24. oktoober 2005

Tahtejõud

Kuidas toimida?
Pole tahtejõudu? Pole vaja muretseda! Käitumisjuhised on edu võtmeks. Siin saate teada, kuidas neid kasutada.

Muscle & Fitness Hers

Sa oled end oma eesmärkidest vaevaliselt üle vedanud – see artikkel on just sulle! Kui sa oled imestanud, miks su tahtejõud polnud piisavalt tugev, et hoida sind eemale maiustustest ja ei takistanud sul trenne vahele jätmast või lubas sul magada puhkepäevad maha magada, siis siin on sulle vastus – tahtejõud ei funktsioneeri.
Kui sa tahad saada ja jääda suurepärasesse vormi, siis lootmine ainult tahtejõule, et ületada palju takistusi, mis paratamatult tekivad, häälestab sind läbikukkumisele. Mida siis teha, kui aega on napilt, ilm on halb, energiat on vähe ja motivatsiooni napib? Tahtejõule lootmise asemel hakka kasutama usaldusväärset strateegiat, mis paneb teadmised ja oskused sinu kasuks töötama.
Kui oled võidelnud rasva kaotamisega, treeni järjekindlalt või hakka uuesti treenima pärast enesele liigse puhkuse lubamist, luues põhilised käitumise juhised -see on parim viis – ja mõned ütlevad ka, et ainuke viis – edu saavutamiseks. Mis vahet on tahtejõul ja teadlikult käitumise kontseptsioonil? Kui keegi, kes toetub oma tahtejõule ütleb:” Ma võtan 10 naela alla!”, siis teadlik meetod sisaldab spetsiifilist plaani sammudest, mis peaks su eesmärgile viima ja kui teel peaks olema tõkkeid, siis on olemas ka varulahendused. Valisime välja 10 nõuanne, millele võid loota, kui sinu tervisliku toitumise ja treenimise kavas peaks tekkima möödapääsmatud takistused.

1.Sea endale mõistlikud eesmärgid.

Kui palju kordi sa oled endale lubanud kaotada mõned kilod? Mitu korda sa oled need kilod kaotanud, et näha, kuidas nad mõne nädala või kuu pärast tagasi tulevad? Järgmine kord ära sea endale eesmärke mitte kaaluosuti järgi, ütleb Karen Calfas, õppetooli omanik ja tervise psühholoog San Diego Riikliku Ülikooli tervise arendamise osakonnast. Sinu kaaluosuti kõikumine sõltub kõigest sinu igakuises tsüklis vaatamata sellele, mida sa hommikusöögiks sõid. See ei iseloomusta su keha ja number võib olla väga hirmutav. Selle asemel sea endale eesmärgid (S.M.A.R.T goals), mis mitte ainult ei aita sul jääda treeningre¸iimile, vaid mida saab kasutada igas su eluvaldkonnas. Nad on:

konkreetsed
mõõdetavad
saavutatavad
realistlikud
ajaga piiritletud

Tee oma eesmärgid mõõdetavaks, mitte lihtsaks kaalulangetamiseks, paremini söömiseks või rohkem treenimiseks. Siis oled võimeline välja arvutama, kas oled oma eesmärgi saavutanud ja vastavalt sellele kohanduma. Veendu, et su eesmärgid ei ole nii kõrged, et nende saavutamine tundub võimatu. Siin on mõned näited:

1. Ma lähen seekord trenni neli korda nädalas.
2. Ma järgin seekord vastupidavustreeningul M&F HERS selle väljaande nõuandeid nelja nädala vältel.
3. Ma lähen täna peale lõunat jalutama.
4. Ma teen neli seeriat kõhulihasteharjutusi, kätekõverdusi ja kükke neljal hommikul nädalas.
5. Ma söön kolm tükki puuvilja ja neli serveeringut köögivilju täna.
6. Ma võtan tööle kaasa puuvilju, jogurtit ja juustutüki tervislikuks vahepalaks, et vältida hilisemat ülesöömist.
7. Realistlik olemine on otsustav: võib-olla su tööplaan tõesti ei luba sul rohkem jõusaalis käia kui vaid kaks korda. Nelja nädalaste sessioonide kehtestamine
ei ole saavutamatu ja on realistlik, seega võib see olla hea idee.

2. Vihjed ja ajendid.

„Need on mooduseks, kuidas muuta oma keskkond treenimist edendavaks või sulle treenimist meelde tuletavaks,” selgitab Calfas. Kui mõned meie ajakirja kollektiivi kuuluvad liikmed jagasid oma näpunäiteid ja knihve, avastasime, et paljud võib-olla juba kasutavad sellist strateegiat. Märgusõnad ja ajendid on järgmised:
1.Pane oma autovõtmed pakitud treeningkoti peale nii ei unusta sa seda tööle kaasa võtta.
2. Aseta oma kodused treeningvahendid nähtavale kohale, ruumi, kus sulle meeldib olla, mitte aga mõnda räpasesse tagaruumi.
3. Hoia oma treeningriideid autos.
4. Ära hoia kodus rämpstoitu.
5. Ära hoia maiuseid kausiga oma elutoas laua peal.

John Jakicic, õppetooli omanik ja professori assistent Browni Ülikooli Kaalu Jälgimise ja Diabeedi Uuringute Keskusest ( Providence, Rhode Island), selgitab, et vihjed ja ajendid on kui meetod, mis aitab ümbritsevate valdustega manipuleerida. „ Mulle meeldib mõelda, et parim moodus isikule on muuta mikrokeskkonda, milles nad elavad väikesed asjad, millega nad saavad ise manipuleerida,” konstateerib ta. „Näiteks tõsta oma treeningjalanõud välja, nii et sa komistad hommikul nende otsa.” Keskendu asjadele, mida sa saad oma keskkonnas muuta, mitte faktoritele, mida sa mõjutada ei saa, nagu näiteks ilm või kas su ümbruskond on jalutuskäiguks sobiv.

3. Räägi iseendaga.

Sisemise dialoogi tekitamine võib tekitada erimeelsused. Pead otsustama, kas minna välja või vajutada äratuskell kinni ja edasi magada. „Kas keegi on sulle kirjeldanud sinu huvi treenimise vastu?” sisendab Calfas. Ütle endale, et sa tunned end palju paremini, kui teed seda nüüd. Sa oled juba ärganud ja sa ei lähe enam magama, sama hästi võid sa ka üles tõusta. Calfas soovitab jõuda iseendaga kokkuleppele eesmärgi püstitamise suhtes. Näiteks valida, kas minna viimane tänavavahe jalgsi või hoopis minna jõusaali ja teha kaks seeriat ühte harjutust. Lõpuks, kui sa oled sellega hakkama saanud, anna endale luba koju minna, kui sa ikka veel tahad seda teha.

4. Enneta ja lahenda võimalikud probleemid enne, kui nad ilmnevad.

See tähendab põhiliselt tagavara meetodite loomist. Kui sul on liiga kiire ja sul pole võimalik jõusaali minna, siis tee selle asemel näiteks jalutuskäik ümber kvartali ja tee 20 kükki, 20 harjutust kõhulihastele ja 20 kätekõverdust. Kui lumine ilm takistab sind minemast matkama või sörkima, otsi abi käepärastest kodustest toimingutest. Samuti võid sa osta kerge vihmajaki ja rõivad, mis peavad karmidele ilmastikuoludele vastu.
Kui sulle meeldib jõusaalis käia, ole kindel, et tegutsemisele kuluvad tunnid ja asukoht on sulle käepärane ja pakutavad programmid on sulle huvitavad. Sa tahad anda endale võimaliku edumaa kerkida võivate probleemide ees.
Tegelikuks võtmeks on mõtteviisi muutmine. Sellised vabandused nagu aeg, energia ja motivatsiooni puudumine on küll rohkem poosetamine. ”See paneb inimesi aktsepteerima fakti, et see ongi see, mille arvelt tuleb lõivu maksta.” Ole teadlik, et edu võtmeks kaalu kaotamisel ja fitnessis on see, et sa ka toitud järjepidevalt õigesti ja kui tihti sa treenid.

5. Enesejälgimine.

Mida rohkem enesekontrollimise viise sul on, seda parem. Pea toitumise kohta päevikut ja treeningute kohta logiraamatut või investeeri arvutiprogrammi. „Üks asi on öelda, et sõin täna Burger Kingis suure hamburgeri, kuid teine asi on see kirja panna, seda vaadata ja öelda: „Ma tunnistan, et sõin täna Burger Kingis suure hamburgeri,” „ selgitab Jakicic. Samuti võid sa panna oma kalendrisse kleepsud iga päeva kohta, mil sa trennis käid, nii näed kohe, kui sa piisavalt ei tee. Enesejälgimine aitab sind hoida õigel teel, sest sa märkad eksimusi kohe. „See näitab kõige paremini, kas sa oled selles protsessis edukas,” lõpetab ta.

Autor: No Kia