Toidulisad

L-glutamiin

L-glutamiin ei ole hädavajalik aminohape.

Toidulisad  |   |  tekst:  |  fotod: {picture_author}  |  Kommenteeri

L-glutamiin ei ole hädavajalik aminohape ning teda leidub inimkehas suurtes kogustes.
See moodustab kuni 60% kogu
keha aminohappefondist.

Omaduse tõttu läbida hästi ajuveresoonkonda, kutsutakse seda ainet tihti ka “ajutoiduks”. L-glutamiin võib soodustada keskendumisvõimet ning värskendada mälu. Ajus muundub aine glutamiinhappeks, mis on ajule hädavajalik, tõstes GABA (gamma-amino-butüürhape) taset, mida on vaja vaimseks tegevuseks. GABAt on tarvis ka lihaskoe sünteesiks.

Teame, et organism vajab kasvuks lämmastikku, kuid see võib omakorda põhjustada ajus ammoniaagi teket. L-glutamiin aga aitab sellest vabaneda, liitudes ise lämmastikuga. Niimoodi moodustub glutamiinhape, mis omakorda transpordib ammoniaagi kehast välja. Glutamiin on samas ka üks peamisi geneetilise koodi “ehitusblokke”. Teda on leitud erinevates kogustes nii DNAst kui ka RNAst ning alati rohkem kui teisi aminohappeid. Tähtsaim on võib-olla see, et ta tasakaalustab happelisuse-leelisuse taseme, vähendades niimoodi piimhappe teket.

L-glutamiin vähendab magusavajadust, mis tuleb abiks dieedi pidamisel ning teda kasutatakse ka maitsetugevdajana. Olgugi et glutamiinil endal pole õiget maitset, tugevdab ta näiteks liha, kala ja köögiviljade maitseomadusi, mis tuleb jällegi kasuks dieedi puhul, kui tuleb maitseainete tarbimist piirata. Glutamiini kasutatakse süsivesikute asemel sageli energiaandjana. Siinkohal ta aga oma täit eesmärki ei täida, kuna organismis leidub niigi palju lihtsüsivesikuid, mis hoolitsevad meie energiareservide eest. Järelikult tarbivad paljud inimesed glutamiini valedel eesmärkidel, sest suur osa söödavast ainest jääb organismi poolt kasutamata.

Kas glutamiin on siis halb toidulisand? Ei. Teda loetakse isegi üheks paremaks toidulisandiks, kuid tema tarbimine massikogumise faasis on mõttetu. Hea tervise ning massi kasvatamise seisukohalt pole tal erilist mõju. Kuid milleks siis tarbida? Glutamiin on dieedi ajal täiesti omal kohal, kui süsivesikute tarbimine on piiratud. Võistluseelsel perioodil on süsivesikud täiesti toidusedelist välja lülitatud. Sellega kaasneb oht, et organism hakkab lihast energiaks sünteesima. Glutamiin aga asendab suurepäraselt süsivesikuid, andes organismile energiat. Sellises faasis on antud toidulisand lausa kohustuslik, aidates säilitada lihaskudet.

L-glutamiin on suurimaks paradoksiks toidulisandite maailmas. Massikogumise perioodil täiesti mõttetu aine muutub dieedi ajal ääretult vajalikuks, ilma milleta on lihaskaod märgatavad.

Allikas: www.bodybuilding.com


Fitness.ee avaldatud teksti-, foto- ja videomaterjalide kopeerimine on lubatud ainult Robocop OÜ kirjalikul loal. Materjalide loata kasutamise eest esitatakse arve. Loa saamiseks palume pöörduda: toimetus@fitness.ee

 


Goldensand klmpressitud kookosli

Crazy Coco – kookos, mis potsatas meie ellu

Toidulisad | 

Crazy Coco pakub värskendavat maitseelamust neile, kes soovivad teha tarku…


"GoldenSand" — saamislugu ning kasutamine

Toidulisad | 

Enam kui kaks aastat tagasi, kui me hakkasime mõtlema kookosõli maaletoomisele, ei osanud me ette näha, kui keeruliseks selle õige valimine…


Frenzy ksülitoolpastillid — treenides ei tohi hambaid unarusse jätta

Toidulisad | 

Sportlased toituvad küll läbimõeldult, kuid paradoksaalsel kombel võib nende toitumisrežiim mõjuda hammastele kahjulikult.