31. oktoober 2007

Surumissärkidest …

Surumissärgid kas naturaalse jõutõstmise surm???

Algselt, kui surumissärgid turule tulid, oli nende eesmärgiks mitte soorituse parandamine, vaid aidata treenida ka siis, kui sportlasel oli õlg valus või õlavigastus. Tegelikult, kaheksakümnendate keskel ilmunud algne surumissärgi prototüüp koosnes 50% polüestrist ja 50% puuvillast ning see oli ainult ühekihiline. See oli rohkem nagu selline kerge sviiter, mitte nagu praegune surumissärk, mida jõutõstjad kasutavad 4 5 kihiline lamineeritud soomusrüü. Kandsin ka ise sellist pool-polüsärki, kui surusin Budweiseri „World Record Breaker´il Honolulus ametlikult 320 kg, see oli 3. märts 1985. Sel ajal oli särgi kandmise ainus eesmärk hoida oma õlad soojad.

Ja mitte ainult ma olin võimeline vabalt selle asjanduse endale ise selga tõmbama, mitte nagu nüüd tehakse mitu paari käsi kangutab sportlasele särki selga. Ei olnud sinikaid kätel, kätemuljumist ega verejookse. Ja sellegipoolest tahaksin endale laksu selle eest kirja panna selle eest, et ma seda kandsin, kui see 320 kg surusin. Põhjus on lihtne: see 320 kg oleks minu kaaluklassis veel tänaseni maailmarekord (ilma särgita surumises) ja kuna see läks nii kergelt üles, et…

Kui vaadata, siis tänapäeva surujad, surmissärk seljas, näevad välja nagu kuutõbised Frankensteinid öösel une pealt ringi jalutamas, õlad ja käed sirgelt ees. Tegelikult ei ole surumissärgid tänapäeval muud, kui asjandus, mille läbi oma sooritust parandada ja vahend kosmiliselt suurte surumisnumbrite tekitamiseks eriti on see nii raske – ja super – raskekaalus.

Tõlkijalt: Lihtne näide, hetkel peaks särgita surumise rekord olema 325 kg Scott Mendelsoni nimel, samas võime netis näha liikvel videosalvestusi, kus mees üritab särgiga suruda 450 kg ja 460 kg. Kuidas siis nii suur vahe saab olla, kui särk midagi juurde ei anna? Pealegi, särgiga surumise rekord peaks olema vist 470 kg, milline vahe?.

Veelgi enam kokku ei lähe ka see, et paljud jõutõstjad suruvad küll meeletult (särgiga), kuid tõestuseks sellele, et särk annab palju juurde nende jõunäitajad abistavates harjutustes on tegelikult paljudel juhtudel häbematult väikesed. Näiteks 700 (318 kg) naela suruja Graig Tokarski lahe tüüp muidu suudab näiteks selliste harjutuste korral nagu surumine istudes kaela tagant ja „nosebreaker (kangi langetamine nina kohale lamades) triitsepsile kasutada ainult 102 kg raskust. Selliseid raskusi kasutasin ma nende harjutuste puhul juba oma kolledzi ajal, kui kaalusin 100 kg ja ei osanud 700 st naelast isegi unistada.

1985. a. kui 700 (318 kg) naela piir oli juba ületatud surusin istudes kaela tagant 180 kg ga 3 x ja 170 kg ga tegin „nosebreakerit 5 või 6 korda. Ka praegu just lõpetasin ühe surumise programmi, mille lõpus surusin ilma särgita 272 kg, kusjuures istudes kaela tagant surusin kolmeseid 155 kg ga ja seda puhtalt.

Üks vaieldamatuid tipphetki oli ka 1983 aasta novembris, kui ma Marylandis surusin 295 kg, kaaludes ise seejuures 125 kg, kusjuures ilma ühegi särgita.

Sel ajal reastas John Buckley Scwartzi valemi järgi kõik top surujad 11 kaalukategoorias (kokku 114 meest) ja vastavalt sellele rankingule oli minu koefitsent 398.8, mis asetas mind kõigi aegade esimeseks surujaks (nael naela järgi arvestuses). Nii, et sel ajal ei suutnud keegi suruda rohkem kui mina, seda siis Schwartzi tabeli järgi ja ilma särgita. Ken Lain surus 1988 aastal oma kolmandal katsel 300 kg, kuid seda särgiga. Olen täiesti kindel, et ilma särgita oleks ta vaevalt 280 kg ära surunud.

1992 aastal kui taastusin ja paranesin oma küünarliigese operatsioonist hakkasin aru saama, kui võltsid tegelikult enamus lamades surumise rekorditest on. Sel ajal, kuna paranesin operatsioonist, minust endast tegude meest ei olnud, sain ainult istuda ja vaadata. Mõte, mis minu peas keerles oli, et huvitav kas kunagi tuleb ka päev, kuna me näeme minihüdraulikaga varustatud surumissärke? Milline farss!!!

Ja nüüd te küsite, et mis ma siin huilgan ja käratsen sel teemal. Et mis vahet kas surutakse särkidega või ilma?

Esiteks särgita ja särgiga surujate lihaste ja kõõluste kvaliteet, nende tihedus ja paksus on hoopis teine. Lihased on tihedamad ja paksemad, mis tähendab omakorda suuremat naturaalset jõudu. Kuna ei kasuta ka ise surumissärki on minu kõõlused ja sidemed paksud ning nende tõmbetugevus on palju suurem. Seeläbi on täistunud nii tasakaal kui teised olulised tehnilised faktorid surumisel, mis särgiga surujatel on nõrgaks kohaks ning särk teeb selle töö nende eest ära.

Väga paljud jõutõstjad, keda tean treenivad isegi suure osa oma treeningust särkidega. Igal juhul tunnen end oma comeback´i ajal hästi. Minu selge plaan on ilma särgita surumise rekord tagasi saada. Minu arvates on lamades surumine parim ülakeha harjutus üldse. Loodan, et läbi oma „tagasituleku suurendan ka huvi särgita surumise vastu. Kui see muud ei aita, siis nihutab jõutõstmist ehk natuke sinnapoole tagasi, kus ta kunagi oli võidab see, kel lihtsalt rohkem jõudu ei mingeid nippe, särke ja rüüsid. Olgu kangi vastaseks ikkagi mees oma puhta jõuga ning võidab see, kes tugevam, mitte, kes „paremini riides…

Tõlkijalt: Millise kuulsuse ja „ratinguga mees on Ted Arcidi jõutõstmise maailmas seda ma öelda ei oska. Aga mees võtab sõna ja minu meelest tema jõunäitajad on piisavad, et ta võib seda teha. Ei ole ka ise nn. „materjalispordi pooldaja. Üks asi on muidugi vigastused ja nende vältimine, kuid on selge, et tänapäeval tehakse neid surumissärke selle mõttega, et lihtsalt rohkem suruda, see on selge fakt öelgu kes mida tahab. Ma ei tea eks võib siin ju vaielda, aga minu arust on ju ütlematagi selge, et see rekord särgiga surudes ei ole nagu ju päris ise ikka surutud. Ma panen omale põlvesidemed peale ja teen 210 kg ga 6 kükki, samas ma tunnistan ausalt, et ilma sidemeteta ma selleks võimeline ei oleks. Seega ei saa ma seda oma „naturaalseks rekordiks ju pidada. See on täpselt sama efekt, mis särgiga surumisel.

Veel mehe jõunäitajad on tõepoolest kolossaalsed „nosebreakerit teha 170 kg ga ja istudes kaela tagant suruda 180 kg ga? Tundub nagu muinasjutt, aga usun, et mees ehk ei valeta!!!

„Bench shirts Ted Arcidi, http://www.criticalbench.com/benchpress-shirts.htm

Tuletame meelde, et sellel nädalavahetusel 03.11.07 toimuvad Eesti MV-d lamades surumises Sauel, Nurmesalu 9, Saue Gümnaasiumi spordikompleks, algusega kell 10.00

Fitness.ee Toimetus

Autor: Tõlkinud Janar Rückenberg