23. detsember 2002

Treeni vastavalt oma kehatüübile

Kas oled sündinud väikse ja paksupõselisena? Juurdevõtmine pole sinu jaoks kunagi probleem olnud Või oled Sa sitke ning kõhnake, kes ei suuda massi kasvatada?
Võib-olla kuulud kindla kehatüübi alla.

Ektomorfe iselomustab lühike ülakeha kitsad õlad ja rind, pikad ning peenikesed käed-jalad. Ektomorfidel on madal rasvaprotsent, kõhnake lihas ning kiire ainevahetus.
Endomorfide eesmärk peaks olema natuke kaalus juurde võtta, st kasvatada massi. Tavaliselt on nii, et tugevus ja vastupidavus arenevad väga hästi, kui massi ei taha juurde tulla. Alusta tugeva treeninguga, 6-10 seeriat, igas seerias 6-10 kordust. Vahele tee pikemad puhkepausid. Kasuta baasharjutusi anna koormus suurtele lihasgruppidele ja sisemistele lihaskiudele. Treeni igat kehaosa korra nädalas ja tee igakord natuke midagi erinevalt. Hea on anda ka kerget aeroobset koormust paar korda nädalas, aga minimaalne pingutus. Hoia kaloreid lihste kasvatamiseks.
Tarbi rohkem kaloreid, kui kulutad! Soovitatav on kasutatda proteiinijooke toidule lisaks.

Endomorfidel on suur ja lai luustik ning aeglasem ainevahetus. Neid tunneb ära ümara näo, lühikese kaela ning laiade puusade poolest. Endomorfid ladestavad tahtmatut rasva suhteliselt kergesti.
Ei tohiks olla probleeme lihaste kasvatamisega. Soovitatav on teha nii kombineeritud kui ka isoleeritud harjutusi, vaheta tihti harjutuste järjekorda, et ei tekiks rutiini. Sellega parandad oma treeningtuelmusi. Proovi teha 8-12 seeriat, igas seerias 12-25 kordust, treeni tõhusalt ilma pikkade puhkepausideta. Tähtis on põletada nii palju rasva kui võimalik. Aeroobne treening on väga oluline. Soovitatavalt iga päev vähemalt 30 minutit aktiivset liikumist.
Madalakaloriline dieet peaks koosnema vajalike toitainete tasakaalust miinimum kogus proteiine, süsivesikuid ja rasva. Jälgi, et saaksid piisavalt vitamiine ja mineraale.

Mesomorfe iseloomustab lai rind ja ülaselg. Neil on hästi arenenud ning tugevad lihased.
Tee kombineeritud baasharjutusi koos vastupidavust nõudvate harjutustega. Proovi teha 6-16 seeriat, kasutades pikki kordusi ja lühikesi puhkepause. Muuda tihti harjutusi oma treeningkavas, sest nii arenevad lihased proportsionaalsemalt (voolujoonelised, mitte punnis). Superseeriaid pole vaja, sest keha reageerib niigi hästi treeningule.
Tasakaalustatud dieet peab sisaldama korraliku koguse proteiine.

Mitte keegi kuulu 100% ühe või teise kehatüübi hulka. Enamus on kombineeritud kõigist kolmest variandist. Seega katsu leida endale individuaalne treeningprogramm ja toitumisplaan. Ainus, mida Sa teha saad on mõned kohendused oma treeningplaanis, et see sobiks Sinu geneetilise koodiga.

Autor: Liis Kutsar , Muscle&Fitness ja http://www.femalemuscle.com/fitness/bodytypes põhjal