Treening

Kelku võivad kõik tõmmata...

Kelgu vedamisel või kelgu treeningu korral on raskuse negatiivne faas või raskuse järeleandev faas olematu. Kui te panete rihmaga 50 kg – se raskuse endale järgi ja veate, siis näete, et negatiivset faasi pole. Vahepeal peatudes tajute seda hästi...

Treening  |   |  tekst:  |  fotod: Anonüümne  |  4 kommentaari

Pole vähimatki kahtlust, et Westside`i koolkond on jõutõstmisele ja kogu jõusaali kultuurile väga palju andnud. Paljud Westside`ist tulenevad mõjud ja treeningtehnikad on levinud ja muutunud üle maailma erinevates saalides populaarseteks ja isegi tavapärasteks. Üks kasulikumaid ja huvitavamaid tehnikaid, mis tuleneb samuti Westside`i koolkonnalt, on kelgu vedamine. On kirjutatud palju artikleid sellest, et kelgu vedamine sobib sportlastele aktiivseks taastumiseks ja vormi säilitamiseks, ent vähe on kirjutatud sellest, et see huvitav treeningtehnika on kasulik ja sobib tegelikult treenimiseks ka tavainimesele, „pühapäeva sportlastele ja mitte prohvisportlastele.

Niisiis, millistel eesmärkidel, miks ja kuidas võiksid ka tavainimesed kelku vedada. Sellel treeningtehnikal on palju positiivseid kasutegureid.

Üldine sportlik vorm või seisund

Vaatame tõele näkku. Inimesed ja väga paljud inimesed on enamuses vormist väljas. Isegi, kui vahel harva midagi tehakse (sõidetakse paar korda kuus jalgrattaga, lüüakse lapse kõrvalt vahest ka jalaga palli), siis see ei tee meie tervisele suurt positiivset midagi...see tähendab seda, et inimeste jõudlus, nende anaeroobne ja aeroobne võimekus ning vastupidavusliku iseloomuga koormuse taluvus on ikkagi väga madalad ja kehval tasemel. Õigem oleks öelda, et taset ei olegi. Nendest näitajatest sõltub suuresti meie tervislik seisund, enesetunne ja jõudlus. Veelgi enam...nii anaeroobse iseloomuga kui aeroobne treening, mõlemad aitavad kehakaalu kontrolli all hoida ja rasvaprotsenti vähendada.

Lihastasakaal

Peale vormist väljasolemise on paljude inimeste suureks probleemiks lihaste mittetasakaal ehk düsbalanss. Eriti kipuvad düsbalansis olema kõik peeglist mittenähtavad lihased (keha tagaküljel). Kelgu treening ja kelgu tõmbamine rakendavad hästi töösse kõik need lihased...reie kakspealihas, tuharalihased, seljalihased. Istuva eluviisiga inimestele ja nende rühile on kelgutreening ja selle erinevad variandid väga hea lahendus.

Funktsionaalne treening

Kelgu vedamise funktsionaalsus seisneb selles, et see tegevus (üldistatuna) on meie keha igapäeva liikumistele ja liigutustele naturaalne ja omane. See liikumine on meie kehale talituslik, me toimimegi paljudel juhtudel täpselt nii ja läbi selliste liigutuste, mida on vaja ka sellise kelguga koos liikudes. Pealegi...sellise raske kelgu vedamine nõuab kehalt palju erinevaid kooskõlastatud liigutusi, mis koosnevad nii sirutustest kui painutustest, staatikast ja dünaamikast. Ühe vahendi liikuma saamiseks on töös paljud erinevad keha lihased ja liigesed. Töös on keha lihased, käed, jalad, puusad, selg jne. Teil pole vaja muud teha, kui ainult väikest kelku vedada.

Kerge õppida

Õigupoolest ei olegi siin midagi õppida. Midagi valesti on isegi võimatu teha. Pealegi on selle treeningu korral vigastuste oht ülimadal. Kelk ei hakka liikuma ja ei lähe kuhugi ära, samas ei ole ta ka nii raske, et ennast ära tõmbate. Sellega saab hakkama nii 16 kui ka 60 aastane.

Kelgu treening ei ole keeruline ja inimesed saavad sellega kohe hakkama. See motiveerib inimesi seda pidevalt edasi proovima...pikemad distantsid, suurem raskus. Ka tekitab kohene hakkama saamine inimestes positiivse tunde, nad tunnevad, et see on neile kasulik (ja ongi kasulik).

Kelgutreeningut saavad hästi kasutada need, kel tavaliselt kükkimise, väga sügavate väljaastetega või seljaga probleeme.

Kelgu vedamine on ka hea ja emotsionaalne grupitreeningu võimalus. Nii mõnedki jõusaali treeningtehnikad saab läbi viia grupiviisiliselt. Kelgutreening on üks neist tehnikatest. Saab teha kordamööda erineva pikkusega lõike, vedada kelku teatud aja jooksul või kasutada ringtreeningu korral mõnes jaamas.

Mis veel kelgu vedamine on omal kohal ja väga hea asendus juhul, kui te vihkate traditsioonilist kauakestvat aeroobset treeningut rasvapõletusena. Te saate samad kasutegurid ainult, et veel kiiremini, kui tundide viisi madala intensiivsusega aeroobset tehes.

Kelgu tõmbamist kasutvad rammumehed, jõutõstjad, jalgpallurid ning isegi kulturistid vormis hoidmise eesmärkidel. See annab juurde vastupidavust, samas võib kalorite kulu olla meeletu (sõltuvalt maast, ajast ja raskusest). Loomulikult kehtib ka siin see, et rasvapõletus annab nähtavaid tulemusi üksnes siis, kui toitumine korras. Ja kuna selline tegevus on oluliselt intensiivsem ja energiat nõudvam, kui tavaline madala pulsiga tehtav aeroobne treening, siis ei pea te seda (kummi vedamine või kegu vedamine) tegema ka nii kaua.

Kelgu tõmbamine tähendab siis tegelikult seda, et teil on metallplaat, mille keskel on püsti metalltoru või varras, kuhu saate ketaste näol panna juurde lisaraskust. Kelgu küljes võib vabalt olla köis või kett, millest hakkategi vedama. Võite panna endale vöö ümber ja siis tõmmata või tõmmata kasutades erinevaid käepidemeid. Saate tõmmata erinevaid distantse ja/või võite oma kelku vedada erinevates suundades.

Võite kelguga liikuda kas kiiresti joostes, rahulikult kõndides või tõmmata seda hoopis selg ees (koormust saavad rohkem tuharad ja reie kakspealihas).

Kinnitades oma kelgule kaks erinevat köit, võite kummagi köie siduda eraldi jala külge ja siis selliselt edasi liikuda. See on treeningvaheldus, mida naljalt jõusaalides teha ei saa.

Samuti saate kahe keti või köie abil liikuda edasi neid kette või köisi käes hoides (kõrval või üleval), et koormus kandub üle enam ka ülakehale.

Kelgu vedamisel või kelgu treeningu korral on raskuse negatiivne faas või raskuse järeleandev faas olematu. Kui te panete rihmaga 50 kg se raskuse endale järgi ja veate, siis näete, et negatiivset faasi pole. Vahepeal peatudes tajute seda hästi...ka kelk jääb ju automaatselt seisma.

Kelgu tõmbamine sobib paremini ka neile, kelle liigesed lihtsalt ei talu tüüpiliselt kauakestvat aeroobset treeningut. Lihtsalt vaikselt edaspidi või tagurpidi kelguga liikudes ei tee te äkilisi liigutusi, vahepeal on puhkamise võimalus, ent energiakulu on sellisest tegevusest ikkagi missugune.

Nii, et kui te vihkate tüüpilist rasvapõletust, siis kelgutreening on alternatiiv, mida kaaluda. Loomulikult ei pea te ka madala intensiivsusega kardiotreeningut (kiirkõnd, sörk, ratas) unustama, ent asendage oma mõned aeroobsed sessioonid sellise kelgutreeninguga ja vaadake siis, kas on vaheldus tavapärasele rasvapõletusele või ei ole.

Tõlkjalt: väga huvitav igal juhul ja nii kui lumi kaob kavatsen ise sellist kelgutreeningut praktiseerima hakata. Esialgu teen seda suure „Mass`i (veoauto) kummiga, kui õnnestub selline kelk kokku keevitada, siis kindlasti ka kelguga. Arvan, et ei peagi selle kelguga jooksma, piisab juba tavalisest kõndimisest. Variante, kuidas sellist treenigut seada, on ka mitmeid. Võtke 2 3 treeningpartnerit kokku, iga mees veab kelku näiteks 1 minuti jooksul. Sama annab ka mingi maa peale teha...iga mees veab kelku näiteks 100 m. Sel ajal kui üks töötab, teine (teised) puhkab (puhkavad).
Ma ei rõhugi sellele, et sellise kelgu tirimisega võiks jõusaali treeninguid asendada, vaid nagu artikliski on öeldud...esiteks on see vaheldusrikas ja arvan, et emotsionaalne...teiseks, selline tegevus on väga funktsionaalne ja kolmandaks...kui inimesed viitsiks sellist asja teha nädalas 2 3 treeningut (ei peagi päev otsa tirima)...milline üleüldine jõudluse ja töövõime tõus oleks tulemuseks. Suviti õues seltskonnaga sellist asja teha, nii treeningu mõttes kui ka teinekord võistelda...see on ju suur „fun...
Ja muidugi rammumehed sedasorti vastupidavus ja liikumised on neile lausa hädavajalikud!!!

Lõpetuseks panen ka paar linki juurde:

LINK 1

LINK 2

LINK 3

LINK 4

LINK 5


Artiklid „Benefits Of Sled Training For The Non-athlete Josh Henkin ja „Sled Dragging - A Fun Way To Burn Fat Especially If You Hate Cardio!


Fitness.ee avaldatud teksti-, foto- ja videomaterjalide kopeerimine on lubatud ainult Robocop OÜ kirjalikul loal. Materjalide loata kasutamise eest esitatakse arve. Loa saamiseks palume pöörduda: toimetus@fitness.ee

 

4 parimat treeningjaotust naistele (III osa) push-pull-legs

Treening | 

Eelmises artiklis rääkisime eraldi ülakeha ja alakeha treenimisest. Kui soovid teada, kas naistele sobib selline treeningjaotus, siis artikli…


4 parimat treeningjaotust naistele (II osa)

Treening | 

Eelmises artiklis rääkisime "bro-split" tüüpi kavast ehk treeningjaotusest, kus erinevaid lihasgruppe treenitakse erinevatel päevadel. Kui…


4 parimat treeningjaotust naistele (I osa)

Treening | 

Kuidas valida endale õige treeningjaotus? Mõned küsimused mida endalt küsida: [b]Mis sobib minu graafikuga? Kui tihti ma saaksin…