12. jaanuar 2000

Millest mõtlevad kulturistid enne tähtsat tseremooniat?

Meeldiv et Terviseleht pühendab tõhusalt täheruumi meie tavatoitumisele. Alustagem aga seda lookest pilguheitega kulturisti toidulauale. Kui tähtis see üldse on? Vastus saab olla ainult üks- ilma toitumisrežiimita poleks kulturisti.

Ei tohi süüa magusat ega rasvast. Eksmaailmameister Inna Uiti, hilisematki oma keha oskuslikku estraadil pakkujat mäletan aegade algusest kui ühte ohkajatest sõnadega ”Issand, kuidas süda tilkus verd, kui teised magusasti kooki sõid”.

Ott Kiivikas, viimase kahe aasta Eesti absoluutne kulturismimeister, tõmbab oma Robocopi kontori laua taga toidukarbilt kaane. Jaa, mees, kes samuti magusast ära ei ütle, lahmib nüüd toorsalatit, mis kindlasti väärtustatud mingi seguga. Veel vaatab karbi servast vastu munavalgerida. On oktoobri esimene dekaad. Meistri selgitamiseni jääb veel peaaegu kuujagu.

Kaks kuud rauddieeti kestab. Ott selgitab, et sool hoiab organismis vedelikku kinni, aga neil tuleb just vesi organismist välja saada. Paraku peab sööma maitseainetevaba toitu. Nii muudab naha õhkõhukeseks, et kohtunikel oleks publiku vile ja tormi saatel hea lihaste reljeefi hinnata.

Samas meenub üks kirjeldus Marek Kalmusest, Oti pearivaalist, fitnessi EMi-päevilt Tallinnas tänavu mais: lupsti peotäis rosinaid vere glükoositaseme tõstmiseks, lonks vett janu kustutamiseks, ei enamat. Sooned peavad lihastel mosaiigina mängima, söök tõmbab vere makku ja rikub pildi.
Kuidas Eesti kahekordne karikavõitja enne suurproovi isuga heitleb?

Nagu mees selgitab, elab ta lausa apteegikaalude kõrval. Hommikul kolm munavalget, viil leiba ja ei rohkemat. Trenni!

Pärast tagasitulemist veidi kartulit kohupiimaga. Samas teab Marek, et dieet õgib küll nahaalust rasvakihti, kuid võtab ka massi energiat. Mõistagi mõjub iseloomule kõik kaheselt, tigedana püüad aretada midagi naeratusetaolist. Kes saavad aru, neid aga on vähe, tunnevad lavalaudadel punnitajais ära grimassileedid ja -misterid.

(Tavaliselt 125kilone Kalmus on parasjagu helistanud Kiivikasele. Raporteerinud, et rasvaprotsent olla tal viidud juba kaheksalt neljale. Seda vaid kuu aja vältel. Kaal olevat samuti võistlustelähedane- 114 kg.)
Palju sinul too protsent on olnud?

Ott Kiivikase nägu on endiselt kivine: ”Ei tea, pole mõõtnud.”
See on pigem kirjutajale hämamine kui mingi vastus. Samas on ta telefonist kuulnud selge väljakutse ”Seda enam ei juhtu”. Marek Kalmus pidas silmas ei muud kui absoluutse meistritiitli võimalikku Otile minemist ja ühtlasi tema kui meie ainuesindaja MMile sõitmist. Kiivikas on mõtlik. Naeratab siis: ”Ei lähe minagi Vanemuise lavalaudadele kaotama.”
Ott Kiivikasest

24aastane Kiivikas mängis käsipalli ja korvpalli, tuli viimasel ka Eesti noortemeistriks. Edasi avastas ta enda tarvis jõutõstmise. Sealt edasi polnud juba kuigi keeruline kulturismitreeningutele siirduda. Ta on mõnus mees, kes ajakirjanikke ei pelga. Sel kuul on tema kannul käinud nii ajakirja Kroonika kui ka ETV reporterid.

Kui Ott tunamullu Bratislavast tagasi jõudis, ei olnud ta löödud. Medalita tulemist MMilt kommenteeris lühidalt: ”Olen alles 22aastane, kulturismis tehakse mehetegeusid veel ka neljakümneselt, nii et selles mõttes on mul veel aega küllaga.” Nii näitas mees, et oskab läbida lüüasaamisi, oskab oma aega kannatalikult oodata.

Kulturism on nagu profipoks, kus erinevad liigad kõik omi meistreid selgitavad. Siin on paslik pisuke selgitus. IFBB, kus meie osaleme, loetakse maailma tugevaimaks ja seepärast ei ole imestada, kui eestlane kohe noolena tippu ei lenda. On veel NABBA ja WABBA st. amatööridest ja tasub lisada, et WABBAs ei tunta dopingukontrolli. IFBBs asi nii lõbus ei ole, seal teevad kaasa umbes poolteistsada sportlast ja esindatud on rohkem kui kuuskümmend riiki.

Tunamullusest ongi Reval-Spordis harjutaval Otil mäletada 16.-21. koha jagamine. Finaali 15 parema sekka saamiseks jäi sammuke puudu.

90kiloste seas on tema ja kaaslaste pikkusel näiteks omad piirid. Võitja oli 165 cm pikk (Kiivikas on 174 cm). Pikkus aga seab lihasmassi kasvatamisel omad piirid. Preemia töö eest väärib harjutamist, sest maailmameister asjaarmastajate seas saab profilitsentsi.

Juuniorina on Kiivikas EMil kuues olnud. Mõistagi tahaks ta ”vanaduseski” sama kõrgel olla. Kuid pettumuse valmistas ka mullune MMil käik Shveitsi. Ent mulgiverd meest naljalt ei murra. Seda kinnitas ta kunagi restorani turvaülemana. Nüüd juhib ta tegevdirektorina toidulisandite, jõusaalivarustuse ja rõivastuse vahendusfirmat Robocop. Kannab seega missiooni meie harjutajad õige ja ohutuga tuttavaks teha. Harjutab muidugi ka. Nii et silme ees teienegikord päris must.
Marek Kalmus

Et ta rattaga sõitis, pole imestada. Mareki isa on tuntud treener Elvast, kust rattasadulasse tulnud-jäänud kümneid poisse ja tüdrukuid. Jüri Kalmuse, suurpere isa kuulsaim leid on kahtlemata kahekordne trekisprindi olümpiavõitja ja maailmameister Erika Salumäe. Tänane riigikogulane ja väikese tütre ema on oma juhendajat kunagi iseloomustanud: ”Oli ja on mees, kellele võib südamelt kõik ära rääkida. Ta kuulab ja mõistab, aitab kui võimalik. Aga alati on Jüri osanud abiks olla.”

Niisugune õhkkond ümbritses ka Marekit maast madalast. Olgu siis koduaia rüpes või Arbi järve ääres rattabaasis. Seda on tunda, kui palud temalt ühel või teisel võistlusel veel lavapruuni mehena kiirintervjuud. Ei mingit kärsitust. Asjatundmatud panevad selle ehk flegmaatika arvelegi. Aga ei. Mees, erinevalt mõne teise ala rajalt tulnule, arutleb, mõtleb, parandab oma sõnaseadet, kus vaja. Sõnaga- elab spordis!

Marek on viiekordne Eesti kultrurismi karikavõitja. Tänavu maikuus saatis teda suur edu Tallinnas fitnessi Euroopa meistrivõistlustel. Ta ajas kotti kõik kolm karikat. Samas tuli ta MMilt Austriast pelgalt suveniiridega. Viienda koha mees maailmas rääkis tol korral juba Tallinnas: ”Maailmatasemel läbilöömiseks peaks vähemalt 120 kilo kaaluma, proffides veel kümmekond kilogrammi rohkem.”

Tedagi esialgu aastad ei hirmuta. End meie spordileksikoni raiunud mees on 30aastane. Ja toonud klubisse Arcoman Fitness ka abikaasa Signessa. Pärnu Endlas kevadel toimunust kirjutas näiteks SL Õhtulehe reporter Ragne Jõerand ”Uskusin, et täna võidan (Eesti karikas viiendat korda), kuigi jah, üllatusi ei saa kunagi vältida”.

Marek on abielus, kasvatab kahte last abikaasa esimesest abielust. Võistlustel osales ka abikaasa Signessa Kalmus, kes pälvis esimest korda kulturismivõistluste kavas olnud fitnessivoorus teise koha. Marek oli naise võistlemisel rohkem närvis kui enda esinemise ajal. Aga vastastikune pöidlahoidmine aitab. Pärast on hea läbielatut meenutada, naerdagi. Lüüa banketil klaase kokku nii omavahel kui ka konkurentidega.

Uus ettevalmistustsükkel läheneb oma lõpusirgele. Eesti meister astub üles IFBB meeste meistrivõistlustel Yangonis Myanmaris.

Seda kõike kirja pannes ei teadnud loo autor veel, et novembris Eesti meistrivõistlustel võetud dopinguproovid annavad hävitava hinnangu kahele meie atleeedile. Sealhulgas ka Kalmusele. Mees on ajakirjanduseski kinnitanud, et ta oli puhas ja lubanud oma kulukirjetega lasta ilmutada B-proovi. Elame-näeme.

Autor: ref.Terviselehest A.Kreilis