27. mai 2003

Paremaks läbi punase

Mõeldes punasele toidule kujutame me kohe ette õunu, maasikaid või tomateid, mis lisavad kontrasti ja värvi meie toitudele.
Kahjuks ei suuda punane taim toiduks hankida enam asteethapet, mis viitab nende tugevale taimsele koostisele, millest saab teha segujooke. Neis sisalduv toitaine sisaldab vitamiine, mineraale ja antioksüdante, nagu näiteks kiudained ja fütokemikaalid. Mõned nende kemikaalide tervisliku eesmärgid võivad olla veel avastamata.

Fütokemikaalid

Arvatavasti vähim tuntud taimse toitaine komponendiks olev fütokemikaal võib tõestada oma tähtsat olemust. Need ei ole klassifitseeritud kui toitained, kuna nende puudumine ei põhjusta mingeid puudulikkushaigusi. Veelgi enam võimaldab see vähendada vähki haigestumise riski, südamehaigusi, hüpertooniat ja võimalikku diabeeti.

Need on jaotatud mitmetesse alamgruppidesse, iga alamgrupp omab unikaalset võimet, seega siit idee, kuidas muuta oma toitumistingimusi ja dieeti mitmekesisemaks.

Punane sibul on hea allikas fütokemikaali allitiin, mis toimib viiruste ja seenhaiguste vastaselt. Sibulat on kerge sobitada mitmete erinevate toitudega, ning see on tavaliselt ka esimene toiduaine, mis alustab seedumist. Teised fütokemikaalid, mida kutsutaske antotsüaniiniks annavad punast/helesinist värvi puuviljadele ja taimedele(enamus taimi ja põõsaid nagu näiteks sõstrad).

Antotsüaniinind on mõeldud edasi lükkamaks kasvuraskuste ajal väljenduvaid haiguseid.

Arvatavasti enim räägitud fütokemikaal tänasel päeval on lükopeen, mis sisaldub punastes tomatites ja arbuusides. Lükopeen vähendab ka prostata vähki. Mõned esmased uuringud tomatitega ja vähiuuringud kinnitasid viimaste haiguste langemiste juhtumist ja näitasid et lükopeen muutus väga aktiivseks peale tomatite keetmist hea uudis spagetti-armastajatele!

Teatud punane toit, eriti punased puuviljad, on kõrge antioksüdandi, fenooli sisaldusega, mis on erinev toidukemikaal kui lükopeen. Viimase kõrget taset on täheldatud punastes greipides, arbuusis, kirsis ja tavalises punases õunas.
Lisaks eelnimetatutele on fütokemikaale leitud paljudes teistes toitudes näiteks punases kapsas, vaarikates, punases pipras, punastes viinamarjades, granaatõuntes ning isegi punases veinis.

Kiudained

Kiudaine on väga tähtis mitmel põhjusel, kuid väga raske on tarbida soovitatavat kogust 20-40 grammi päevas kui sa sööd palju ületöödeldud ja kiirtoitu. Parim viis suurendada kiudainete hulka on süüa puuvilju, juurvilju ja tangaineid.

Kiudained jaotatakse lahustuvateks ja mittelahustuvateks. Lahustuvad kiudained liiguvad kiiresti läbi seedeelundkonna, kus nad aitavad alandada kolesterooli. Teisisõnu, täielik kiudaineline toit on tähtis kuna see aitab vähendada vähi ja südamehaiguste tekkeriski ning samuti reguleerib veresuhkrut.
Punast toitu, mis sisaldab märkimisväärselt suurt kogust kiudainet, võib leida ka punastes ubades, mis on umbes 7 g pooletassi kohta.

Õunad ja marjad nagu vaarikad ja maasikad sisaldavad samuti palju pektiinainet. Igasugune punane puuvili, juurvili või kaunvili suurendab kiudainete osakaalu sinu toitumiskorras.

Vitamiinid ja mineraalid.

Punased taimed sisaldavad samuti väga palju vitamiine ja mineraalaineid. On üllatav, et rabarber sisaldab 52 mg kaltsiumi poole tassi portsjoni kohta. Vaarikas on samuti suur kaltsiumi tootja nagu ka punased oad. Inimesed, kes ei saa süüa piimatooteid, saavad asendada need täiesti vabalt suute hulga kaltsiumi aseainetega.

Vitamiin C on üks enimleitud vitamiin punastes taimedes. Üks tass maasikaid sisaldab kuni 80 mg C vitamiini. Teised head C-vitamiini ressursid on greip, tomat ja punane pipar. Ja jällegi punane uba on oma rauasisaldusega taas üheks heaks toiduaineks.
A-vitamiini suhtes on külluslikumaks tomat, milles leidub beeta-karotiini, mis on A-vitamiini algaineks.

Vitamiinid ja mineraalid on klassifitseeritud kui toitained, mille puudujääk võib põhjustada kahjustusi organismis. Näiteks C-vitamiini puudus võib põhjustada skorbuuti, ja raua puudus võib omakorda tekitada aneemiat ehk kehvveresust. Antioksüdantsed vitamiinid nagu Vitamiin C, vitamiin E ja karotinoidid on tähtsad kuna võivad põhjustada madala taseme juures südamevaegusi ja vähi teket.

Raud on raske mineraal, mis on kättesaamatu taimse toidu juures., kuid samas on teatud toiduained nagu punased oad ja tomatid, mille kasteks keetmisel raud eraldub ning võimaldab seega tõsta organismis viimase taset.

Punane Jõud

Punase toidu söömise tähtsus on nüüd vist juba selge need sisaldavad kiudaineid, antioksüdante, vitamiine, mineraale ning loomulikult fütokemikaale. Selle kõige lõppresultaadiks ja suureks väljakutseks on täielik tervislik harmoonia. Mõned tervise eest hoolitsejad ja uurimisorganisatsioonid soovitavad päevas süüa 5-9 puuvilja. Kui sa sööd päevas vähemalt kolm punast taime, siis on sinu toitumine korras.

tõlk. ajakirjast M&F

Autor: Mo