17. oktoober 2005

Miks iga sportlane vajab oma ergutusmeeskonda?

Muscle & Fitness Hers

Krooniline põlvevalu ja peale kolledzit vaevav kaalukasv- nende probleemidega võitles Annie Wilson San Fransiscost- endine võistlev ujuja, sõudja ja paadivanem-saamaks tagasi võistlema kui sportlane. Ma ei jõudnud oma eesmärkideni, sest mul polnud kedagi, kes mind tagant sunniks”, ütleb 25 aastane Wilson,kes töötab suhtekorraldajana. Mulle meeldib, et mul on keegi, kes süütab mus tule ja annab põhjuse tulla voodist välja 5:30 hommikul, et minna jõusaali.” Wilson ühines tiimiga, mida kutsutakse Team Love Multisports”- see on triatlonil võistlejate treeningprogramm, mis hõlmab kuut treeneriga grupitreeningut nädalas, kaasa arvatud ujumine San Fransisco lahes. Kolm kuud hiljem ja 15 naela kergemana osales Wilson oma esimesel triatlonil ja võitis oma vanusegrupis esikoha. Ma poleks seda suutnud ilma oma tiimi ja treenerita,” ütleb ta.

Naissportlastele pole sõna tugi” vaid spordirinnahoidja eufemism see on jõud ja julgustamine tiimikaaslaste, sõprade, perekonna ja treenerite poolt. Pole tähtis, milline on su tase fitnessis või millised on eesmärgid selline abi aitab sul jõuda järgmisele tasemele. Kui sa eeldad, et esmased määravad näitajad on hea vorm, vastupidavus, tehnika ja tahtejõud ja et kõrgetasemelised sportlased on nende näitajate poolest sarnastel tasemetel, siis lisakasu heast ühiskondlikust toest oleks vahetegemine õnnestumiste ja ebaõnnestumiste vahel,”ütleb psühholoog Tim Rees, Inglise Ülikooli õppetooli juurest Exeteris, kes viib läbi arvukaid tugisüsteemi õpinguid sportlastega. Ühiskondlikku tuge tuleks arvesse võtta kui üht tähtsaimat abivahendit.”
Tugi annab sportlastele rohkem eneseusaldust ja paneb neid end tundma rohkem karastunumana, näitavad uuringud. Ühiskondlik tugi võib sind teha ka tugevamaks.Uuringute järgi, mis viidi läbi Arizona Riikliku Ülikooli poolt Tempes, milles osalesid kogenud mees- ja naistõstjad, olid nad võimelised tõstma keskmiselt viis naela rohkem vaatajaskonna ees kui spordivõistlustel ilma vaatajateta või kui nad olid üksi. Tulemused olid eriti muljet avaldavad, kui toetus oli minimaalne: vaatajaskonnalt paluti täielikku vaikust.

Imetlevat rahvahulka oleks raske kokku saada igaks treeninguks, aga sa võid saada sarnaseid tulemusi kasutades sõbrasüsteemi. Kui tõstad raskusi koos kogenud sõbra või personaaltreeneriga võib see panna sind tõstma suuremaid raskusi või ka tegema rohkem kordusi, ütleb kinesioloogia professor Daniel M.Landers, õppetooli omanik, Arizona Ülikooli poolt läbi viidud uuringute kaasautor:” See suurendab su motivatsiooni ja seega sa püüad tugevamini.” Ja kui su semu ässitab sind tagant: Veel üks kord. Suru, suru!”- siis on efekt veelgi suurem. Samuti, kui su sõber teab su potensiaali, siis töötad sa tugevamini, nii et su sõber ei pea sind logardiks kutsuma. (Hoiatus: vaatajate omamine on ainult siis tulemuslik, kui sa sooritad hästi õpitud tegevust; algajad teevad paremini ilma lisasurveta.)

Pole vaatajaid ja pole treeningpartnereid? Kaalu ühinemist selliste heategevuslike treeningprogrammidega nagu Diabeetikute Tiim” või Team in Training”(TNT), mis koguvad raha Leukeemia ja Lümfoomi Ühenduse” jaoks. Need ja ka teised programmid valmistavad osalejaid ette maratonide, triatlonide ja 100 miili rattasõitude jaoks. Treeningud treeneritega gruppides võivad anda tõhusa toime sinu vaimsele ja füüsilisele ettevalmistusele.
Oma keha ettevalimistamine 26,2 miili jooksuks on nii keha kui ka hinge muutmine. Selle kogemuse jagamine tiimikaaslastega on eriti kasutoov, sest nende läbielamised on samad,” räägib Kim Richmond, kes on Team in Training” maratoni treener loode Chicago äärelinnast. Paljudele naistele on väga suur erinevus olla treeneri järelvalve all, kes tõesti proovib panna ta saavutama parimaid tulemusi.”

Tugi, mida pakub TNT ja sellele sarnased programmid on mitmerindelised: näiteks tegelemine patsiendiga, kel on surmatoov haigus, või perekonnaga, kes on kaotanud oma lähedase.”Täienduseks isiklikule motivatsioonile mitte alla anda, on seal ka grupp seltsimehelikke inimesi ja seotus heategevuslike ühingute ja organisatsioonidega,” ütleb Richmond.” Tugev motivaator on soovimatus neid inimesi mitte hätta jätta.”

Tugiteenuse populariseerimine.

Paljude naiste jaoks pole abi leidmine väljakutseks, pigem hoopis selle küsimine. See on suur probleem mulle professionaalselt ja spordis,” räägib Annie Wilson, algajast kolmevõistleja. Ma ei taha kedagi tülitada või leida vabandusi, miks ma ei suuda mõningaid asju teha.” Peale mõnenädalasi treeninguid otsustas Wilson siiski, et ta peaks jagama oma ujumisvilumusi tiimikaaslastega ja koguma nõuandeid tugevamatelt jooksjatelt ja ratturitelt.

Isegi kui sa tunned end iseseisvana, oleme me kõik ühiskondlikeks loodud ja me tahame tunda end teiste poolt toetatutena,” lisab Kevin L.Burke, õppetooli kasutaja ja Georgia Lõuna Ülikooli Spordi ja Psühholoogia Laboratooriumi direktor Statesboros.”Me oleme üksteisest sõltuvad. Keegi ei tegutse vaakumis.”
Kuidas sellega ka poleks, paljud sportlikud naised tegutsevad nii iseseisvalt ja jõuliselt, et inimesed nende ümber oletavad, et nad ei vaja mingit abi.(Kui ta suudab kangiga suruda 135, on ta küllalt tugev!”) Kuid igaüks vajab ergutajaid. Et kokku panna su isiklik ergutusmeeskond, pead sa kasutama ennetavaid meetmeid. Ära arva, et kui inimesed hoolivad sinust, siis nad teavad, mida sa vajad,” ütleb Val Baldwin, sertifitseeritud elu ja suhete õpetaja Portlandist, kelle töörühmad on sageli RiverPlace Athletic Club juures.”Su partner, kaastöötajad, sõbrad ja perekond ei ole mõtetelugejad.”

Baldwin soovitab olla otsekohene – kas on see siis abikaasalt õhtusöögi valmistamise palumine nii saad sa treenida peale treeningut või siis sõbra kaasapalumine linnavälisele triatlonile. Ära oleta, et inimesed, kes on sulle lähedased teavad, miks treenimine või võistlemine on sulle tähtsad räägi see välja. Ja ole ka ise vastutulelik ja abivalmis. Kui su toakaaslane arvab, et ta peaks killustiku teie korteri ümbert üles korjama, kuna sind pole kunagi kodus, paku näiteks välja, et viid ta pesu seekord ise pesumajja. Ela oma poisile kaasa tema ragbimängudel. Tee oma treeninguid nii, et igaüks võidaks sellest.”

Autor: No Kia