30. november 2007

Klassikaline kulturism – mis see on?!

Äsja lõppesid Hispaania kuurortlinnas Platja D`Aros teised klassikalise kulturismi maailmameistrivõistlused.

Et Eesti koondise esinemine oli oodatust edukam, vääriksid tutvustamist nii meie sportlased kui ka see spordiala üldisemalt. Teatavasti oli Argo Ader kuues (kategooria üle 180 cm), Imre Vähi (-175 cm) ja Argo Vaible (-180 cm) seitsmendad ning Marek Kalmus (üle 180 cm) üheksas. Rõõmustas vormi ajastamine ja meeste ühtlane tase, viimast näitab ka asjaolu, et nädal varem peetud Eesti meistrivõistlustel kujunes omavaheliseks paremusjärjestuseks—Vähi, Kalmus, Vaible, Ader.

Klassikaline kulturism on kiiresti arenev ja populaarsust koguv võistlusala, mille tekkes peegeldub ka omamoodi vastuseis äärmuseni viidud ja kahjuks õigustatult dopinguga seostatud profi- kultuturismile. Sisuliselt on tegemist lihasmassi piiranguga kulturismiga—võistleja pikkusest lähtuvalt, määratakse maksimaalne võistluskaal.

Võistluste protseduur ja määrused on praktiliselt identsed kulturismiga—võrdlustes hinnatakse keha ja muusika saatel sooritatud vabakava.

Klassikalises kulturismis on lihasmassi kõrval uuesti au sisse tõstetud ka lihaskonna / kehaehituse proportsionaalsus ja ilu üldarusaadavas tähenduses. Suurema tähtsuse omandab lihaste kuivus ja teravus”, milles peegeldub sportlase oskus ja tahe vormi saavutada. See on pöördumine kulturismi algsete väärtuste juurde, sellest ka nimi.

Tegemist ei ole kehva kulturismiga”, nagu mõnikord arvatakse. Igast kulturistist ei saa head klassika võistlejat—eelistatud on kerge skeletiga ja heade proportsioonidega sportlased, sest neil jääb rohkem ruumi” lihasmassile.

Olles veel peamiselt Euroopa-keskne, ei ole kahtlust, et juba lähiaastatel tõuseb klassikalise kulturismi tase ka teistes maailmajagudes.

Meie sportlased said äsjaselt MM-lt teadmise, et ollakse õigel teel ja tahet paremate kohtade poole pürgimiseks. Esimene võimalus selleks on kevadistel Euroopa meistrivõistlustel ja kerge ei saa see kindlasti olema.


[p]Argo Ader
Vanus: 37
Amet: personaaltreeneer
Treeningstaaz 19a.
Esimene võistlus: 2004
Võidud Eestis: 1 x Eesti KV
MM: 6.koht (2007)[/p]
[p] [/p]
[p]Argo Vaible
Vanus: 34
Amet: turvafirma juhtimiskeskuse vahetusülem
Treeningataaz 19a.
Esimene võistlus: 1997
Võidud Eestis: 1 x Eesti MV, 1 x Eesti KV
MM: 7.koht (2007)[/p]
[p] [/p]
[p]Marek Kalmus
Vanus 36
Amet: jalgrattaspordi noortetreener
Treeningstaaz 18a.
Esimene võistlus: 1992
Võidud Eestis: 5 x Eesti MV

[/p]
[p]Imre Vähi
Amet: profesionaalne sõjaväelane
Vanus 30
Treeningstaaz 15a.
Esimene võistlus 1997
Võidud Eestis: 3 x Eesti MV, 3 x Eesti KV
EM pronks (2005)
Põhjasmaade MV hõbe (2007)
MM: 7.koht (2007)[/p]

Autor: Indrek Otsus, Eesti koondise treener