10. veebruar 2005

KIIRENDA OMA AINEVAHETUST- osa 2

Kirjutanud Daryn Eller Fitness”,
tõlkinud Pille Mitt Stuudio 99”

SINU 30-ndad

MIS TOIMUB:
Ainevahetus hakkab vaikselt aeglustuma. Võibolla oled hiljuti sünnitanud või oled pikki töötunde tööl veetnud ning pole erilist tähelepanu pööranud treeningutele. Et seda kompenseerida, oled üritanud vähem süüa. Treeningutes oled pööranud rohkem tähelepanu aeroobsetele aladele, et põletada rohkem rasva ja jõutreening on jäänud lootusetult tahaplaanile juhul kui üldse treeningsaali oled jõudnud.

TEE NII:
Ära mingil juhul võta ette drastilist dieeti.
Radikaalselt vähendades kalorite tarbimist läheb keha kalorite kokkuhoiureziimile, mis võib vähendada sinu ainevahetuse kiirust isegi 30%,” ütleb James Mault, Colorado Ülikooli meditsiiniprofessor. Rusikareegel on, et kunagi ära söö alla 1200 kcal päevas.

Tarbi küllaldaselt valku.
Su keha kasutab rohkem energiat (20-30%) et seedida valku, kui rasva või süsivesikuid, lisaks annab valk sulle kiiremini täiskõhutunde. Ära midugi üle ka pinguta, see võib mõjuda koormavalt neerudele. Jälgi, et saaksid 15-20% päeva kogu kaloraazist valgurikaste toitude arvelt nagu liha, oad ja väherasvased piimatooted.

Intensiivista oma treeninguid.
Mõõdukalt koormusega treeninguid tehes kasutab su keha energiatootmiseks rohkem rasvavarusid ja seda teades üritavad paljud naised püsida aeroobse treeningu ajal rasvapõletustsoonis”. Aga kõrgema pulsiga treenides kulutad sa igal juhul rohkem kaloreid ja sellega seoses on ka rasvakalorite koguhulk suurem, mida treeningu kütusena kasutad. Tugev aeroobne treening kiirendab rasvapõletust isegi veel 10 tunni jooksul pärast treeningut. Intensiivista oma treeningujärgset rasvapõletust veelgi, tehes intervalltreeningut. Intervalltreeningu järgne rasvapõletus võib kesta koguni 24 tundi” ütleb William Kraemer, kinesioloogia professor Connecticut`i Ülikoolist.

(Vahemärkusena siia lisaksin, et enne kui hakata tegema intervall- või kõrge koormusega aeroobseid treeninguid, soovitaksin lasta teha endale kardiotest, et saada teada oma täpne aeroobne vastupidavus ja pulsipiirid, millega just sina konkreetselt peaksid treenima (P. Mitt).

Intervalltreeningut võid teha jõusaalis kasutades jooksurada, stepperit, ratast või ellipsit või õues kasutades vaheldumisi jooku ja kõndi. Ära unusta rahulikku soojendust vähemalt 5 minutit ja samuti mahajahtumist! Kõrge ja madala koormusega intervallid võiksid olla vaheldumisi ~1 min. ühte ja teist kokku 30-40 min. Kui treenid jõusaalis kasuta 10 min. ühtesid masinaid, järgmine 10 min. teisi jne.

(Intervalltreeninguks sobib ka suurepäraselt spinning. Palju lihtsam ja lõbusam on seda teha koos teistega hea muusika saatel ja professionaalse treeneri juhendamisel (P.Mitt).

Treeni jõusaalis vähemalt 3 korda nädalas.
(Jõusaali võib edukalt asendada ka bodypump treeninguga (P.Mitt).
Jõutreening tugevdab lihasmassi, mis omakorda hoiab su keha tugeva ja sitkena.
Jõusaalis võiksid teha 2 seeriat ühele lihasgrupile, milles on 12-20 kordust, kui just treener pole sulle teisiti soovitanud.

Autor: Pille Mitt