26. september 2007

MMA

Milline on see uus spordiala mis Eestis üha enam tähelepanu saab ning 2006 aastal esimest korda Eesti päevavalgust nägi?

Jah, täpselt tegu on võitluskunstiga MMA (Mixex Martial Arts, edaspidi MMA) Eestikeelse vastena on kasutatud „segatud võitluskunstid”, antud artikli autor eelistab terminit „ põimunud võitluskunst”. Artikli eesmärk on anda tagasihoidlikum ülevaade fitness.ee portaali külastajatele milline on see spordiala, mis on ületanud populaarsuselt Muay Thai ja Kickbox ning isegi Poksi Eestis.

Mixed martial arts (MMA) on võitluskunst milles on suur hulk eri võitluskunstide tehnikaid kasutusel, kaasa arvatud löömine ja seongud (kes ei tea siis võrrelgu seongut püstimaadlusega).

Kaasaegne MMA nägi suure publiku seas esimest korda päevalgust 1993 aastal USA`s kus moodustati liiga Ultimate Fighting Championship (tänapäeval kasutatav lühend UFC). UFC eesmärk oli võrrelda erinevaid võitluskunste ja välja selgitada parim võitluskunsti liik/ala.

Mis puutub reeglitesse, siis tol ajal nad põhimõtteliselt puudusid, kuna tegu oli põimunud võitluskunstiga, kus on esindatud võitluskunstide eristiilid, siis oli raske üheselt määratleda mis on reeglite näol lubatud ja mis mitte.

Üheksakümnendate lõpus lisati mitmeid reegleid, et kaitsta võitlejaid ja tuua rohkem humaansust sellesse spordialasse mida Dana White (UFC president) kutsub hüüdlausega as real as it gets”

Tänapäeva MMA sai paljuski rikkalikumaks tänu Gracie perekonnale, kes harrastas Brasiilia Jiu-Jitsut. Nimelt Royce Gracie oli see, kes domineeris esimestel UFC üritustel tänu oma maas võitluse oskustele endast kordi suuremaid ja tugevamaid võitlejad, mistõttu sai maas võitlus suure tähelepanu osaliseks ja müüt, et suurem ja tugevam vastane võidab alati sai summutatud. MMA edasiviijateks rahvusvahelisel tasandil võib nimetada kahte liigat: UFC ja Pride Fighting Championship`i (esimene neist asutati USA`s ja teine Jaapanis)

Tehnikad mida MMA`s kasutatakse jagatakse üldiselt kahte rühma: löövad tehnikad (nagu näiteks jalalöögid, käelöögid, põlvelöögid) ja seongud mis väljenduvad ennekõike maas- ja püstihoidmistest, erinevates liigeselukkudes, mahaviimistes ja heidetes ning kägistustes) Praeguses MMA`s nagu igas humaanses spordialas on keelatud hammustamine, silma torkamine, näppude vastase suhu toppimine, väikeliigeste manipuleerimine (nagu näiteks, varvaste ja sõrmede väänamine) Samuti on keelatud löögid kubemepiirkonda J

Kahe väljapaistva treeneri tegemised Eesti MMA maastikul.

Priit Mihkelson õpetab ennekõike Brazilian Jiu Jitsut (edaspidi BJJ), ta on Tallinna klubi 3D Treening treener.

Jorgen Matsi on Eesti MMA kõige süvenenum treener, kes treenib meie võitlejaid Tartus. Kõik võitljejad kes Team Scared & Paranoid ridadest tulnud, on saanud väljaõppe Jorgeni juures. Jorgen on Tartu klubi Elustreening treener.

3D Treening ja Elustreeningu klubid moodustavad kokku Eestis aktiivselt võistlevat teami „Team Scared & Paranoid”. See, miks ma Eesti MMA`st rääkides ainult Team Scared & Paranoid liikmeid välja toon on üheselt selgitatav, Jorgen Matsi ja Priit Mihkelsoni õpilased ei kaota võitlusi, mida näitab ka Eesti MMA ajalugu!

Eesti MMA`s võib välja tuua sellised väljaspaistavad võitlejad kes on oma tee ka ringi leidnud : Priit Mihkelson, Jorgen Matsi, Ott Tõnissaar, Erik Õunapuu, Lauri Ülenurm.

Kui Teil on tekkinud küsimusi või arvamusi, siis selle jaoks on fitness.ee portaalis Fightclub alafoorum, kus Teie küsimustele vastavad MEE, jrx ja sweals.

Vaata ka viimase ürituse pilte Fitness.ee Galeriist ja videot Fitness TV-st.
Võitlejatest ja MMA arengust täpsemalt juba järgmistes artiklites.

Autor: Mee