28. märts 2007

Treenerid vastavad IV

Küsimus: Sooritades maast kangi rinnale võtmist ja jõutõmmet, mõned treenijad teevad pärast igat kordust väikese pausi, tõmbavad hetke hinge ja hakkavad järgmist kordust tõmbama justkui oma esimest kordust, samas mõned teevad terved seeriad selliselt, et pärast igat kordust käib kõva pauk ja kang justkui põrkaks maast tagasi üles. Kas viimase variandi korral on tegemist halva tehnikaga või tegemist lihtsalt mingi variatsiooni või metoodikaga antud harjutusest?

Vastus: Isiklikult eelistan ja soovitan esimest tehnikat, kus siis kang ei põrka maast üles, vaid enne järgmist kontsentrilist faasi on hetke maas. Reeglina on nii, et need, kes kasutavad põrgatamist, nendel on nõrk alaselg.
Paus pärast kordust lähteasendis tagab ka tunduvalt parema jõu kvaliteedi, inertsmomenti kasutada ei saa ja kogu töö tuleb ikkagi oma jõuga ära teha, nii, nagu asja mõte ongi. Loomulikult raskus on ka veidi väiksem, ent me tahame ju tugevaks saada, mitte meie eesmärk ei ole kangi põrgatamas käia. Samuti, paus pärast igat kordust on vigastuste suhtes tunduvalt ohutum ja lülisambale tunduvalt leebem.
Soovitan igal juhul kasutada täisliikumisamplituudi, kasutage pausi pärast kordust ja teid „autasustatakse terve ja vigastusteta lülisambaga ning suurte jõunäitajatega.

Tõmme kangiga ettekallutades – LÕPPSÕNA

Küsimus: Oled minevikus kunagi tõmbed kangiga ettekallutades maha laitnud. Miks? Kas pole see siis seljale parim massiharjutus?

Vastus: Probleem selle harjutuse puhul on selles, et seda tehes on inimestel väga raske aru saada ja tunnetada, et nad treenivad seljalailihast. Reeglina tehakse seda harjutust kõige muuga kui lailihasega tõmmet alustatakse reie-nelipealihsega ja tuharaga, järgnevad alaselg ja biitseps.

Teine probleem on selles, et vahet pole, kas tõmmate kangi rinna alla või vastu kõhtu, mõlemal juhul lõppeb kangi liikumisteekond enne kui lihase liikumisamplituud. Ühesõnaga liikumisamplituud on piiratud. Mina soovitaksin selle harjutuse asemel hoopis tõmbeid hantliga ettekallutades ühe käega.

Viimane harjutus võimaldab teil kätt (küünarliigest) tõmmata erinevates suundades. Ühel treeningul tõmbate kätt rohkem vertikaalselt üles, teisel seljatreeningul jällegi rohkem diagonaalselt tahapoole. See võimaldab rekruteerida lailihase erinevaid piirkondi. Ma ei ütle, et tõmbed kangiga ettekallutades ei kõlba kuhugi, vaid väidan, et tõmbed hantliga ettekallutades ühe käega on märksa parem alternatiiv.

Muuseas, üks väheseid, keda olen näinud, kes teeb tõmbeid kangiga tõeliselt hästi on Ronnie Coleman…ja tal on kummalgi pool 5 20 kg-st ketast. Nägin teda tegemas ka tõmbeid T-kangiga (kangi otsaga) – 16 ketast peal ta tegi ka seda harjutust hästi ja korrektselt.

Mõistagi on T tõmmetel tunduvalt väiksem liikumisamplituud, ent kuna tegu selle harjutuse puhul on reeglina suurte ja märkimisväärsete raskustega, on see hea harjutus selja massi ehitamiseks. Pole kedagi näinud, kes teeks neid harjutusi nii distsiplineeritult kui Ronnie.

Lõpetuseks veel nii palju, et inimeste viga on see, et nad tahavad alati kuulda mingit imevalemit, mingit ainsat head varianti, meetodit või teed, mida mööda käia. Sellist asja ei ole olemas. Tõmbed kangiga ettekallutades kõlbab küll mõnda aega teie selja rutiini, ent kui mõned nädalad möödas proovige vahelduseks ka midagi muud.
Küsimustele vastab Charles Poliquin. Kirjutis pärineb [url=http://www.t-nation.com-ist/]www.T-Nation.com-ist[/url], rubriigist „Q & A with one of the world’s premier strength coaches!!!

Autor: Tõlkinud Janar Rückenberg