20. veebruar 2008

Nädala treener – Lauro Cesar Lins

Raske on uskuda, et leidub inimesi, kes Brasiilia igikestva kuumuse ja särava päikese Eesti tujuderohke kliima vastu välja vahetaks. Aga 28-aastane capoeira treener Lauro Cesar Lins on just üks neist vähestest ja seda juba viimase kolme ja poole aasta jooksul. Minu jaoks on siinsel ilmal kolm faasi veidi külm, keskmiselt külm ja väga külm, naerab Lauro ja tõdeb, et pole sellega siiani veel täielikult harjunud. Mis aitavat adapteeruda on Lauro enda kodumaalt kaasa toodud spordiala capoeira. Capoeira on Brasiilia võitluskunst, mis on segu tantsust, muusikast, rütmist, akrobaatikast, võitlusest ja paljust muust. Muu hulgas ka positiivsest energiast ja lõbusast suhtlemisest, kus ka tagasihoidlikes eestlastes temperamenti näha võib. Capoeira aitab siinse kliimaga toime tulla, kuid siinne kliima capoeirat ei soosi. Capoeira on sündinud Brasiilia tänavatel, seda kohtab seal rannas, pargis ning suvalisel uulitsanurgal. Siin Eestis aga peame siseoludes treenima ja kui suvel ilus ilm on, siis ei saa eestlasi grillist ja vorstidest eemale, naerab Lauro.

Lauro on capoeiraga tegelenud ligi kümme aastat ning Eestis annab ta trenne 2004 aastast. Enne capoeirat mängis ta nagu pea iga brasiillane jalgpalli, lisaks tegeles ta kergejõustikuga. Capoeira töötab kogu kehaga. Kui näiteks jalgpallis on väga suur rõhk tugevatel jalgadel, siis capoeiras valitseb tasakaal keha eri piirkondade lihaste stimuleerimises, selgitab Lauro miks temast just capoeirista sai ja mitte näiteks jalgpallur. Ta lisab, et capoeiras kõitis teda ka see, et lisaks spordialale on capoeira ka kultuurivorm, mis kannab endas Aafrika kultuuri juuri ning räägib olulisest peatükist Brasiilia ajaloos. Nimelt sündis capoeira Brasiilias Aafrikast toodud orjade püüdlusest vabaduse järele. Võitlus maskeeriti Aafrika stiilis laulude, muusika ja tantsuga ning see kõik on säilinud tänaseni. Minu klassikalise capoeira trennis töötavad õpilased nii keha kui vaimuga, nad arendavad reageerimise kiirust, oma painduvust ning sportlikku vormi, aga ka tantsulist poolt ning rütmitunnetust. Lisaks laulavad kõik portugali keelseid laule ning mängivad eksootilisi muusikainstrumente, kirjeldab Lauro ühte tavalist trenni Ginga Brasil capoeira klubis Kalamajas.

Spordiklubides annab Lauro Capoeira Fit trenni, kus õpitakse kõiki capoeira põhilisi liigutusi, kuid muusikalist poolt tunniajases treeningus kahjuks võtta ei jõua. Kehaline koormus on aga tugev. Tallinna spordiklubidest saab capoeirat Lauro käe all harrastada Arigato ja Kadrioru Spordiklubis. Kõige uuem trenniliik on veecapoeira, mille ainsa treenerina Eestis juhendab Lauro soovijaid City SPA sooja vee basseinis. Veecapoeiras viiakse capoeira baaslöögid vee alla ning kasutatakse ära vee vastupanujõud. Kui tavalises capoeiras tuleb olla ettevaatlik vigastuste suhtes, siis veecapoeiras on võimalik keerulisi kombinatsioone harjutada ilma hirmuta endale haiget teha. Lauro julgustab huvilisi proovima kõiki capoeira vorme, et leida endale see õige treenimise vorm. Ja kindlasti soovitab ta Brasiiliasse sõitvatel inimestel seal ära vaadata üks capoeira roda ehk ring, kus kohalikud seda lummavat spordiala aega unustades mängivad. Just mängivad, sest capoeira on tantsu, võitluse ja spordi kõrval ennekõike mäng.

Autor: Fintess.ee fotod: Maiken Staak