Varia

Lugemissoovitus: mitteametlikud jõusaaliseadused... ehk on aeg õppida käituma!

Varia  |   |  tekst:  |  fotod: Thinkstock  |  1 kommentaar

1. Hantlid ja kangikettad pannakse oma kohale tagasi. Ärge jätke kunagi jalapressile 400 kg kettaid ehk raskust, millega te oma viimase seeria võib-olla lõpetasite. Samuti, hantlid ei peaks jääma suvaliselt põrandale vedelema.

2. Üldjuhul ei ole kükipuur biitsepstõstete tegemiseks. Kükipuur on kükkimiseks. Vähemalt, kui te seda kasutate on kükkida soovival harjutajal alati eesõigus.

3. Enne trenniminekut võiks teha ka väikese „haisutesti“. Ehkki jõusaal on loomulikult eelkõige koht töö tegemiseks muudate te ennast teistele ebameeldivaks, kui riided on pesemata ja kaenlaalused haisevad.

4. Trenažööridelt, mida kasutate pühkige oma higi ära. Kellelegi ei meeldi treenida teie „kehamahlade otsas“.

5. Kui keegi teeb peegli ees mõnda harjutust, siis võimaluse korral ära seisa tema ette või ära jaluta temast põhjendamatult mööda.

6. Kui te soovite teha biitsepstõsteid hantliriiuli läheduses, siis tehke seda nii, et te ei takistaks teistele juurdepääsu hantlitele.

7. Mehed, kui naised on ka samal ajal harjutamas, siis te ei pea sellepärast raskuste käes rohkem ähkima.

8. Mehed, ärge jõllitage piinlikult ja üksisilmi jõusaalis samal ajal harjutavaid naisi. Näidakem üles austust ja üritage vähemalt trenni ajal mõelda ajudega, mitte genitaalidega.

9. Mehed, ärge tormake harjutavaid naisi põhjendamatult ja kergekäeliselt, näiteks lamades surumisel, julgestama. Tehke seda siis, kui abi palutakse.

10. Mehed, teadke, et tõsised tegijad jõusaali kinnaste kandmist üldiselt eriti mehelikuks ei pea. Paks nahk peopesadel on pigem mehine ja justkui trofee raskete treeningute eest.

11. Treenige oma jalgu, selles osas vabandusi ei ole!

12. Kui näed, et jõusaalis on kang valmis pandud raskustega, siis ära tühjenda seda ilma, et ei oleks veendunud, et keegi ei plaani seda kasutama hakata. Sama kehtib ka transporditavate pinkide ja hantlite kohta.

13. Ära puutu luba küsimata teise harjutaja trennikotti või šeikerit.

14. Ära kiirusta „tarka“ mängima, anna üldjuhul nõu siis, kui seda palutakse. Kui keegi abi vajab, siis seda ka küsitakse.

15. Kui mõnel harjutajal on pooleli raske seeria, siis jälgi, et oleksid raske seeriaga tegelevast harjutajast piisavalt kaugel. Näiteks kükkijast ja tema turjal üles alla liikuvast kangist väga lähedalt möödumine häirib kükkija keskendumist, mis võib põhjustada seeria ebaõnnestumist ja vigastusi.

16. Kui keegi harjutab peegli ees, siis üritage teie mitte seista ja harjutada otseselt tema taga. Mõlema harjutaja peeglist vastuvaatavad grimassid hakkavad üksteist häirima.

17. Palun, säästke tõsiseid harjutajaid ütlustest, et „ma kükkisin ka kunagi 200 kg, surusin 150 kg-ga seeriaid“ või „ma olen treeninud ka koos Ott Kiivikaga“ jne.

18. Kui sa ei ole kindel, kuidas mõni trenažöör täpselt töötab, siis küsi abi. Alati! Ei ole mõtet masinaid asjatult lõhkuda ja/või ennast lolliks teha.

19. Mõelge järgi, kas te teete lamades surudes ka puhtaid, ilma põrgatamata korduseid? Vahest võib ka „petta“, aga kui teie lamades surumised tähendavadki üli laia haardega üksnes kangi rinnalt põrgatamist, siis olete jama mees. Lisaks hävitate sellega oma õlaliigeseid.

20. Ärge plaanige oma jõutreeningule jõusaali tipptunnil ringtreeningut, mis hõlmab kaheksat trenžööri/pinki.

21. Kui kettaid ära panete, siis ka selles tegevuses võiks jälgida teatud loogikat. Ei ole eriti mõistlik kettaid vaheldumisi/läbisegi hoidjale tagasi laduda (5 kg, 10 kg, 5 kg jne). Samuti ärge „matke“ neid kõige kergemaid kettaid suurte ketaste alla.

22. Ärge uidake/istuge sihitult trenažööri juures, mida te ei kasuta. Keegi tahab seda kasutada, kuid teie oma kohaloluga jätate võib-olla mulje, et ka teie kasutate seda trenažööri hetkel.

23. Kangil kasutage kettaid ka teatud loogikast ja ratsionaalsusest lähtuvalt. Tavapäraselt (juhul, kui ei plaani näiteks langevat seeriat teha) ei ole mõistlik 120 kg raskust kangile üksnes 10 kg-stest ketastest kokku laadida. Hunnik väikseid kettaid ei tundu võimsam!

24. Üldiselt ei ole kombeks teha rahvastatud jõusaalis hüppenööriga hüppeid ja sangpommiga svingimisi.

25. Ärge ilma erilise vajaduseta kõnetage kunagi jõusaalis kedagi sellist, kellel on kõrvaklapid peas. Nad ei kuule teid ja te jääte lihtsalt ise lolliks.

26. Kui keegi tahab mõne teie tööseeria vahel teie harjutust ja raskust soojenduseks kasutada, siis võimaluse korral lubage seda. Kui see raskuste vahetamist ei nõua, siis on seeriate vaheajal piisavalt aega, et keegi teine saab teie raskusega oma soojendava seeria ära teha.

27. Mitte kunagi ei kõnetata harjutuse sooritajat keset seeriat, mitte kunagi!

28. Üldjoontes ei ole eriti sünnis minna trennis kellegi juurde ja hakata küsima, et mis toidulisandeid ta tarvitab.

29. Peeretada ei ole ilus, selleks on riietusruumid või WC.

30. Ärge sulgege jõusaali peakoridori oma väljaastete seeriaga.

31. Ärge kasutage trenažööre istumiseks, et seal nutitelefonidega toksida. Kui tahate seda teha, minge sellisesse kohta, kus teisi ei ole.

32. Ärge tüüdake võõraid tühise jutuga. Inimesed tulevad jõusaali trenni tegema ja liigutama, keegi ei taha kuulata teie lugusid. Hoia vestlused lühikesed pealiskaudsed ja lakoonilised.

33. Julgestamisega ärge kiirustage ja liialdage. Kui julgestate, siis ärge katkestage ja rikkuge julgestatava rasket kordust/seeriat liialt ennatliku käte kangi külge panekuga.

35. Kui te olete kõva higistaja kanna trennis endaga väikest käterätikut kaasas.

36. Sülitamine nii jõusaalis, kui pesemisruumi kraanikaussidesse ei ole viisakas.

37. Raskustega mõttetu kolistamine, nende pauguga mahaloopimine, see on väiklane, naeruväärne ja rumal käitumine. Teatud kolksud ja kõlksud on loomulik, aga ketaste rõhutatud loopimine, see on lapsik.

38. Kui sa oled suitsetaja, siis veendu, et sa ei haiseks jõusaali tulles ja trennis nagu „tuhatoos“. Sama kehtib riiete kohta. See lihtsalt võib väga paljude jaoks olla väga ebameeldiv.

39. Ärge laskuge kunagi silmkontakti kellegagi, kes teeb parasjagu seeriat reie lähendajate trenažööril.

40. „Selfie´de“ tegemine jõusaalis tundub ka kuidagi naljakas.

41. Ärge tehke kunagi ohtlikke ja/või suurt ruumikust nõudvaid harjutusi nendes kohtades, kus harjutamas on palju inimesi.

Allikas


Fitness.ee avaldatud teksti-, foto- ja videomaterjalide kopeerimine on lubatud ainult Robocop OÜ kirjalikul loal. Materjalide loata kasutamise eest esitatakse arve. Loa saamiseks palume pöörduda: toimetus@fitness.ee

 

Kuidas piisavalt vedelikke tarbida?

Varia | 

Kliima muutub isegi põhjamaistes piirkondades ülikuumaks ja see põhjustab erinevaid probleeme. Lisaks põuale kannatavad inimesed ka…


Võistlusärevuse mõjust sportlikule sooritusele

Varia | 

Võistlused tekitavad enamikul sportlastel teataval määral ärevust, mõnel rohkem, teisel vähem. Mõnikord on see seotud pigem põnevuse,…


Kuidas valida, milline elektritõukeratas osta?

Varia | 

Sellega jõuate lihtsalt punktist A punkti B, väldite liiklusummikuid ja ei reosta loodust. Elektritõukerataste pakkumine on eriti lai: võite neid…