6. veebruar 2006

Kuhu kadus vöökoht?

BODY – http://www.bodylehti.fi

Tavaliste, hästi istuvate pükste ostmise mõte tundub väga lihtne. Või siiski ei? Pärast tundide pikkust proovimist tuleb tunnistada, et ükski püksipaar ei sobinud. Kuhu on kadunud püksid, mis istuksid vöökohast? Või on põhjus hoopiski vöökohas endas?

Huvitav on see, et on palju noori naisi, kes on nn. paksud kõhnakesed: nende kaal on normaalne, kuid rasv on kogunenud keskkoha siseelundite ümber. Teadlased leiavad, et laste, noorte ja täiskasvanute paksenemine kiireneb muret tekitava kiirusega. Eriti on muutunud vööümbermõõt. Näiteks naiste keskmine vööümbermõõt on uurimuste kohaselt paisunud kümne aastaga 80 cm-lt 82 cm-le. Keskmine puusaümbermõõt on aga jäänud endiseks.

Kaks senti on palju
Naiste vöökoha suurenemist on märgatud ka tekstiili- ja riietemaailmas. Naiste mõõdud olid uurimuse kohaselt, võrreldes 2001. ja 1988.aaastat, järgmised – näiteks 1988. a.-l oli 168 cm pikkuse ja C38 suurust kandva naise vööümbermõõt 70 cm, uute tulemuste kohaselt aga 72 cm. Kaks sentimeetrit tundub küll vähe, kuid tervislikust aspektist vaadatuna siiski palju. Kõhuõõnde kogunev liigne rasv, nn õunatüüpi paksus (keha kuju) koormab südant ja on ainevahetusele palju kahjulikum kui puusadele ja reitele kogunev rasv ehk siis nn pirni tüüpi paksus.

Paksuke vöökoht viitab rasva-ainevahetuse häiretele ja suurendab haigestumise riski. Vöökohta kogunenud probleemne rasv võib põhjustada näiteks kõrgendatud vererõhku, teise astme diabeeti ja ka südame- ja veresoonkonna haiguste riski.

Kuidas selleni on jõutud?
Uurimuse kohaselt 1980-ndail ja hiljem sündinud noored loobuvad koolisöögist ja perega koos söömisest pitsade ja hamburgerite kasuks. Tavaline argitoit on asendunud näksimise kultuuriga.

Noorte ja osade täiskasvanute soosing kiirtoitu, kartulikrõpsudesse ja limonaadi on viimase 15 aastaga vähemalt kahekordistunud. Kuigi viimasel ajal on hakatud pöörama tähelepanu toiduvalikule ja siirdutud rasvaselt toidult vähem rasvasemale toidule – süüakse siiski liiga vähe puu- ja juurvilju ning marju.

Istuv eluviis minimeerib kalorite kulutamist.
Paljud liikumisteadlased on seda meelt, et paksenemise tähtsaim süü seisneb selles, et päevane füüsiline aktiivsus on vähenenud. Elu on muutunud jätkuvaks istumiseks: sõidetakse auto, lifti ja bussiga, istutakse õhtuti sõpradega; mängitakse arvutimänge ja vahitakse telekat. Aeroobne liikumine jääb kergesti olematuks ja mingisugune lihastreening ei tule kõne allagi.

Füüsiline aktiivsus peaks soovituslikult päevas kestma vähemalt pool tundi kuni tund ja koormavam liikumine toimuma kolm korda nädalas ning poolest tunnist tunnini korraga.

Liikumine muudab insuliiniretseptorid hellemaks, seega kasutatakse söödav toit tõhusamalt ära. Pooletunnine liikumine kiirendab ka ainevahetust.

Pidutsemine / bailamine
Ka reibas alkoholitarvitamine on nähtav naise vöökohalt. Tihe alkoholi nautimine muudab ainevahetust nii, et rasv hakkab normaalsest nobedamini kogunema keskkohta.

Osa naisi ei pea näiteks siidrit isegi alkoholiks. Juuakse üks purk teise järel, kuigi samas ollakse teadlikud alkoholi kalorimäärast. Hakatakse piirama muud söömist, et võiks juua suuremas koguses siidrit. 5-7 siidripudelit/purki on siiski kõva last ainevahetusele ja see ei jäta ruumi täisväärtuslikule söögile.
Tihti nauditakse alkoholi ka just õhtuti, mis häirib öö-und. Uni on aga kaaluhoidmise koha pealt tähtis. Piisav uni tagab toidu asjakohase kasutamise keha poolt. Kui inimene magab vähe, hakkab organism talletama toitaineid ja sellest tuleneb omakorda rasvumine.

Samuti ei mõju kaalule ja vöökohale hästi stress. Rasvumise suurenemine vöökohast võib märk olla stressist. Kui on kiire eluviis ja tormatakse pidevalt ühest kohast teise ning ei jäeta endale puhkusehetki, hakkab organism sellele vastavalt ka reageerima.

Nii leiad üles oma vöökoha:
Söö mitmekülgselt ja regulaarselt ning väldi ülirasvaseid ja suure suhkrusisaldusega roogasid.
Liigu vähemalt pool tundi, eelistatult tund päevas.
Õpi käima reipalt ja tõhusalt – harrasta näiteks kepikõndi.
Tee regulaarselt ka lihastreeninguid ja pea meeles treenida ka keskkoha korsetti.
Naudi alkoholi kohusetundlikult. Naistele tähendaks see ühte annust alkoholi, nagu näiteks klaasike veini päevas, mitte rohkem kui 6 annust nädalas.
Maga piisavalt. Miinimum on 6 tundi iga öö, parem oleks 8 tundi.
Tõrju stressi. Ürita leevendada oma tihedat päevakava. Lõõgastu ja tee asju, mis tunduvad meeldivana.

Autor: Rosin