Kuum

"Treeni teadlikult" loengusari - sügis 2021

Treeni teadlikult loengusarja loengud toimuvad detsembrini teisipäeva õhtuti, sel aastal viiruse leviku takistamiseks ainult veebiloenguna. Loengud algavad mugavalt peale tööd kell 18:00 ja kestvus on umbes 1,5 tundi. Osalustasu 10€ esitatud arve alusel. Kes on tasunud osalustasu ja ei saa kuulata sel päeval, saavad järelvaatamise lingi kahe päeva jooksul.

Kuum  |   |  tekst:  |  fotod:  |  Kommenteeri

Veebiloeng 19.10: harrastaja hooajaline ettevalmistus ja vormi ajastamine
Me treenime erinevatel eesmärkidel, olgu selleks vormi parandamine, tervise hoidmine, paremaks treenimine, võistlusteks valmistumine jm. Oma sportliku vormi ajastamisel võib eristada aga erinevaid etappe. Neist pikim etapp on seotud asjaoluga, et meil igal ühel on elu jooksul konkreetne parima töövõime periood. Lisaks tuleb analüüsida koormustegureid.

Oma vormi ajastatakse suhteliselt lühiajalisel etapil, mille käigus on vaja vähendada treeninguga kuhjunud füsioloogilist ja psühholoogilist stressi, realiseerida viimase raske treeninguperioodi positiivsed nihked ning leida sportliku suutlikkuse ja taktika kooskõla. Teadlikud vormi ajastajad tegelevad treeningute abil saavutatud töövõime tõstmisega umbes 3-5% võrra – see osa tuleb vintsutatud kehast kätte saada. Kolme-nelja nädala jooksul langeb treeningumaht ja kasvab intensiivsete harjutuste osakaal. Siis tuleb lihvida juba olemasolevat vormi.
Treeningukoormus põhineb kolmel teguril – intensiivsus, maht (aeg) ja treeningukordade arv. Samade tegurite kaudu saame iseloomustada ka vormi ajastamist. Näiteks kuigi võistlusteks valmistumise etapil üldine treeningukoormus väga oluliselt langeb, ei jaotu langus kõigi kolme teguri vahel võrdselt.
Kel huvi, siis oma praktilist kogemust vastupidavustreenerina jagab 19. oktoobril, teisipäeval kell 18:00 Mart Markus veebiloengus „Harrastaja hooajaline ettevalmistus ja vormi ajastamine“.

Loengus saab käsitlust:
• Milliseid treeninguid teha ja millal neid teha?
• Kuidas vältida vigastusi, mis võivad võistlushooajal tekkida?
• Kuidas treenida nii, et vorm pidevalt paraneks, samas aga vigastusi vältida?
• Millal ja kas teha jõutreeninguid?
• Kuidas ajastada vormi?

Loengus räägime kuidas planeerida oma hooajaeelset ettevalmistust jooksu, ratta ja uisuspordi näitel. Samas kindlasti ka analüüsime tekkivaid vigasid treeningutel, mis harrastajatel ette võib tulla ning kuidas neist nii füüsiliselt kui vaimselt tervena edasi liikuda.

Lektor Mart Markus on pärit Adaverest ja lõpetanud Tallinna Ülikooli kehakultuuri magistrikraadiga. Pool elu tegelenud uisutamisega ja rattaspordiga ning nooremana suhteliselt edukalt enamus pallimänge läbi käinud. Viimased 10 aastat on keskendunud kiiruisutamise ja jõusaali treeneritööle. Omab 6. kategooriat jõutreenerina ja 7. kiiruisutreenerina. Jätkuvalt võistleb harrastajana ratta- ja uisuspordis ning erinevates pallimängudes.

Treeni teadlikult loengusarja loengud toimuvad detsembrini teisipäeva õhtuti, sel aastal viiruse leviku takistamiseks ainult veebiloenguna. Loengud algavad mugavalt peale tööd kell 18:00 ja kestvus on umbes 1,5 tundi. Osalustasu 10€ esitatud arve alusel. Kes on tasunud osalustasu ja ei saa kuulata sel päeval, saavad järelvaatamise lingi kahe päeva jooksul.
Registreerida saab ühele või mitmele loengule. Loengusari TREENI TEADLIKULT sügis 2021 on peale mälu loengut veel 8 loengut. Need on:
26.10 Tervisesportlase toitumise eripärad ja taastumise toetamine. Toitumisekspert Merit Mätlik
02.11 Meeste tervis enne ja pärast 35-eluaastat. Laboriarst dr Anneli Raave-Sepp
09.11 Selg valutab ja kael kange? Füsioterapeut Taavi Metsma
16.11 Treeningmahu orientiirid ning intensiivsuse määratlemine jõutreeningutel. TLÜ õppejõud ja personaaltreener Siim Kelner
23.11 Uni ja toitumine. Unearst dr Heisl Vaher
30.11 COVID19 läbipõdenuna taas sportimas. Spordiarst dr Pii Metsavas
07.12 „Mitme näoga“ probleemi peavalu põhjused, ennetused ja ravi. Neuroloogiakeskuse juhataja Toomas Toomsoo
14.12 Mis on lümfiteraapia ja kompressioonravi?. Füsioterapeut Anastassia Šipilova

Registreerimine loengutele: https://www.tlu.ee/treeniteadlikult
Täiendav info: katrin.soidra-zujev@tlu.ee või telefonil 639 1751.

Loengusarja korraldavad TLÜ Loodus- ja Terviseteaduste Instituut koostöös Tallinn Liigub programmiga. Teavitustööd aitab teha Delfi.


Fitness.ee avaldatud teksti-, foto- ja videomaterjalide kopeerimine on lubatud ainult Robocop OÜ kirjalikul loal. Materjalide loata kasutamise eest esitatakse arve. Loa saamiseks palume pöörduda: toimetus@fitness.ee

 

29.10.22 Hiiumaa MV Fitness 5’s.

Kuum | 

Sellel kevadel esmakordselt Hiiumaal aset leidnud Fitness 5 võistlus saab järje juba oktoobris Hiiumaa Meistrivõistluse näol. Võistlustel…


Lahtis toimuv Nordic Fitness Expo laieneb Rootsi

Kuum | 

Põhjamaade suurim fitnessispordi võistlus- ja näituseüritus Nordic Fitness Expo NFE laieneb Rootsi. NFE Sverige toimub järgmise aasta aprillis…


Fittest in Tartu Fitness Challenge 23.07.2022

Kuum | 

Fittest in Tartu Fitness Challenge on ainuke funktsionaalse fitnessi võistlus Tartus, mis toimub 23.07 juba kolmandat korda. Seekord on…