Varia

Teekond unistustest lavalaudadeni: OSA 1

...ehk põhjalik juhis esmastest arglikest võistlemismõtetest kulturismis või fitnessis reaalsete tegudeni. Igal reedel, ja seda 5 korda järjest, ilmub üks artikkel artiklite seeriast. Sul on võimalus saada 5 nädalaga paremaks, edukamaks, läbilöövamaks võistlevaks sportlaseks.

Varia  |   |  tekst:  |  fotod:  |  Kommenteeri

Tegemist on artiklite seeriaga, mis puudutab võistlemist kulturismis, bodyfitnessis, athletic fitnessis ja klassikalises kulturismis. Esimeses osas üritame anda vastuseid enamlevinud teemaga seonduvatele küsimustele, hajutada kõhklusi ja hirme ning püüame anda selgeid mõtteid, kuidas teha oma unistuse teostamisega algust ja astuda see esimene samm kehailu hindava võistlusspordi suunas. Vahet pole, olete te algaja või juba meister, lugemist jagub kõigile.

Algus

Kas tuleb tuttav ette? Sa oled juba aastaid treeninud, sul on silmapaistvalt ülekeskmise füüsis ja sõbrad räägivad juba ammu, et sa peaksid kulturismilaval olema. Võib – olla oled sellest ka ise unistanud ja palju mõelnud, kuid on palju hirme ja kahtlusi, mis tõukavad sind võistlustele ikka ja jälle pigem teksastes ja pealtvaatajate poole peale, mitte grimmitult ja poseerimispükstes. Kõlab see tuttavalt?

Kinnitan teile, et te pole kindlasti oma olukorras üksi, vaid üks väga paljudest. Jõusaalid on kahtluste ja kõhkluste küüsis vaevlevate suurepäraste kehadega harjutajaid täis, seda eriti siin, meie Skandinaavia regioonis. Võistlejaid on võistlustel napilt, kuid saalid on küllaltki heas vormis, kahtlevaid ja eneselt küsimusi “kas ma oleks ka piisavalt hea kulturismilaval võistlema” küsivaid harjutajaid täis. Kas, kuidas ja millal võistelda? Kuidas algust teha? Üritan neile kahtlevatele küsimustele vastuseid anda.

Kõik suudavad, sina suudad ka...

Kõige tavalisem on see, et kuigi soovitakse võistelda ja unistatakse kulturismi võistluslaval olemisest, ei olda kindlad, kas võistlusvormi saavutamine ikka õnnestub. Sage küsimus on, et kas ma saan sellega ikka hakkama? Ma avaldan teile suure saladuse. Kõik, kes on kunagi osalenud kehailu võistlustel on inimesed...inimolendid. Kes sina oled? Kui sa seda teksti loed, siis ilmselgelt oled ka sina inimene. Siit ka rõõmustav tõsiasi...iga inimene, kes piisavalt tahab, on võimeline saama sellisesse vormi, mis kannatab lavale minna. Lavale minna, et suure auditooriumi ees lihaseid pingutada. Kui sul on unistus võistelda, tõeline tahe ja soov, siis tea, et sa oled selleks kindlasti võimeline.

Samas, kuigi on kindel, et sa oled 100% võimeline kulturismilaval hakkama saama, ei tähenda see seda, et see lihtne ja kerge on. Mõne jaoks saab see olema kergem, teisele kindlasti raskem, kuna me kõik oleme väga erinevad. Treeningstaaz, geneetika, tahteomadused ja veel väga paljud faktorid tingivad võistlusvormi saavutamise iseloomu.

Kui päris aus olla, siis ei või salata, et elustiil, mida võistluskulturistid (fitnessistid) vormi saavutamiseks peavad viljelema, on tõenäoliselt kõikide alade võistlusvormi saavutamise spetsiifikate seas üks väljakutsuvamaid, kui mitte kõige väljakutsuvam üldse. Seega põhjalik järelemõtlemine enne tõsiseid otsuseid on pigem kohustus kui soovitus. Olgugi, et hea tahtmise juures on alati kõik võimalik, kaaluge alati reaalseid võimalusi. Kas teil ei ole tõsisemaid terviseprobleeme, toitumishäireid vms.

Võib – olla minu väide “sa suudad” andiski sulle positiivse tõuke ja sa oled kindel, et võtad asja ette. Ole siiski väga kaalutlev ja tee enne endale selgeks reaalsed nõuded, mida dikteerib võistluskulturismi suhteliselt askeetlik elustiil. Tea, kui su lihaseid katab 25 kg rasva, siis teekond lavavormini ja medaliteni ei ole kindlasti meelakkumine, ent kordan veelkord, on hea tahtmise juures võimalik ja reaalne. Reaalne ka sinu jaoks.

Kas ma oleks küllalt hea...?

Kui sa oled endas meelekindluse ja tahte leidnud, siis jääb ikkagi väike mure, et ”aga mis siis, kui mind laval välja naerdakse”? Kas ma ma olen piisavalt hea? Ma küsiksin, et piisavalt hea milleks? Olen kuulnud kümneid kordi jutte sellest, et ”ma lähen võistlema alles siis, kui ma olen piisavalt hea ja mul on võimalus ka võita”. Unustage selline suhtumine. Loomulikult on võimalik hinnata millisel tasemel te olete, ent kindlasti ei peaks otsus võistelda baseeruma sellel, kas teil on võimalus võita või mitte. Võit ja võitmine ei saa olla kunagi garanteeritud, kuna alati ei pruugigi see sõltuda sinust endast. Seda, kuidas plaanitakse oma debüüt teha siis, kui ollakse piisavalt hea, on palju kuuldud. See ”piisavalt hea” konseptsioon on täiesti vale ja tuleks välistada, kuna tegemist on suletud ringiga. Kas te arvate, et kunagi üldse saabub see aeg, kui te olete endaga rahul ja olete piisavalt hea? On fakt, et ei tulegi sellist aega. See, et alati on midagi puudu või võiks veel parem olla on juba meie loomuses. Kui te arvate, et treenite niikaua, kuni olete saavutanud ideaalilähedase keha ja siis võistlete...seda aega ei tulegi, te surete enne ära. Nagu ütlesin, alati saab midagi parem olla...veidi laiemad õlad, pisut võimsam reie – esikülg, paksem selg jne. Selliselt suhtudes avastate ühel päeval, et 20 aastat on selle ideaali püüdlemisega möödunud ja te pole veel lavale jõudnud. Selleks, et võistelda ei pea tervet igavikku ootama, ärge unustage, et mitte keegi laval ei ole täiuslik. Te ei pea olema täiuslik selleks, et võistelda. Nii ongi, mõned on suuremad, mõned väiksemad, mõned kuivemad, mõned massiivsemad. Mõni on ebaproportsionaalne, mõnel on laiad puusad, mõni ei ole viitsinud vormiga vaeva näha, rasvaprotsent on selgelt liiga suur jne jne. Leppige reaalsusega ja asjaoluga, et te ei hakkagi tõenäoliselt kunagi täiuslikud olema, te ei peagi seda olema. On oluline, et te olete valmistunud ja enesekindel. Isegi hoolimata asjaolust, et ka algajatel on õnnestunud tiitleid võita ei ole enamus alustajatest esimesel korral Kiivikad või Vähid. Samas, kui te võistelda ei proovigi, siis te ei saagi teada, kas te oleksite või mis te oleksite.


Fitness.ee avaldatud teksti-, foto- ja videomaterjalide kopeerimine on lubatud ainult Robocop OÜ kirjalikul loal. Materjalide loata kasutamise eest esitatakse arve. Loa saamiseks palume pöörduda: toimetus@fitness.ee

 

Atarashii Naginata - uus spordiala?

Varia | 

Atarashii Naginata - kas uus spordiala? Eestis on spordialaga tegeletud kõigest paar aastat, kuid spordiala ise on juba mitme sajandi…


Kas valida nutikell või nutivõru?

Varia | 

Nutivõru on kiiduväärt trennikaaslane! Nutivõrud on lihtsamad nii oma välimuselt kui kasutamisvõimalustelt. Erinevalt puutetundliku…