B vitamiin

T.Elliot, FLEX | 14.10.2007, 06:53

Mõnikord on lihtsaimad asjad need kõige tähtsamad näiteks igapäevased vitamiinid. Ei ole tähtis kui palju kreatiini ja toidulisandeid sa võtad; kui su kehal on puudus mõnest vitamiinist või mineraalist, su lihaskasv ja jõud kannatavad.

Üks sellistest kriitilise tähtsusega vitamiinidest on B12, teise nimega kobalamiin (kuna sisaldab metalliühendit koobalt). B12 aitab organismil kasutada rasvasid ja teatud aminohappeid. Lihtsustatult, keha ei suuda piisava efektiivsusega toota energiat rasvadest ja proteiinidest, kui puudub vajalik määr B12-vitamiini. See võib viia selleni, et keha salvestab neid toitaineid suuremal määral rasvana. Lisaks täidab B12 ka tähtsat rolli hooldamaks närvirakke ja vererakke, mõlemad on tähtsad tagamaks füüsiline suutlikus.

Kahjuks ei kata B12 vajadust tavaline multivitamiin. Vaatamata kõigile neile kriitilistele funktsioonidele, mida B12 organismis täidab, soovitavad praegused normid antud vitamiini päevakoguseks 2,4 mikrogrammi. Taanis läbiviidud uuring seevastu soovitab, et päevane norm tuleks tõsta 6. mikrogrammile.

UURING

Teadlased arvutasid ligi 100 vanema naise vitamiin B12 päevase tarvitamise (nii lisandid kui toit) ning jagasid nad gruppidesse sõltuvalt nende päevasest B12 kogusest.

TULEMUSED

Madalaim päevakogus oli 1.2 mikrogrammi, kõrgeim näit oli 23,9 mikrogrammi. Teadlased võtsid katsealustelt vereproovid ning võrdlesid viit erinevat B12 vitamiiniga seotud näitajat (näiteks vere kobalamiini ja homotsüsteiini sisaldus) ning määrasid, kas need on tervislikul tasemel. Nad raporteerisid aastal 2006. ilmunud „American Journal of Clinical Nutrition”, et nende näitajate nivood saavutasid ühtlase taseme koguse juures 6 mikrogrammi päevas, mis tähendab, et enamikele inimestele on see sobivamaks päevakoguseks kui praegune soovitatav 2,4 mikrogrammi.

DOSEERIMINE

Isegi 6 mikrogrammi ei ole keskmisele treenijale piisavaks koguseks. Kuna B12 on seotud nii paljude tähtsate protsessidega kehas ning fakt, et suurem lihasmass muudab keha ainevahetuse aktiivsemaks, oleks treenival inimesel soovitatav kasutada B12 vitamiini või B-kompleksvitamiini, mis sisaldab endas 50 100 mikrogrammi B12 vitamiini. Mõned lisandid sisaldavad isegi 500 2000 mikrogrammi B12t. Sellised suured kogused tõstavad energiat ning on ideaalseks treeningueelseks lisandiks. B12 vitamiini puhul ei tasu muretseda ka üledoseerimise pärast, kuna B12. mürgistuse risk on äärmiselt madal ning suure koguse võtmisega pole täheldatud mingeid kõrvalmõjusid. Samuti pole määratud B12 päevast maksimumkoguse määra.