Varia

Arnie ja steroididevastane võitlus

Erinevaid mõtteid, seisukohti ja arvamusi temaatikal Schwarzenegger ja steroidivastane võitlus...

Varia  |   |  tekst:  |  fotod: Anonüümne  |  5 kommentaari


Erinevaid mõtteid, seisukohti ja arvamusi temaatikal Schwarzenegger ja steroidivastane võitlus.

Artikkel on mu enda poolt kokku „mikstud” ja puudutab ikka ja jälle seda sama vana teemat steroidid nendest ei saa kultusismis üle ega ümber. Esimene artikkel pärineb 2007 aastast, teine 2005 aastast. Artiklid on küll vanad, kuid kui võtta aluseks asjaolu, et ega profikulturisminduses suurt midagi muutunud ei ole, siis kajastavad ka need aastatetagused arutlused äärmiselt kõnekalt probleemi olemust, meeste mõõtmetest võiks arvata ja järeldada, et probleem on veelgi enam süvenenud.
Konkreetsemalt kästletakse Arnold Schwarzenegger´i ütlusi ja seisukohti, mis puudutab steroidide tarvitamist kulturismis, spordis üldse ja tema oma võistlustel.
Üldjoontes kumab läbi, et Arnold on steroidide suur vastane, ent mitmete kriitikute järgi võiks tõlgendada, et suur keelatud ainete vastasus ainult jutuks on jäänudki.
On arvajaid, kes leiavad, et just Schwarzenegger on positsioonil ja staatuses, kust on võimalik steroidide kasutamise vähendamiseks palju ära teha. Võta nüüd kinni. Kogu see jutt muidugi Arnoldi enda tegemiste, edu ja staatuse väärtust kulturismis kindlasti ei kahanda, kuid päris minu aus ja erapooletu arvamus on küll, et üks suur lollimängimine käib. A la „me arvame, et vist kasutatakse, kuid tõestada ei saa”. Ma ei tea võib olla on minu arusaam, silmaring ja teadmised sedavõrd kitsad, et ei suudagi asjast aru saada, ent hetkel arvan küll, et see pole kellegi jutt. Meditsiin on vägagi arenenud, küll on olemas meetodid, millega need ained kindlaks teha. Jama, suur jama, et ei ole võimalik. Nagu artikliteski ilmneb, kõik on üks suur sümbioos võistlused, ajakirjad, toidulisandid ja muu sinna juurdekuuluv. Reaalselt toimivad kontrollid hakkaks liiga paljude rahakottide peale. Selles ilmselt kogu asja iva ongi!!!

Schwarzenegger kurdab steroidide üle oma võistlustel

Mõned võistlejad, kes samuti suure tõenäosusega steroididel, alustavad iga aastasel suurel kulturismipeol juba reedel. See on tõsiasi, mis kõneleb ilmekalt, kui raske on sellest spordialast keelatud aineid eemal hoida. Nii, nendib tõsiasja Schwarzenegger ise, kelle nime see suur kulturismigala kannab.

„Küsimus on selles, kas ja kuidas saada tööle hooajavälised testid ja seda 100 protsendiliselt” ütles Schwarzenegger oma intervjuus. „Ma arvan, et sportlased libisevad ka hooajavälistest testidest läbi. On üpris kindel, et laval on sportlased, kes kasutavad aineid.”

Tõlkijalt: sellest arusaamiseks ei pea just geenius olema.

„Igal aastal oma võistluste ajal tunnen ennast tegelikult väga ebamugavalt,” räägib Schwarzenegger, action´ist kuberneriks siirdunud mees, kes tunnistanud ka ise, et kasutanud oma kulturismi hiilgeaegadel steroide.

Kõigi aegade kuulsaima kulturistina hakkas Schwarzenegger 1989 aastal Columbus´es, Ohios korraldama Arnold Classic´ut, võistlust, mille juhtfiguur ja staar ta ise kahtlemata on.

„Lihtsalt see, kuidas mõned kulturistid välja näevad see on instinktiivne. Olen olnud asja sees piisavalt kaua, et tabada, et see puhevus, ebatavaliselt suured kaelad jne. see ei ole normaalne” rääkis mees Reuters´ile.

„Jalgratturi puhul, kes kasutab midagi, on loomulikult väga raske midagi tõestada,” räägib Schwarzenegger, kes käib hetkel kepiga ja taastub jalaluu murrust. „Kulturismis või tõstmises reedab ja räägib sportlase väljanägemine nii mõndagi ja pilt tänapäeva kulturismis on võrreldes minuaegsete meestega hoopis teine.

Võidelnud aastaid...

Schwarzenegger on viimasel ajal palju rääkinud steroidide vastu.

„Olen pidanud seda võitlust juba aastaid. Tegelikult olingi mina esimene, kes tõi võistlusele tegeliku dopingukontrolli,” räägib Schwarzenegger.

Endine Mr. Olympia ja Mr. Universum ütleb, et ta soovis ja tahtis võistlejaid testida isegi üks tund enne võistlust, kuid see leidis” International Federation of Bodybuilding & Fitness” poolt suurt taunimist.

„Nad ei taha ja ole valmis seda tegema. Nad väidavad, et selle tulemuseks on kohtuasjad ja et selline uriinitestide nõudmine ei oleks vastavuses seadustega,” räägib Schwarzenegger.

Viimaste aastate tuntud ja tuntuim steroidide levitaja on BALCO tegelane Victor Conte, kes ütleb, et keelatud ained spordis peegeldavad tegelikult tervikuna ühiskonna laiemat ja ja ebatavalist huvi kehakeemia ja organismile kasulikuks osutuda võivate ainete vastu.

„Plastilisest kirurgiast Prozac´i ja Viagrani on meist saamas ja saanud ainete ühiskond,” rääkis Conte, kes vabanes alles eelmisel aastal vanglast.

„Enne, kui me hakkame sportlasi, kes on läbilöömiseks sisuliselt sunnitud aineid kasutama, hukka mõistma, tuleks meil endal korralikult peeglisse vaadata ning teha oma kosmeetika kotikestes ja medistsiini kapikeseks ära teha korralik inventuur.”

Tõlkijalt: küllaltki mõistlik argument!!!

Adam Tanner and Howard Goller „Schwarzenegger laments steroids in his own contest

http://www.reuters.com/article/domesticNews/idUSN2831284320070302
pageNumber=2&virtualBrandChannel=0


Arutelu esimese artikli teemal ka selles foorumis:

http://forum.bodybuilding.com/showthread.php?t=6717681

Tõlkijalt: see oli siis müngi üks külg, kuid asja võib näha ka hoopis teisest küljest ja nähaksegi. On palju neid, kes väidavad, et kuigi Arnold räägib palju võitlusest keelatud ainetega kulturismis, ei tee ta selleks reaalselt just palju ära. Veel enam, võistlus, kus kõige paadunumad keemikud kahtlusteta ja ilmselgelt koos, kannab tema enda nime. Mees annab isiklikult võitjale käepigistuse, tseki 100 000 dollariga, kullast kella ning Hummeri võtmed.

On neid, kes väidavad, et selline soosing show´le asetab kuberneri teatavasse vastuollu teiste kuulsate republikaanidega nagu Bush, Arizona Zen jne, kes on selgel karmimate seaduste poolt, mis puudutab võitlust steroididega.

Kui Arnold räägib ühelt poolt justkui süütuke, et ta vaid aimab, et „midagi kasutatakse”, siis mitmed tema võistlutel esinevatest võistlejatest on steroididega seonduvate süüdistustega lausa kinni istunud, Victor Martinez ja Graig Titus. Lee Priest on avalikult tunnistanud, et hakkas steroide kasutama siis, kui oli juba 19 ja on seda teinud kogu oma karjääri vältel.

Samuti on vaatlejaid, kes väidavad, et Schwarzenegger on tegelikult positsioonil, milliselt annaks steroidide keelamiseks tohutult ära teha miks ta midagi ei tee???

Jätkan artikliga „The Muscle Marketplace”, mis võiks otsetõlkes tähendada „Lihaste Lihaturg”, alapealkirjaga „Schwarzenegger räägib steroidide keelustamisest, kuid Arnold Classic on endiselt maailma suurimate kulturismifriikide väljanäituseks”

http://www.sfgate.com/cgi-bin/article.cgi?file=/c/a/2005/02/20/MNGBKBEJO41.DTL

Viimaste kümnendite jooksul on steroidid ja teised keelatud ained toonud kaasa mitmetel profikulturistidel tõsiseid tervisekahjustusi ja surmasid.

„Kõik kulturismis kasutavad aineid,” räägib Wayne DeMilia, kes 25 juhtis IFBB prodivisjoni, samuti oli tema ka Classicu ja Mr. Olympia testide eest vastutaja ja järelvaataja. Ta tunnistab, et võistlejad teavad, kuidas petta.

Seos profikulturismi ja keelatud ainete vahel on saanud vägagi avalikuks. Teemat käsitletakse väga avalikult, ajakirjades, netis ja filmides.

Arnold tunnistab ka oma steroidide kasutamist omal ajal, mis lõppes juba 1980, ent siis olid kõik need ained legaalsed ja ilma retseptita. Nüüd väidab kuberner, et on steroidide kasutamise vastane ja soovitab noortel inimestel nendest kaarega mööda käia.

Arnold Classicu endine võistleja Steve Brisbois ütleb, et „Arnold teab väga hästi, et absoluutselt kõik need mehed istuvad kõvadel kuuridel. Samas, mis hakkab juhtuma siis kui mehed paisuvad veel ja veel ning surmajuhtumid sagenevad.”

Arnold ise on avaldanud mitmeti mõistetava ja tõlkija arvates pisut naiivse mõtte: „Arvan, et kui kogu see keemia ja need ained neilt ära võtta, siis võitjate osas ei muutuks midagi ja meil oleks ikka samad võitjad.”

Brisbois, kes tunnistab samuti, et tarvitas oma kulturismiajastul steroide, katkestas 1993 aastal pärast seda kui ta kaasvõistleja ja hea sõber Mohammed „Momo” Benaziza hotellitoas pärast seda kui nad koos Holland´i Grand Prix´il võistlesid, suri.

Lahkamine andis Benaziza surma põhjuseks diureetikumid. Need on ained, mis väljutavad organismist vett, neid kasutatakse päevi enne võistluseid, eesmärgiga veelgi suurem kuiv väljanägemine.

„Ma katkestasin,” räägib 43 aastane Brisbois, kes peab nüüdseks Orlandos, Fla´s, veinipoodi. „Mul ei olnud teist valikut. See sport on liiga hullumeelne. Liiga palju aineid. Kui ma oleks jäänud, oleksin praeguseks surnud.”

Jon Hotten oma raamatus „Muscle: A Writer's Trip through a Sport with No Boundaries” kirjutab: „kulturismi promojad mõistavad, teavad ja saavad väga hästi aru, et steroidid on selle spordi integraalne osa. Nad ise soodustavad nende meeste hüperkuiva ja ebardlikult suurt väljanägemist.”

Hotten nendib, et fakt, et mõnede meeste võistluskaal juba 135 kg, olles samal ajal alla 180 cm pikad, demonstreerib ilmekalt, mida „võit iga hinna eest” kultuur suudab produtseerida.

„Inimesed on palju spekuleerinud teemal, milline oleks sport siis, kui kõigil oleks lubatud võtta seda, mida nad vaid soovivad. Palun väga kulturism täpselt selline ongi.” kirjutab Hotten 2003 aastal.

Hotten ütleb, et Arnold Classic on dilemma küsimus. See on kulturismimaailma top 20 mehe võidujooks, sa kas ei osale seal või kui osaled, siis pead olema täpselt vastavas suuruses, sest inimesed tahavad näha suuri mehi ja nõutud suurus on saavutatav vaid steroidide hinnaga.”

Benaniza surmale järgnes 1996 aastal austerlase Andreas Munzer´i surm, mees suri 12 päeva pärast seda kui ta Arnold Classicul kuuendana lõpetas. Ta suri Saksamaal Munich´is ja arstid annavad tema surma põhjuseks aastatepikkuse steroidide, kasvuhormooni ja diureetikumide manustamise suurtes kogustes.

Need kaks surma tõid profishow´dele diureetikumide testid, ka Arnold Classic´ule ja suurimale kulturismiüritusele Mr. Olympiale. Mõlemal võistlusel kontrollitakse väidetavalt ka steroide, kuid IFBB kauaaegse profiliiga esimehe DeMilia (ametis 1980 2004) sõnul on võistlejad alati paar sammu ees.

„Probleem on selles, et testimise protseduurid on uutest ainetest ja maskeerivatest ainetest alati 2 3 sammu taga” räägib DeMilia.

Veel enam, ta väidab, et kasvuhormooni ja insuliini, samuti diureetikume maskeerivate ainete testimiseks ei ole siiani efektiivseid teste ja testimismeetodeid.

Suurim viga, mis tõenäoliselt on tehtud, on see, et endiselt ei ole föderatsioon suutnud tõhusalt teostada kulturistide hooajavälist testimist (üheksakümnendate keskel see mingi lühikese perioodi vältel toimis). (Tõlkijalt: vaevalt, et asi on suutmatuses!!!) Nagu olümpiamängud, samuti sellised populaarsed alad nagu jalgpall ja pesapall on näidanud, siis etteteatud testidega võistluste päeval vaevalt, et kedagi „kätte saab”.

„Olgem ausad,” räägib DeMilia. „Nad võtavad aineid, mida ei saa kindlaks teha.”

Lisaks otsestele surmadele on mitmed kulturistid kannatanud tõsiste terviseprobleemide küüsis. Näiteks: Kenny „Flex” Wheeler, neljakordne Arnold Classicu võitja tunnistab oma autobiograafias, et alustas steroididega juba 18 aastaselt. Ta tunnistab, et on kannatanud tervisehädade käes ning paar aastat tagasi tehti talle uue neeru siirdamine.

Lorimer, Schwarzenegger´i partner ütleb, et nii tema kui Arnold on igasuguste ainete, mis seadusega vastuolus, kasutamise vastu. Ent Lorimer lisab, et aineid kasutatakse igal pool, mitte ainult kulturismis.

Samal, kui kõik kuberneri kabinetti suunduvad kõned suunatakse Lorimer´ile, ütles Arnold KGO raadiole sellekuuses intevjuus, otsekui vastandunult DeMilia´le, et käivad ka hooajavälised ja juhuslikud etteteatamata testid.

„Teostatakse kontrolle täpselt nii nagu see Olümpiakompitee poolt ette on nähtud. Ka pistelisi teste tehakse ja vahelejäämise korral rakendatakse sanktsioone” ütles Schwarzenegger.

Tõlkijalt: võta nüüd kinni kuidas asi on!!!

DeMilia sõnul jääb igal aastal profivõistlustel vahele 1 2 kulturisti. Ainult, et selle asemel, et seda kõva häälega pasundada võtab föderatsioon auhinnarahad ja kohaasetuse võistlustel ära vaikselt. Samas ei puuduta see lepinguid toidulisandite tootjate firmadega ja ajakirjadega fotosessioonide osas.

Varasemas intervjuus, septembris 2003 (vahetult ennem kui Arnold kuberneriks sai) on Lorimer öelnud steroidide kohta oma show´l, et: „Ma tean, et nad kasutavad, kuid ma ei tea, kas nad kasutavad neid ka võistluste ajal, ma tõesti ei tea.”

Kulturistid näevad täna välja tunduvalt teistsugusemad, kui nad nägid välja päevil, mil Arnold ise võistles. Tema enda tippvõistluskaal oli 102 kg. Mitmed tänased profid nagu Ronnie Coleman, Jay Cutler, Markus Ruhl ja Gunther Schlierkamp käivad laval võistlemas juba 135 kg stena. On kättejõudnud Friikide Ajastu kulturismis.

Väide, et Schwarzenegger ei tea või tal pole aimugi kuidas need suured kulturistid nii suureks on saanud, on puhas absurd,” väidab Hotten.

Presidendi spordinõunikuna on Schwarzenegger korduvalt väitnud, et on steroidide vastu spordis.

„Inimesena, kes on nii soodsal positsioonil, mõjutamaks noori inimesi, tahan, et mu seisukoht oleks selge. Olen igasuguste tervisele ohtu kujutavate ainete kasutamise vastu” kirjutab Arnold oma "New Encyclopedia of Modern Bodybuilding´us".

Ta on öelnud veel, et soovib, et kulturismiföderatsioonid tõhustaksid oma kontrolli.

„Olen rohkem kui 10 aastat julgustanud IFBB d kasutama meditsiini viimaseid tehnoloogiaid, määramaks erinevaid keelatud aineid” kirjutab Schwarzenegger.

Mõlemad, nii DeMilia kui Brisbois tunnistavad ja nõustuvad, et võistlused nagu näiteks Arnold Classic ja ajakirjad Flex ning Muscle & Fitness on omamoodi sümbioosis, mis toidab mehi aina suuremaks ja suuremaks, steroididest täis, samas fännidele aina ahvatlevamateks monstrumiteks. „Ajakirjad sõltuvad otseselt võistlustest, kuna ilma selliste suurte võistlusteta ei saaks profid omakorda vormi, mis on aga oluline ja vajalik ajakirjade fotosessioonideks, sessionideks, mille materjali saavad väljaandjad kasutada vähemalt aasta otsa.” Räägib DeMilia.

„Avalikkus soovib näha meeste groteskset välimust” räägib Brisbois. „See on see, mida nad nõuavad ja mida tahetakse.”

On veider, et Jackie Speieri määruse, mis oli eesmärgistatud piiramaks steroide ja erinevaid kahtlaseid lisandeid ja nende tarbimist noorte hulgas, lükkas vetoga tagasi just Scwarzenegger. Sponsoreerides ühelt poolt Arnold Classikut ja lükates vetoga tagasi antud määruse ning propageerides teiselt poolt steroidide mitte kasutamist andis Schwarzenegger Speier´i sõnul oma sellise teguviisiga vägagi segase ja vastuolulise sõnumi.

„Ta on tegelikult soodsaimas positsioonis puhastamaks nii kulturismi kui sporti üldiselt ning kaitsmaks noortesporti ja tervist,” ütles Speier.

Oma põhjenduseks vetole ütles Schwarzenegger, et see oleks steroidid samastanud mitmete legaalsete lisanditega, millel ei ole tegelikult negatiivseid kaasmõjusid täheldatud.

Senised probleemid steroididega

Profikulturistide nimekiri nendest, kes tõsiste tervisehädade käes kannatanud või nendest, kes enneaegselt ja ootamatult surnud, on juba päris pikk ja aina kasvab. Täpne arv ja andmed ei ole muidugi võimalikud, kuna kõik ei tunnista oma hädade põhjustena steroidide kuritarvitamist. Kõik järgnevad nimed on võistlenud Arnold Classic´ul. Kuberner ise tegi 49 aastaselt läbi südame operatsiooni, kuid ta kiirutab alati lisama, et see ei ole steroididest tulenev.

Mohammed „Momo” Benaniza suri oma hotellitoas Hollandis 1992 aasta oktoobris pärast Hollandi Grand Prix´i. Surma põhjuseks diureetikumid.

Kanada kulturist Paul Dillett, keda tuntakse ka nime alla „Freakazoid” kaalus 135 kg tardus äkitselt laval topelt biitsepsi poosi ajal Arnold Classic´ul 1994 aastal. Mitu meest pidid Dillett´i tardunult ja horisontaalselt lavalt ära kandma. Probleem: üleliialt suurt diureetikumidest tulenev dehütratsioon.

Andreas Munzer, austerlane nagu ta iidol Schwarzenegger´gi, suri 12 päeva pärast 1996 aasta Arnold Classic´ut pärast mitme organi töölt lakkamist. Mees kasutas aastaid suuri koguseid steroide ja kasvuhormooni.

Kenny "Flex'' Wheeler on Arnoldi võistluse võitnud 4 korda. Ta tunnistas, et on steroide kasutanud juba 18 aastat ning on seeläbi kannatanud mitmete tervisehädade käes. Paar aastat tagasi tehti talle uue neeru siirdamine.

Don Long´ile, kes võistles samuti Classic´ul 1997 1999, tehti neeru siirdamine. Ka tema arstid väitsid põhjuseks olema steroidide kasutamise.

Mike Matarazzo, kes elab Modestos tegi kolmekümne üheksaselt läbi mitu südame operatsiooni. Ka tema on Classikul kolmel korral võistlenud. Online intervjuus on ta vihjanud, et tema järskude tervisehädade põhjuseks on olnud steroidid.

Tõlkijalt: kahtlselt järsku kadus ka muidu sümpaatne Kevin Levrone, kuid alles hiljuti lugesin kuskilt, et mehe lõpparve tegemisel kulturismiga aitasid otsust langetada ka tõsised vigastused.

Ka karmid vigastused on paljudel juhtudel põhjustatud steroididest, mitte muidugi alati.


Fitness.ee avaldatud teksti-, foto- ja videomaterjalide kopeerimine on lubatud ainult Robocop OÜ kirjalikul loal. Materjalide loata kasutamise eest esitatakse arve. Loa saamiseks palume pöörduda: toimetus@fitness.ee

 
     Nojah, kogu see jutt käib siin pro maailma kohta aga meil on samaväärseid näiteid tuua ka amatööride tasemelt. Ka siin, "ei ole" raha ja tahet, testimiseks. Keegi ei taha olla see esimene keda URODIKS sõimatakse. ka Schwarzenegger mitte, kuigi tõesti tema võiks päris palju ära teha, et asi muutuks. Pole hullu, Eestlased on selles liinis Schwarzist ees. Kevadel IFBB kongressil tehtud avalduse tagajärgi võib vast näha juba novembri alguses Kaliningradis klassikute MM-il. Tagajärgi siis Eestlaste jaoks.) No ja kui see uus Eesti action f-m veel sõbraliku naaberriigi ekraanidele jõuab.... Oi oi oi!!!
    Et novembris ootame teid tagasi sellistena, nagu sa oled ühel pildil we :D
     Jah, ei lähe alati kõik nii nagu tahaks.)) Äkki peaks enne võistlemas ära käima ja siis filmi avalikuks tegema.
     Colemanil pole ikka häda midagi , teised ammu juba hakkavad vaikselt kustuma.

Atarashii Naginata - uus spordiala?

Varia | 

Atarashii Naginata - kas uus spordiala? Eestis on spordialaga tegeletud kõigest paar aastat, kuid spordiala ise on juba mitme sajandi…


Kas valida nutikell või nutivõru?

Varia | 

Nutivõru on kiiduväärt trennikaaslane! Nutivõrud on lihtsamad nii oma välimuselt kui kasutamisvõimalustelt. Erinevalt puutetundliku…