Fitness.ee  ›  Artiklid  ›  Varia  ›  Kohustused kasvatavad: tee vooruslikkuse ja rahuloluni...

Agne Kiviselg võistleb 1. aprillil Oslo Grand Prix võistlusel

Kulturism 31.03.17, 19:35 EKFL

1. aprillil toimub Oslos suurejooneline kulturismi ja fitnessi võistlus Oslo Grand Prix. Eestit esindab võistlusel Agne Kiviselg.

Agne Kiviselg võistleb Oslo Grand Prix võistlusel bikiinifitnessi pikkuskategoorias -169cm. Kui eelmisel nädalavahetusel tõi Pärnu sportlane, Spa&Sport spordiklubi esindaja, Agne, Rootsist koju kuldmedali, siis ka selleks võistluseks on…

Pudix valgupudingu degusteerimised aprillis MyFitnessi klubides

Klubid 03.04.17, 14:01

Aprillikuus toimuvad Pudix valgupudingute degusteerimised MyFitnessi klubides üle Eesti.…

EOK kulturismi- ja fitnessi- ning jõusaalitreeneri tasemeeksamile registreerumie kuni 8. aprillini!

Kulturism 03.04.17, 01:09

Eesti Olümpiakomitee kulturismi-, fitnessi- ja jõusaalitreeneri kutsekvalifikatsiooni tasemeeksam…

Algas kogu aprilli kestev fitnessikuu

Kulturism 03.04.17, 10:56

Eesti Olümpiakomitee täitevkomitee liige, liikumisharrastuse komisjoni esimees Helir-Valdor Seederi sõnul on teemakuud nagu fitnessikuu üks osa…

Fitmodeli projekti lõppvõistlus toimub 2. aprillil Butterfly Lounges

Kulturism 31.03.17, 21:19

2. aprillil algusega kell 15.00 toimub Butterfly Lounges projekti "Fitmodel" lõppvõistlus. Jaanuari lõpus startis Eesti suurim…

articles content main
small articles grid
NB! Teie brauseris on keelatud JavaScript.
Palun lubage skriptid, et kasutada selle lehe kõiki omadusi.

Varia

Artiklid

Kohustused kasvatavad: tee vooruslikkuse ja rahuloluni...

Kõik, mis meid kohustatab see ka kasvatab. Inimesed otsivad õnne ja õigusi, aga kardavad tööd ning kohustusi. Ometi on just kohustused need, läbi mille inimolend jõuab lõpuks rahuloluni, äratundmiseni ning hakkab väärtustama tõeliselt väärtuslikku.

Varia  |  28.06.17  |  tekst:  |  fotod:  |  Kommenteeri

Viimane on mingi piirini subjektiivne, kuid suuremas tähenduses kahtlemata absoluutne. Tegelikult maailm püsib kohustustel. Kuna kohustused kohustavad, siis on nende täitmine alati (kas vähem või rohkem) seotud eneseületamisega. Eneseületamine on inimkonda tervikuna läbi aegade edasi kandnud ja elus hoidnud. Kohustus on midagi, mida me peame tegema, kuid mis hetkel ei oleks subjektiivses mõttes võimaluse korral meie tegemiste esimene eelistus. See tähendabki mugavustsoonist välja astumist. Mugavustsoonist väljumine tähendab omakorda (tihtipeale) valu, rutiini, ebamugavust, kannatamist (nii mentaalset kui füüsilist pingutust) ning vaevanägemist. Tegelikult on inimisend oma põhiolemuselt sedavõrd mugavusele orienteeritud, et isegi ka kõige meelepärasemad tegevused võtavad õige pea ebamugavust kätkeva kohustuse vormi. Olgu selleks teadus, sporditreening, näitlemine, pillimäng, kalapüük või aiapidamine jne. Hurmavad kiviktaimlad eeldavad regulaarselt pühendunud tööd, sporditreening ja pilli õppimine tähendavad tüütut harjutamist, näitlemine nõuab pikkade tekstide päheõppimist ning kalaläik mööda jõeäärseid metsarägastikke kümnete kilomeetrite läbitampimist. Mitte midagi ei tule niisama, tahad saada, tuleb ka anda. Kõik väärtuslik ja edasiviiv, ükskõik millisest igapäevaelu valdkonnast me ka ei räägiks, on seotud kohustustega ning neid teostades eneseületamisega. Ja see ei ole halb, vaid hea, sest kohustuste täitmisega kaasneb inimese muutumine paremuse ning vooruslikuma isendi suunas. Kuna kohustused tähendavad mugavustsoonist väljumist, siis on kohustuste täitmisel lisaks praktilisele vajadusele ka oluliste eluks vajalike omaduste kujundamise roll. Läbi kohustuste, pingutuste ja ebamugava eneseületamise õpimegi vaeva nägema, areneb meelekindlus, kaastunne, õpime planeerima (mõistma) aega, läbi oma loodu õpime hindama teiste poolt loodut, hakkame nägema suuri elulisi seoseid, õpime üle olema tühjadest pisiasjadest, areneb kannatlikkus jne. Tahtejõud, visadus, võime tegeleda ebameeldivate asjadega, rutiinitaluvus, tulla toime raskustega, kohusetunne, kõik need omadused kujunevad kohustuste tagajärjel. Seda kõike on minule õpetanud kulturismidistsipliin, aga ka töökasvatus lapsepõlves.

Paraku on tavaarusaamades kohustused endiselt pigem negatiivse varjundiga mõiste. See on väär. Lisaks eelpool esitatud kasuteguritele ilmneb kohustustega seonduvalt veel üks huvitav fenomen. Kohustused ehk tunduvad tõepoolest esmapilgul midagi rasket, igavat, vastikut ja tüütut, kuid tegelikkuses on kohustuste täitmisega kaasnevad kasutegurid/efektid otse vastupidised. Kõik, mis hetkel ebamugavana tunduv, tüütu ja raske kipub perspektiivis korrates kasuks tulema (näiteks treening). Ja vastupidi, kõik, mis hetkeliselt ja lihtsa vaevaga nauditav, see kipub olema illusoorselt ning lühiaegselt rahuldav osutudes perspektiivis meie jaoks kahjustavaks (näiteks vähene liikumine, liigsöömine ja alkoholi tarbimine). Ka ei hinda inimene kergelt tulnud asju sellisel määral, kui väärtustatakse ebamugavustunnet kätkeva vaeva läbi saavutatud tagajärge. Seetõttu on kohustava iseloomuga töökasvatuse rakendamisega noore inimese kujundamisel võimatu mööda panna.

Ka mitmed meie noorsoo tänased negatiivsed kujunemistrendid on seotud suuresti sellega, et me ei ole õpetanud neile näiliste vastuolude suuri seoseid ja tegelikke tagamaid. “Tee tööd ja näe vaeva, siis tuleb ka armastus”, “Tahad saada, siis tuleb ka anda”, “Tasuta lõunaid ei ole”, “Mida külvad, seda lõikad”, “Töö kiidab tegijat” jne. Tänane kasvatussüsteem ei soosi mingilgi viisil seda, et noored õpiks armastama füüsilist tööd, mõistma rutiini vajadust, tundma rõõmu/rahulolu vaevanägemisest ning pingutamisest. Selle asemel propageeritakse üksnes lõputut järeleandmist ja mittepingutamist.

Meie õnne ja hingerahu võtmeks on suurel määral status quo häirimine, kohustused, töö tegemine või (pingutust nõudev) eneseteostamine. Lihtsalt ja vaevata tulnud hüvede õnnestav ning meelerahu pakkuv toime on lühiajaline ja illusoorne. See ongi see rahulolu, mis teeb tõeliselt õnnelikuks, kuid mida raha eest ei osta. Oleme loodud vaeva nägema (vaimset, aga kindlasti ka füüsilist), töötama, liikuma ja füüsiliselt aktiivne olema. Inimene, sealhulgas noor inimene tahab kogeda tunnet “tegin ära”, “tulin toime”, “sain hakkama”, pidasin vastu”, “jõudsin valmis” jne. Paraku, sellised emotsioonid ei teki niisama, vaid ennast ületades, rutiini taludes, kannatlik olles, pingutades (nii vaimselt kui füüsiliselt) ja enamasti ebamugavust trotsides. Selle tagajärjel tekib sügav sisemine tänutunne, millel on mingi kirjeldamatu rahuldust pakkuv ja vooruslikkust kultiveeriv toime.

Ma ei räägi sellest, et kõik peaksid meelerahu saavutamiseks, õnneks ja eneseteostamiseks olema maratonijooksjad või kulturistid. Millegi kordasaatmine, ükskõik mis valdkonnas tähendab alati teatud mõttes piiride nihutamist ja mugavustsoonist väljumist. See kehtib alates kõrvalhoone ehitamisest, markide kogumisest ja kudumisest kuni aianduse, reisimise ja tippspordini välja. Aga tõsiasi on see, et meie (tõeline) rahulolu asub väljaspool mugavustsooni.

Ärge kartke rasket tööd, pingutust, rutiini ja KOHUSTUSI!

Fitness.ee avaldatud teksti-, foto- ja videomaterjalide kopeerimine on lubatud ainult Robocop OÜ kirjalikul loal. Materjalide loata kasutamise eest esitatakse arve. Loa saamiseks palume pöörduda: toimetus@fitness.ee
Prindi Logi sisse ja arutle foorumis

Logi sisse

Kommentaari lisamiseks logi palun sisse. Unustasid parooli?

Pole veel kasutaja? Registreerumine võtab vaid hetke! Lisaks uudiste ja artiklite kommenteerimisele, saad Fitness.ee kasutajana osaleda foorumi aruteludes, hinnata treenereid ja klubisid ning tellida mugavalt kaupa veebipoest. Registreeru kohe »

Püsi teemas. Hea tava on arvustada inimeste mõtteid, mitte neid endid. Keelatud on reklaamlinkide ja -tekstide postitamine, samuti teiste kommentaatorite, artiklites esinevate inimeste, artiklite autorite ja teiste halvustamine. Fitness.ee moderaatorid kustutavad sobimatud kommentaarid.
Kommenteerimist toetavad
reklaam
reklaam Fitshop.ee
reklaam Sportland
reklaam Sportland

Uudised

reklaam Olimp
© 1999 - 2012 Fitness.ee  | Telliskivi 51, 10611 Tallinn  |  tel 6774 666  |  info@fitness.ee  |   Reklaam  |  Kontakt  |  Toimetus
Unustasid parooli?

Sisesta oma kasutajanimi ja sama kasutajakontoga seotud e-posti aadress – saadame sinna uue parooli.

Registreeru

Vali meelepärane kasutajanimi ja sisesta oma e-posti aadress.

Teavita

Teavita administraatorit, et siin on midagi valesti!

Saada sõbrale

Saada see link sõbrale