahame – mitmendaks ma jään? Meie eesmärk on tulla võimalikult kõrgele kohale ja tavaliselt seame enda sihid vastavalt kohaasetusele: mõned võistlejad jahivad võitu, teised jõudmist esikuue hulka. Samuti keskendub kogu võistlusjärgne jutt enamjaolt vaid tulemustele – kes võitis ja/või kes oleks pidanud võitma. On täiesti loomulik, et saavutatud kohal on võistleja jaoks suur väärtus ning et rahulolu- või pettumuse tunne on sellega tugevalt seotud.

Võistlejate seas on üsna levinud näha saavutatud kohta väga kitsast vaatenurgast: see on ainus asi, mida vaadata. Sellele pööratakse tähelepanu lausa nii palju, et midagi ette võtma ja sügavamalt analüüsima hakatakse haruharva. Rahulolevad tähistavad, pettunud võistlejad aga räägivad, kuidas neile ülekohut tehti ja kuidas kõik on poliitikaga seotud. Mina väidan, et selline suhtumine ei ole kuidagi kasulik. Selle asemel peaksime mõtlema, millest kohaasetus meile tegelikult räägib.

Sinu kohaasetus ei ütle midagi muud, kui et mis mulje sinust sel päeval sellel ülesrivistusel vastavalt hindamiskriteeriumile kohtunikele jäi. Tundub lihtne ja loogiline, kuid ometi ei mõista enamus võistlejaid selle lause sügavamat tähendust. Eelkõige tähendab see seda, et kohaasetus on määratud ei kellegi teise kui kohtunike poolt, teiste arvamused ei loe. Kui sa lähed võistlustele, pead nõustuma sellega, et sind hindavad kohtunikud, mitte sinu parim sõber. Teiseks on kohaasetus lihtsalt võistlejate vahel tehtud võrdluse tulemus. Kohtunike töö on laval seisvate võistlejate rittapanek. Kohtunike poolt võitjaks määratud isikul ei pruugi kaugeltki olla perfektne vorm, kuna hinnata saab vaid neid võistlejaid, kes sel hetkel ülesrivistusel on, mitte neid, keda seal ei ole.


Fitness.ee avaldatud teksti-, foto- ja videomaterjalide kopeerimine on lubatud ainult Robocop OÜ kirjalikul loal. Materjalide loata kasutamise eest esitatakse arve. Loa saamiseks palume pöörduda: toimetus@fitness.ee

 

Atarashii Naginata - uus spordiala?

Varia | 

Atarashii Naginata - kas uus spordiala? Eestis on spordialaga tegeletud kõigest paar aastat, kuid spordiala ise on juba mitme sajandi…


Kas valida nutikell või nutivõru?

Varia | 

Nutivõru on kiiduväärt trennikaaslane! Nutivõrud on lihtsamad nii oma välimuselt kui kasutamisvõimalustelt. Erinevalt puutetundliku…