29. oktoober 2003

Juust, Või, Kohupiim

Juustude valik meie kauplustes on tohutu, kuid võib kohe öelda, et vaatmata eri nimetustele ja sortidele – tervisliku toitumise seisukohalt on kõik juustud põhimõtteliselt ühesugused. Juust sisaldab kõrgväärtuslikke piimavalke ja selle külje pealt on juust ideaaltoit. Teine pluss on juustu suur kaltsiumisisaldus. Mida nüüd juustu juures tähele panna? Nagu üks osa piimatooteid, on ka juust suhteliselt rasvane, nii et rasvasust tasuks tähele panna. Õnneks toodetakse ka meil tänapäeval paljude juustude light variante (juku” 5% ja 10%) ning neid, eriti väikse rasvasusega juuste võiks eelistada, eriti sel juhul kui kehakaal teeb muret. Juustu teine probleem on see, et juustuga satub organismi küllatki palju keedusoola. Muretsemiseks nüüd lausa põhjust pole, sest juustu ükski inimene ju hommikust õhtuni ei söö, aga juustu soolasisaldust siiski silmas pidada tasuks.
Või on piimatoodete seltskonnas üks kõige huvitavaimaid eksemplare. Või on ilusa kollase värviga ning võivastased on välja mõelnud isegi väljendi ”võikollane surm”. Kuidas siis aga võiga lood tegelikult on? Või ülesanne on anda meile rasvlahustuvaid vitamiine, aga ka toiduenergiat. Või kohta kehtib täpselt samasugune kuldne tõde mis juustugi kohta – kui pole kaalumuret ega aastaid üle 20-30, võib võid süüa julgelt.Edaspidi, kui eluaastaid juba rohkem, võiga liialdada ei maksaks. Kui aga võid mõistlikult tarbida, siis mitte mingisuguseid terviseprobleeme või küll ei tekita. Peaks silmas pidama seda, et või on suhteliselt rasvane ning suhteliselt soolarikas, aga julgen siiski kindlat väita, et korralik või on igal juhul parem suvalisest margariinist. Põhjus on väga lihtne ja selge: või on naturaalne toode, margariinide häda on see, et tehnoloogilise protsessi käigus tekivad selles transrasvhapped, mis ei ole meie tervisele head.
Üks piimatoodete liik, mida ka Eestis küllalt palju tarbitakse, on kohupiim. Kohupiim on kahtlusteta tipptoit, sest kohupiima tegemisel on piimast välja võetud parim, mis välja võtta annab ja see kõik jääb kohupiima sisse.Kui panna kohupiim loomse valgu hindamise edetabelisse – tabeli järgi hinnatakse toiduaineid selle järgi, kui palju need sisaldavad meie organismile olulisi asendamatuid aminohappeid ning missugune on nende vahekord omastatavuse mõttes ja tabeli absoluutne tipp 100 palliga on muna -, siis kohupiim jääb üsna tipptulemuse lähedale, 93-95 palli.Kohupiima pruugivad hästi palju kõik maailma tippsportlased. Kohupiim on väga hea valguallikas. Ja kui küsida, missugused on need toiduained, mida kasvav laps peaks tingimata sööma, siis kohupiim on kahtlemata üks niisugune toiduaine, mida laps peaks sööma kogu aeg, kuni täiskasvanuks saamiseni välja. Täiskasvanueas ei ole liigrasvase kohupiima pidev pruukimine hea, sest piimarasvaga liialdada ei ole hea, kuid lahjad ning vähema rasvasusega kohupiimad on kahtluseta ühed tervislikumad toidud üldse. Kohupiim on väga sobiv toit õhtusöögiks, mitte liiga rasvane kohupiim sobib hästi ka hommikusöögiks. Mõnedele inimestele ei ole vastuvõetav lahja kohupiim selle maitseomaduste tõttu. Piimatoodetega on tõepoolest nii, et rasvasemad tooted on maitsekamad, sest mitmed ained, mis piimale maitse annavad, asuvad just piimarasvas. Lahja kohupiima saab aga hõlpsasti maitsvaks teha kasvõi lusikatäie moosi, kakao või mõne muu lisandiga.

Autor: M.M.