14. september 2007

Treeningu Trivia

* Vormis, treenitud inimesed hakkavad higistama märksa varem kui treenimata inimesed. Treenitud inimese soojusjuhtivus ja „jahutussüsteemid on märksa efektiivsemad ja arenenumad.

* Kui pärast Uue-Aasta pidustusi ja jõulusööminguid otsustavad inimesed hakata oma välimusele tähelepanu pöörama ja treenima, siis Sõbrapäevaks on 60-70% oma treeningud lõpetanud.

* Kui trenniriided pärast trenni haisevad eriliselt ammoniaagi järele, siis tõenäoliselt on teie organism trenni käigus kulutanud energiaks palju proteiine. Ammoniaak on valgu ainevahetuse kõrvalprodukt. See ei ole hea, kuna tekkinud olukord tähendab, et süsivesikute ja rasva asemel võite energiaks kulutada väärtuslikku lihaskudet.

* Mehed kalduvad oma jõudu üle hindama, naised aga alahindavad oma jõudu.

* Et kindlaks määrata, kas su kaal on korrektne, ei valeta, pange sellele hantli või kangi ketas, mille kaal on 100% teada. Kui kaal ei näita seda mida peaks, tehke vastavad korrektuurid. Hea meetod kontrolimaks kaalu õigsust.

* Tihtipeale on nii, et mingi harjutus kangiga põhjustab valu, samas selle sama harjutuse versioon hantlitega ei tee seda. Selline fenomen esineb sageli kangiga surumiste puhul, nii rinnale kui õlgadele. See tuleneb sellest, et hantlitega me ei lukusta enamus juhtudel liigutuse ajal oma liigeseid. Liigeste lukustamine, kui koormus on taga, kannabki suure rõhu õla ja küünarliigesele.
Ka surumistel kangiga ei tohiks liigeseid lukustada.

* Vastavalt konkreetsetele uuringutele ei ole tegelikult ühtki argumenti väitele, et trenazöörid on ohutumad kui vabad raskused.

* Ülakeha harjutused katavad (overlap) üksteist kordades rohkem kui alakeha (jalgade) harjutused. See annab ka jalgadele tegelikult rohkem taastumisaega ja puhkust ning siit ka põhjus, miks võime jalatrennidega jätkata isegi siis, kui tunneme, et ülakeha on ületreeningus või platoo taga.

* Kõrgel tasemel tehtav vastupidavus (kestvustreening), näiteks staierid ja maratonitreening alandavad testosteroonitaset koguni 15 40%.

* Süües treeningjärgselt süsivesikuid ja valke suurendame kasvuhormoonitaset.

* Täielik treeningu aklimatiseerumine kuumas kliimas toimub 10 14 päevaga. Kusjuures iga kahe päevaga, kui selles kuumuses ei treenita, kaotatakse sellest aklimatsioonist üks päev tagasi.

* Kui te treenite ühte konkreetset lihast, siis selle treeningu tulemusena on alati kaudne kerge treeniv efekt ka teistele keha lihastele. Mida suuremat lihast te treenite, seda suurem on ülekanne. See on üks põhjus, miks te ei tohiks jätta unarusse oma jalgade treenimist, kuna reielihased keha suurima lihasena – nende treenimine – avaldab teistele keha lihastele ka enim mõju.

* Jõutreeningu algne adaptatsioon toimub praktiliselt täielikult neuromuskulaarsete mehhanismide täiustumise arvelt. Põhimõtteliselt lihased justkui õpiksid kuidas peab tööle rakenduma ja pingutama. See on ka peamine põhjus, miks algajatel pole alustades koordinatsiooni, harjutusi tehes kang või hantlid tudisevad ja värisevad. Sel perioodil lihased õpivad töötama ja niiöelda „toimima.

* Treeningu intensiivsus õiges tähenduses tähendab protsenti 1 KM st. Suure intensiivsusega treenimine tähendab seda, et treenitakse võimalikult maksimumi lähedaste raskustega. Praktikas kiputakse intensiivseteks pidama ka neid treeninguid, kus treeningraskus võib olla 20% 1 KM st – täpsetes terminites rääkides ei ole tegemist suure intensiivsusega treeninguga.

Tõlkijalt: siinkohal ei saa väitega päris nõustuda, et intensiivsuse ainsaks näitajaks on vastupanu suurus 1 KM (kordusmaksimumi järgi). Jaan Loko oma „Kulturism I toob välja veel, et intensiivsust võib määrata ka südame löögisageduse järgi ja puhkeintervallide järgi. Neist esimest kirjeldab ta kui tsüklilistele omast intensiivsuse näitajat.
On selge, et mida lühemad on puhkeintervallid, seda suurem on ajaühikus tehtud töö. Siinkohal tõlkija arvates MAHU JA INTENSIIVSUSE MÕISTE kuidagi seostuvad või kattuvad, sest mida lühemad on puhkeintervallid (intensiivsus), seda rohkem seeriaid ajaühikus tehakse (maht). Et oleks justkui intensiivne? Muidugi kui jääda artikli väite juurde, et intensiivsuse ainsaks tõeliseks näitajaks on vastupanu suurus 1 – st KM st, siis hoolimata sellest, et me lühikeste puhkeintervallidega treenides hingeldame rohkem ja süda puperdab enam, teeme ajaühikus rohkem tööd, siis kuna vastupanu on lühikese pausiga üldjoontes väiksem, ei saagi seda intensiivseks lugeda või mis??? Või on tegemist erinevate intensiivsustega??? Tekitab pisut segadust!?Avaldagem foorumis arvamust.

* Igasugused rekordid ja parimad tõsted on erinevatel võistlustel õnnestunud ja tehtud kõik pealelõunasel ajal ja õhtupoolikul. Selle üheks põhjuseks võib olla lihaste ja üldse keha kõrgem temperatuur päeva teises pooles. Ent madalam keha temperatuur võib suurendada jällegi vastupidavust (arvatakse nii), seega vastupidavusliku iseloomuga treening võib osutuda efektiivsemaks jällegi ennelõunasel ajal.

* Lühikesed puhkepausid treeningul (vähem kui 1 minut) põhjustavad nende hormoonide vabanemise, mis on seotud hüpertroofia ja lihaste kasvuga. Samas sellised lühikesd puhkepausid tähendavad ka seda, et igal uuel seerial suudetakse vähem jõudu produtseerida. Seega teatud mõttes tuleb hüpertroofia „tagaajajatel jõule lõivu maksta.

* Soolestik ja seedekulgla on kasvuhormooni suurim „retseptor meie kehas. Siit ka põhjus, miks neil, kes manustavad palju kasvuhormooni on justkui „magu ees. Naturaalne kehas produtseeruv kasvuhormoon (kogused) sellist efekti ei põhjusta.

* Pärast pikaajalist aeroobset treeningperioodi on kiirelt kontrahheeruvad kiud võimelised aeglaste oksüdatiivsete kiudude metaboolsed omadused üle võtma. Toimub teatud nihe selliste ainevahetuslike võimete ja omaduste suunas nagu on aeglastel kiududel. See tähendab aga langust jõunäitajates ja lihasmassis. Tekkinud muutused aeroobsete omaduste suunas taanduvad 4 8 kuuga, kui aeroobse iseloomuga rõhutatud treening „rahule jäetakse.

* Insuliin on hormoon, mis on meie organismile siganaaliks, et veres on piisavalt süsivesikuid ja rasvasid rasvarakkudest triglütseriidide näol vabastama ei hakata.

* Keha rasvarakkude arv on üldjoontes geneetiliselt määratletud ja niiöelda päritud, kuid pikaajaline ja suur ülesöömine võib põhjustada ka juba olemasolevate rasvarakkude pooldumise. Mida rohkem on teil rasvarakke, seda ülekaalukamaks on teil „võimalus minna.

* Meeste testosterooni tase on umbes 18 korda kõrgem kui naistel. Mehed, kel juba naturaalselt kõrgem testo tase kasvatavad ka eakaaslaste ees rohkem lihasmassi. Ja reeglina, inimestel, kel ka ideaalsete väliste tingimuste korral raske lihast kasvatada on tavalisest madalam testo tase.

* Mida suuremas vitamiinide ja mineraalide defitsiidis te olete, seda tuntavam on mõju lisamanustamisest (preparaatide näol). Samas olge alati mõistlikud ja ärge liialdage.

* Intensiivne treening kahekordistab mineraalide kadu organismist, seda peamiselt läbi suurenenud higistamise.

* Vitamiinikapslid on on üldjoontes paremad kui tabletid, sest tabletid on tunduvalt tugevamini kokku pressitud, seega ka kasulike ainete vabanemine on raskem.

* Mineraalid tsink ja magneesium – mis soodustavad und (parandavad une kvaliteeti), soodustavad taastumist, paranemist ja kasvu – neid tuleks võtta tühja kõhuga enne magamaminekut. Meie organismi üks esimesi öiseid „vägevamaid kasvuhormooni vabanemisi leiab aset umbes 90 minutit pärast magamajäämist. Arvatakse, et tsink ja magneesium võivad suurendada/võimendada kasvuhormooni toimet. Ka nende mineraalide imendumine tipneb umbes 90 minutit pärast manustamist. Võta 20 30 mg tsinki ja 400 500 mg magneesiumi.

* Naatriumit ja kaltsiumi eemaldatakse kehast läbi samade mehhanismide, seetõttu, kui tarbite naatriumi liigselt, siis keha üritab selle kogust läbi naatriumi suurenenud erituse tasakaalustada. Kui eritatakse 1 molekul naatriumi, siis võetakse kaasa ka 1 molekul kaltsiumi. Pikaajaline selline nähe mõjutab luude koostist ja massi. Nii, et kui teil on osteoporoos või te soovite seda vältida, siis vähendage naatriumi (soolade) tarbimist.

* Kui sööte greipfruuti, siis jälgige millega te seda sööte. Greipfruudis sisalduv naringiin võimendab paljude mürkide toimet, kuna see aine deaktiveerib neid ensüüme, mis erinevaid mürkaineid lõhustavad ja neutraliseerivad. Testide tulemusena on saadud, et greipfruudi mahl segatuna alkoholiga andis tulemuseks neli korda suurema vere alkoholi sisalduse.

* Konserveeritud greipfruut sisaldab kaks korda nii palju naringiini kui värske greipfruut.

* Paljud kannatavad ületreeningu all just seetõttu, et nad on nö. alatoitluse peal. Keha ihaldab toitaineid, küll süüakse ja süüakse palju, kuid valesid asju, seega näiliselt tekib küll tunne, et süüakse hirmus palju, kuid keha on ikkagi toitainete defitsiidis, kuna nagu öeldud, süüakse palju rämpsu.

* 20 % tarbitud valkude kaloritest kasutatakse nende valkude soolestikust ära imendumiseks ja assimileerimiseks. Süsivesikute korral on selleks 8% ja rasvade korral ainult 2%.

* Alkohol toimib meie II tüüpi kiiretele lihaskiududele otsese toksiinina. Olgugi, et ta ei avalda eriliselt suurt mõju, ta suurendab valkude degradatsiooni (lammutamist) ja vähendab IGF-1 (insuliinitaoline kasvuhormoon) taset nii veres kui lihastes.

* Alkohol (isegi väiksemas koguses) enne magamaminekut inhibeerib kasvuhormooni sekretsiooni isegi kuni 75%.

* Kui ollakse huvitatud kaalu alandamisest (eelkõige rasva arvelt), tuleks vähendada alkoholi tarbimist. Pudel veini võrdub ühe sixpacki õllega (6 purki), see kogus omakorda võib sõltuvalt alkoholi kraadist lisada teie päevasesse kaloraazi 600 1100 kcal. Ja see salvestub vägagi hõlpsalt rasvana, kuna tegu tühjade kaloritega.

* Kaks banaani päevas ja nii nädala jooksul vähendavad vererõhku 10% võrra, seda tingituna nende kõrgest kaaliumi sisaldusest.
„Training Trivia, Nick Nilsson – http://www.bodybuilding.com/fun/betteru29.htm

Autor: Tõlkinud Janar Rückenberg