Toidulisandid

MCT - erilist tüüpi rasv

Keha suudab MCT energiaks muundada peaaegu samuti nagu süsivesikuid.

Toidulisandid  |   |  tekst:  |  fotod: {picture_author}  |  Kommenteeri

MCT-l (medium-chain triglyceride) ei ole kalduvust moodustada lihase ümber rasvakiht, nagu teevad seda teised rasvad. Erinevalt teistest rasvadest, mis koosnevad pikkadest rasvhappeahelatest, on MCT-l ahelad keskmise pikkusega. Taoline struktuur annab märku sellest, et antud rasval on metaboolsust stimuleeriv ning kehatemperatuuri tõstev toime. MCTs on ühtlasi ka vähem kaloreid kui tavarasvas, tõsi, mitte oluliselt (8,3 kcal/g).

Miks seda õli pruukida?


Hästi täidab MCT oma ülesannet dieedi ajal, kui tarbitakse vähe kaloreid. Eriti rängalt mõjub dieedi ajal lihaskoele just süsivesikute vähesus ning seetõttu on vahend, millega lihaskadu vähendada, igati teretulnud. On tõestatud, et MCT-l on antikataboolne toime. Ühes uurimuses võeti sihtgrupiks rasvunud naised ning pandi nad madala süsivesikusisaldusega toidule. Tulemused näitasid, et võrreldes tavatulemustega oli sihtgrupp säilitanud rohkem lihasmassi, samas oli rasvkude vähenenud isegi kiiremini kui muidu. Idee pole mitte MCT õli lisamine, vaid sellega teiste rasvade asendamine.

Ühes 12 nädalat väldanud testis võeti uurimise alla 78 meest ja naist, kes jagati kaheks grupiks. Mõlema grupi dieet sisaldas ühepalju rasvu, proteiini kui ka süsivesikuid. Ainukeseks vaheks oli, et üks rühm sai tavarasvade asemel MCTd. Päevane rasva kogus oli 60 g. MCT kasutajad kaotasid rasva arvelt 8½ naela ehk 2½ naela rohkem kui teine testrühm. Kuigi katsealused ei olnud kulturistid, polnud nad ka ülekaalulised. Seda uurimust on väga põhjalikult kontrollitud ning jõutud järeldusele, et tulemused on 100% õiged.

Teine arvatav toime MCT-l on termogeeniline efekt. See võib nii isegi olla, kuna tõstab kehatemperatuuri, kuid MCT on ikkagi rasv ning annab kaloreid, mida organism kulutab energiana juba ladestunud rasvkoe asemel. Seetõttu pole ka mõtet MCTd sellepärast kasutada.

Kasuta MCTd dieedil olles, kui süsivesikute vool organismi on piiratud, teiste rasvade asemel. See teeb vormi jõudmise tunduvalt lihtsamaks.

Doosid ja ajastus


Et vältida võimalikke kõhuhädasid, peaks hakkama MCT õli tarbima väikestes kogustes (15 g päeva kohta). MCT võib tõsta kolesterooli ja triglütseriidi taset. Hea on kasutada õli salatites. Kahjuks pole soovitav MCT õlis asju praadida, sest suits, mis sellest tuleb, on lämmatav. On täheldatud ka isukaotust, mis on dieedil olijale igati teretulnud kaasnähtus. MCT aitab ka säilitada organismi glükogeenireserve, mis aitab kaasa tõhusamale treeningule jõusaalis.

Tuleb meeles pidada, et mõju saavutamiseks tuleks peaaegu kõik rasvad asendada MCTga. Siis õigustab õli end täiel määral ning on heaks abiliseks võistlusteks valmistumisel.


Fitness.ee avaldatud teksti-, foto- ja videomaterjalide kopeerimine on lubatud ainult Robocop OÜ kirjalikul loal. Materjalide loata kasutamise eest esitatakse arve. Loa saamiseks palume pöörduda: toimetus@fitness.ee

 

Kollageen - "Liim" mis hoiab meid koos

Toidulisandid | 

- Kollageen hoiab "meid ühes tükis" - Kollageen on naha struktuuri moodustaja - Kollageen aitab kaasaa vere hüübimisele…


Kollageen

Toidulisandid | 

Kollageen on üks minu lemmikutest toidulisanditest, mida tarbin regulaarselt, sest kollageen on naha peamine komponent, mängib olulist rolli naha…


Celsius vitamiini-energiajook: särts sinu treeningpäeva!

Toidulisandid | 

13 auhinnaga pärjatud ja sportlaste hulgas kõrgelt tunnustatud vitamiini-energiajook Celsius annab särtsu igasse treeningpäeva! Tegu on üle…