4. veebruar 2000

Enim küsitud küsimus treenerile

küsimus, mis tekib varem või hiljem meil kõigil:

Olen teinud surumist seistes asendis ühe harjutusena oma tavapärases õlatreeningus, tehes seda püramiidina 5 erineva raskusega, 12-6 korduseni.
Viimased viis trenni olen aga toppama jäänud ühe raskuse juurde, mida ma isegi päevadel, kui tunnen endal energiat olevat, murda ei suuda.
Oskasite te mulle midagi soovitada, selle iseäraliku platoo murdmiseks?

Küsimusele vastab Tom Prince, 1997 aasta NPC rahvusvahelise võistluse tšempion:
’’Treeningul ette tulevate seisakutega puutuvad kokku paljud sportlased igal spordialal. Me kõik algajast kuni olümpial võistlejateni läbime nn. null perioode või perioode, kus me kasvame aeglaselt (meie kasv pidurdub).
Ininmorganism lihtsalt ei ole võimeline arenema ühtlaselt (ühtlasel tasemel), kuni ta saavutab mis iganes eesmärgi, mille oleme talle seadnud.
Kuidas te ise lapsena pikemaks kasvasite ? Oli teie kasv ühtlaselt 2,54 cm kuus, kuni saavutasite oma maksimaalse täiskasvanu pikkuse, või kasvasite te hoopis spurtides? Spurtides loomulikult, ja samad on lood ka meie keha reageerimisega regulaarse raskusega treeningu puhul.
Minu nõuanne teile on lihtne: raputage veidi oma treening-kava. Te olete teinud koguaeg 5 seerialist, 6-12 kordusega surumist seistes asendis ja teie keha on lihtsalt kohastunud pingega, mida olete talle pidevalt andnud. Proovige sama harjutus asendada hoopis istudes surumise hantlitega või istudes surumine kangiga kukla tagant , proovides pikendada oma kordusi minimaalselt 15-ni või siis vähendada kordusi, proovides keskenduda ainult jõule, teatud harjutust sooritades.
Proovige istudes surumist Smith’i masinal või siis surumist õla-trenažööril.
Lisage oma rutiinsele treeningule mitmekesisust, varieerides harjutusi, muutes sooritatavaid seeriaid ja korduste arvu, nii et teei annaks oma kehale kunagi võimalust kohaneda ühe kindla treeningplaaniga.
Samas hoiab treeningus erinevate harjutuste kasutamine teie vaimu erksana, aidates säilitada motivatsiooni eesmärkide saavutamisel.’’

See nõuanne ei ole järgimiseks vaid seistes surumist hantlitega sooritajatele, vaid on kehtiv üleüldiselt kõigi harjutuste puhul. Seistes silmitsi taolise probleemiga, oleks eeltoodu järgimine igati soovituslik.

Autor: Muscle&Fitness tõlk.K.Reial