Toidulisandid

Enam kui kalorid

Toidulisandid  |   |  tekst:  |  fotod: Anonüümne  |  Kommenteeri

(Chris Aceto, Flex veebruar 2007)

Vastupidiselt rahvasuus levinud arvamusele, ei ole massi kogumise võti üksnes kalorites. Kuigi kalorid mängivad massi kogumisel olulist rolli, on sellele lisaks olemas veel neli faktorit, mis on sama olulised, mõnikord isegi olulisemad.

#1 PROTEIIN

Proteiin, mida tarbid, olgu see siis pulbri, kana, punase liha, kala või väherasvase piimatoote näol, lammutatakse sinu organismis väiksemateks ühikuteks, aminohapeteks. Need on omakorda materjaliks uuele lihaskoele. Üldlevinud arusaama kohaselt vajab organism 2g valku iga keha kilogrammi kohta ööpäevas, pean selle väitega nõustuma. Kuid juhul kui oled hardgainer, võid vajada ka 3 4g proteiini iga kilo kohta. Kui kuulud sellesse gruppi, katseta julgelt selliste valgukogustega.

#2 TESTOSTEROON

Kui su testosterooni tase on madal, sa ei kasva. Siin on mõningad näpunäited, kuidas antud hormooni taset tõsta.

· Söö vähemalt kuus tahket toitu päevas. Palju söögikordi päevas väldib kortisooli (stressihormoon, mis võistleb testosterooniga) taseme tõusu.

· Kasuta lisandeid nagu Tribulus terrestris, naturaalne ravimtaim, mis tõstab otseselt keha enda testosterooni tootmist.

· Ära kohtle rasva nagu katku. Väherasvased dieedid võivad põhjustada testosterooni taseme langust.

#3 INSULIIN

Ei ole teist nii tähtsat söögikorda, kui see, mis järgneb su treeningule. Süües sellel söögikorral piisavas koguses õigeid toitaineid, viib insuliini taseme kasvule, mis aitab peatada lihaste lagundamise ning käivituvad kasvuprotsessid järgnevaks viieks kuni kaheksaks tunniks.

Sa vajad umbes 40 75g vedelal kujul proteiini (näiteks proteiini¨eik) kombineerides seda 60 120g kiirelt seeduvate süsivesikutega nagu sai või valge riis. (Tuues näiteks väljavõtte Jay Cutleri raamatust, saad sa 50 60g kiirelt seeduvaid süsivesikuid, kui jood ära ühe limonaadi.)

Pulbreid on äärmiselt kerge seedida; nõnda ka „kiirelt toimivad” süsivesikud, mis ülal mainitud. Koos ujutavad nad koheselt keha üle glükoosiga (kõrvalprodukt süsivesikutest, mis mõjutavad äärmiselt tugevalt insuliini) ning aminohapetega. Äärmiselt kõrgele tõstetud insuliini tase pärast treeningut viib lihaskasvuni ning toetab testosterooni taset.

#4 KAVUHORMOON

Kasvuhormoon säästab keha lammutamast iseenda lihaseid treeningu ajal. Ahelreaktsioon, kui lammutad vähem lihast, on seda ka lihtsam juurde ehitada. Ei saa alahinnata lämmastikoksiidi tootmise ergastajate mõju (näiteks arginiini tooted) kasvuhormooni tasemele. Lihtsalt öeldes, arginiini üheks omaduseks on kasvuhormooni vabastamine ning mida rohkem kasvuhormoone vabaneb, seda rohkem sa kasvad.


Fitness.ee avaldatud teksti-, foto- ja videomaterjalide kopeerimine on lubatud ainult Robocop OÜ kirjalikul loal. Materjalide loata kasutamise eest esitatakse arve. Loa saamiseks palume pöörduda: toimetus@fitness.ee

 

Kas ka suvel on vaja tarbida D - VITAMIINI?!

Toidulisandid | 

Sain, teada, et kuulun nö „riskirühma“ sest olen sisetingimustes treeniv sportlane, ja kulutavan oluliselt rohkem kehasse kogunenud…


Toidulisandite tarbimise ajastamine

Toidulisandid | 

Me kõik oleme erinevaid toidulisandeid , vitamiine ja mineraale tarbinud, kuid kas sellest on ka kasu olnud ja kas oleme seda õigesti teinud?!…


Omega-3 kasutegurid

Toidulisandid | 

Oomega-3-rasvhapped on asendamatud rasvhapped, see tähendab, et keha ise neid ei sünteesi ning need jõuavad meie organismi vaid toidu kaudu Kuid…