28. juuni 2006

Quantum Bodybuilding

Tõlkinud Janar Rückenberg

„Sa oled see, mida sööd! See mõttetera võib olla kulunud ja iganenud, ent peab täielikult ja SÕNA OTSESES MÕTTES paika.
Dr. Deepak Chopra on maailma üks tunnustatuim asjatundja tervise ning keha ja vaimu seotusest/terviklikkusest.
Oma bestselleris „Kvantravi kirjutab Dr. Chopra, et kvantfüüsikud on tõestanud radioaktiivsete isotoopide abil, et 98% kogu keha aatomitest vahetatakse aasta jooksul välja.
Kolme kuuga uuendab keha kogu meie skeleti. Iga kuue nädala jooksul uuenevad kõik meie maksarakud. Pidevalt ja alatasa uuenevad meie vererakud. Praktiliselt iga kuu uueneb meie nahk täies ulatuses. Vanad surnud naharakud kuluvad pealt ära ning alt produtseeritakse uued.
Meie lihaste valgud on pidevas muutumises (uuenevad), kuna aminohapped pidevalt kataboliseeritakse ja samas uut lihaskudet sünteesitakse pidevalt juurde/asemele. Isegi DNA d uuendatakse. Kreeka filosoof Heraclitus on öelnud, „Kaks korda samasse jõkke ei saa astuda! Mida ta silmas pidas on see, et jõgi võib küll pealt näha samasugune paista nagu iga päev, ent tegelikult pole see kunagi sama, kuna vesi ju voolab ära ja uus tuleb pidevalt peale.
Täpselt sama fenomen toimib ka inimese keha puhul – pidev muutumine ja keha uuenemine. Sisuliselt aasta hiljem ei ole me enam oma koostiselt sama inimene, kes aasta tagasi.

Kulturisti jaoks on selline fenomen, selline pidevalt uuenemine väga tähendusrikas. Sportlastena teame dieedi tähtsust lihase ehitamisel juba niigi, ent vaadates inimorganismi rakutasandil, raku vaatevinklist, seab see toitumise tähtsuse sootuks uude valgusesse. Me tajume oma kehasid (füüsiseid) tahketena, skulptuuridena, ent ometi oleme kui seesamane jõgi, mis koguaeg uueneb. See on päris huvitav ja kui siit edasi mõelda, siis omame ju tegelikult oma eluajal kümneid erinevaid „kehasid.
Vastsündinuna kaalume me vaevalt 3-4 kg. Kasvueas kaal suureneb, kehapikkus kasvab. Täiskasvanu eas oleme juba 2-3 korda nii pikk kui imikueas. Samuti vananedes lähevad juuksed halliks, nahk kortsub jne. Väheneb lihasmass ja tõuseb rasvaprotsent. Kõik taandub jällegi sellele, et meie rakud on pidevas arengus, pidevas muutumises.

Teadlaste hinnangul koosnevad meie kehad umbes 50 triljonist rakust. Iga rakk koosneb paljudest keemilistest elementidest, neist peamised süsinik, vesinik ja hapnik.
Tegelikult on üsna põnev tõdeda, et kõik füüsiliselt eksisteerivad kehad (füüsiliselt tuntavad/tunnetatavad), nii meie ise, kui ka see mida me sööme, koosnevad kõik samadest keemilistest elementidest.
Sarnaselt õhule ja veele saame toidust täpselt neid samu molekule, millest ise koosneme. Toiduga saame pidevalt aatome, mis (niikaua kui me elame) imbuvad meie kehasse ja läbivad seda (meie keha rakke) justkui voolav jõgi.

Dr. Chopra kirjeldab seda järgmiselt:
„See toimub täpselt nii nagu elaksime hoones ning selle kivid pidevalt võetakse seinast välja, asendatakse ja uuendatakse. Kui seda teha pidevalt, ent järk-järgult ja „jupphaaval, siis maja põhiplaan ja üldine välimus säilivad. Ent tegelikkuses ei ole tegu enam sama majaga, see on uuenenud.
Inimkehaga leiab aset täpselt samasugune fenomen. Päev päevalt läbi toitumise, liikumise, hingamise, jääkide eritumise jne. muutub see jätkuvalt koos teda ümbritseva maailmaga.

On üsna selge, et ütlus, oled see mida sööd, peab molekulaarsest vaatevinklist lähtuvalt mitte isegi sõna sõnalt, vaid võiks öelda, et isegi täht-tähelt paika.

Toidu kvaliteet, mida nii kuude kui aastate lõikes tarbime, on tegelikult primaarne määraja meie välimuses, uute rakkude tootmises ja nende „tervislikus seisundis.

Et luua „kuiva tervislikku ja lihaselist keha, peab selline tervislik lähenemine saama tavaks. Koguaeg tuleb eelistada naturaalseid toitaineterikkaid toite ja toiduaineid ja vältida töödeldud ning rafineeritud suhkru baasil valmistatuid.

Kui te „reostate oma keha rafineeritud, mittenaturaalsete, keemiliselt töödeldud „rämpsuga, muutub teie keha jõuetuks, ebatervislikuks ning on selge, et sellises konditsioonis kannatab igasugune sooritusvõime.
Tihtipeale pärast võistlusperioodi kukuvad kulturistid meeletult igasugust „rämpsu alla kugistama. Loomulikult oleme pärast pikka „paastu preemia ära teeninud, ent jäägu see ühekordseks afääriks. See tähendab seda, et pärast esmaste pööraste toidu ihade rahuldamist tuleks leida endas jõudu normaalse kulturismi re¸iimi juurde tagasipöördumiseks. See on meie elustiil!

Kui uued rakud sõltuvad ja tulenevad otseselt toidust, mida sööme ning kuna rakud progresseeruvalt uuenevad ja nad asendatakse, siis on ilmselgelt loogiline järeldada, et läbi õige ja puhta toitumise läheme iga aastaga paremaks, teoreetiliselt peaks minema ja kes ütleb kus on lagi?
Samas kõik realiseerub ainult siis kui oled püsiv, distsiplineeritud ja kannatlik.
Märgatavad ja olulised muutused/muudatused meie kehas ei teki üleöö, see on ikkagi aeganõudev ja järk-järguline protsess.
ee tähendab nii treeningus, ent iseäranis toitumises pikaajalist protsessi, harjumust, mis lõpuks teeb sinust Meistri.
Kui palju on kulturiste, kes on nn. „pooleldi õigesti toituvad? Neid vist ikka jagub. See tähendab seda, et nad toituvad nii nagu peaks ja vastavalt kulturismi kriteeriumitele vaid kolm kuud enne võistlusi. Seejärel pärast võistlusi süüakse ennast „seaks ning aetakse näost sisse praktiliselt kõike seda, mida hing ihkab.
Edu võtmeks ongi aga aastaringne kontrollitud ja ideaalne toitumine, seda veel eriti naturaalse kulturismi puhul.
See mida sa teed või sööd 6 kuud enne võistlusi on sama tähtis kui see, kuidas sa toitud 6 nädalat või 6 päeva enne võistlusi. Kokkuvõttes kõik taandub distsipliinile, lihtne ja loogiline.

Psühholoogidel on sama konseptsioon, sa oled täpselt see, kelleks sa ennast mõtled, ennast pead. Sama kehtib füsioloogias oled selline, millist toitu sööd.

Tõlkijalt: Üsna otsene tähelepanek minu poolt miks enne võistlusi on eriti tähtis kanafileed/kalafileed süüa (muidugi mitte ainult) et laval samuti maksimaalselt „taine lihaskiududerikas välja näha.

Kohe kui olete sellest kontseptsioonist aru saanud, seda aktsepteerinud, hakkate te iga oma suutäie peale mõtlema kas see on see mida vajab mu keha või mida mina vajan. Samuti, et tähtis on koguaeg nii toituda, mitte ainult võistluste lähenedes.

Tõlkijalt: Kulturismis ei ole küsimus ainult välimuses, see on elustiil! Ja selline TAVAINIMESE jaoks distsiplineeritud toitumine käib selle juurde ja me peaks seda armastama.

Tähtis on pühendumine te teate mida tahate, mida teete ja te võite luua keha millise vaid tahate!!!

Autor: Janar Rückenberg