28. jaanuar 2003

Jõusaal ja naised

Kindlasti kardavad paljud naised jõusaali minna, kuna neil on ekslik arvamus, et jõutreeninguga kaasnevad koheselt massiivsed lihased ning kaob naiselikkus. Paljud usuvad, et lähevad liialt musklisse lihtsalt hantlit vaadateski.
Otse öelduna naiste hirm jõusaalis musklisse minna on täiesti asjatu. Osa sellest väärarusaamast langeb muidugi ka proffide õlule, kes tõepoolest enam kuigi palju nõrgemat sugupoolt ei meenuta. Kiputakse unustama, et nad on saavutanud oma füüsise aastatepikkuse ennastohverdava treeningu, intensiivsuse ja toitumisplaaniga. Seepärast väldivadki naised jõusaalis treenimist.
Mida peaks siis tegema naine, kes tahab hoida toonust ja tahab vastata ajastu naiselikkuse mõistetele, kuid kardab liialt lihasmassi koguda? Tuleb jõusaalis treenida!

Fantaseerime, et naised lähevad tõepoolest lühiaegsest jõutreeningust väga lihaseliseks. Kui see oleks tõsi, miks ei ole siis kõik jõusaalid üle maailma täidetud 40 cm biitsepsi ümbermõõduga nõrgema sugupoole esindajatega? Tagasi reaalsusesse tulles isegi kulturismi mekas, USA-s, on suurte lihastega naised haruldus. Miks? Et ehitada endale massiivne ja võimas keha, peavad naisel olema kindlad elemendid: suurepärane geneetiline alus, aastaid rasket ja spetsiaalselt jõu ning massi suurendamiseks suunatud väga intensiivne treening ning normaalsest palju kõrgem testosterooni tase.
Paljud naised, kes tahavad suureks saada, kogevad, et see on väga raske tänu madalale testosterooni tasemele. Richard Schmidt, PhD: Naiste puhul on võimatu saavutada sama intensiivset lihaskasvu kui meestel, kuna naiste testosteroonitase on 20-30 korda madalam ning lihasmassi kasv on suuresti seotud just plasma testosterooni tasemega. Schmidt lisab, et kuigi mehed ja naised muutuvad võrdeliselt tugevaks (jõunäitajate suhe kuiva lihasmassiga), ei muutu nad võrdeliselt muskulaarseks. Ta soovitab naistel, kes soovivad lisada lihasmassi, treenida madalate korduste ja suurte raskustega, kuid ütleb kohe, et siiski on võimatu oodata sama kiiret arengut. IFBB Pro Laura Creavalle ütles, et sattus masendusse, kui nägi, et ei suuda lihaskasvus sammu pidada oma meestest treeningpartneritega, kes iseenesest suhtusid treeningusse palju lõdvemalt.

Aastatega on mõiste naiselikkus muutunud, iluideaal on varieerunud, eriti just see, mis puudutab naise keha suurust. Näiteks oli 1890. aastal Ameerika enim fotografeeritud naiseks üle 200 naela kaaluv Lillian Russell. Praegune tendents on aga (ebardluseni) kõhnumine. Tundes endal ühiskonna survet, liitub aina rohkem naisi ohtlike kaalulangetamise programmidega, et saavutada see iluideaaliks peetav ebarealistlik keha. Sellega aga kaasnevad ka pahatihti teatud laadi vaimsed foobiad ja hirmud, mis takistavad inimest oma eesmärki saavutamast.

Nüüd, kus oleme seletanud, et kartused jõutreeningu ees on mõttetud, lõpeta tundide viisi stepperil treenimine ja suundu kangisaali. Otsusta, mis võiks olla just sinu kättesaadavaks iluideaaliks ja püüdle selle poole. Jõutreeningu ilu peitubki selles, et saad endale ise eesmärgid püstitada, milline välja tahad näha ning siis vastava treeningkava ja toitumisega selle poole püüelda. Jõutreeninguga käib kaasas suurepärane enesetunne ning teadmine, et peale iga trenni oled oma püstitatud eesmärgile sammukese lähemale nihkunud.

Autor: Mikk-Alvar Olle ref. Muscle&Fitness