Varia

Fotosessioonide tähtsus kulturismis ja fitnessis

Varia  |   |  tekst:  |  fotod:  |  Kommenteeri

Si smil – artikkel fotosessiooni alustest

Mida tähendaks kulturism ja fitness ilma internetti, ajakirjaveerge ja reklaame kaunistavate tuhandete võrratute vormipiltideta? Milline see spordiala üldse oleks ilma nende ilusaid ja vormis kehasid kujutavate visuaalsete kujutisteta? Selle tähendus ei oleks sama, mis ta on praegu. Kulturism ja fitness, koos seda ümbritseva äriga, on rohkem visuaalne spordiala kui ükski teine siin ilmas. Kuid ükski neist toodetel olevatest piltidest, mis meid motiveerivad ja kulturismi ajalukku märke jätavad, ei teki iseenesest – iga foto, iga kehaehituse kunstiga seotud osake on hästi õnnestunud fotosessiooni tulemus. Ja nimelt fotosessioonidest käesolev artikkel räägibki.

Fotosessioonid – milleks?

Euroopa kulturismi- ja fitnessimaailmas ei ole professionaalsetel võistlusvälistel fotosessioonidel mingit erilist traditsiooni. Tõeliste fotosessioonidega puutuvad kokku pigem vaid võistlusi võitnud sportlased, kellel juba on olemas korralikud sponsorlepingud ja märkimisväärne fännibaas. Ülejäänud võistlejad ootavad kulturismiajakirjalt kõnet ning kuni selle hetkeni on rahul laval tehtavate piltidega, samuti sõprade ja teiste nn „fotograafide“ poolt tehtavate klõpsudega. Arvestades kulturismi ja fitnessi visuaalse poole tähtsust, on sellest väga kahju, kuna ideaalsetes tingimustes kvaliteetsete piltide tegemine ja oma keha täiuslikkuse esitlemine on kõige tõhusam vahend enda edutamiseks.

Mida oled sina teinud selleks, et ära teenida mõni hea sponsorleping? Kas sa võtsid osa maakondlikust kulturismivõistlusest ja seejärel saatsid ettevõtte juhatajale koos mõne suvalise laval tehtud pildiga e-kirja, teatades, et sa tulid võistluse võitjaks? Võrdle seda parem sellega: sa broneerid endale aja kolme parima kehaehitajatega tegeleva fotograafi juurde ja maksad neile piltide kasutamise õiguste eest. Selleks, et näidata, mis sul on ja mida teha oskad, koostad sa seejärel mitmest erinevast pildist isikliku portfoolio ning pakud üht piltide seeriat koheselt ka ettevõtte tootekampaaniasse. Kas said aru?

Vahet pole, kas sa saavutad võistlustel edu või mitte – juhul, kui sinu sihiks on ka võistlusvälisel ajal ülim edukus, pead sa olema kuuldav ja nähtav. Mida kõrgemal tasemel sa võistled, seda tähtsam see on. Professionaalne fotograafia on tõepoolest profikulturismi sama oluline osa, kui seda on võistlused ise. Meedia ja enamgi veel ajakirjad oma tuhandete tellijatega on suurepärane võimalus olla nähtud ja ennast seeläbi edutada. Ajakirjad töötavad koos fotograafidega. See tähendab, et töötada ajakirjadega, pead sa töötama ka fotograafidega. Need mehed ja naised, kes jõuavad ajakirja kaantele, ei ole tingimata tiitleid võitvad kulturistid, vaid need, kes teevad tublisti ja aktiivselt koostööd fotograafidega, kes omakorda tehtud pildid ajakirjadele müüvad. Timea Majorova ja Milos Sarcev ei ole kaugeltki kõige edukamad võistlejad laval, kuid poseerides Alex Ardenti fotodel, suutsid nad teha arvatavasti ühe parima kaaneseeria läbi aegade.

Internetil ja sotsiaalsel meedial on siinkohal äärmiselt tähtis roll. Võid vaid ette kujutada, kui vähe tähelepanu saab sinu isiklik veebi- või fännileht ilma kvaliteetsete fotodeta. Kõik, mida sa pakud maailmale näha, on sinu visiitkaart.

Fotodel on võimalik jäädvustada sinu keha täiuslikkust oluliselt suuremal määral, kui seda teevad lihtsad mälestused või kirjapandud kirjeldused – fotod on igavesed, mälestused kahjuks mitte. Kes suudaks unustada Artie Zelleri 1960.- ja 1970. aastatel tehtud vapustavaid pildiseeriaid, mis aitasid Arnold Schwarzeneggerit edutada? Miks mitte omada oma parima vormi päevadest mõnd fotot? Pea meeles, et sa ei pea olema fitnessmodell ega võistleja selleks, et endale fotograafi juurde aega broneerida. Kui sa jääd kindlaks oma eesmärkidele, on fotosessioon suurepärane viis ennast vahel premeerida.

Tuginedes kõikidele eelpool mainitud põhjustele, käime läbi ühe produktiivse ja ideaalse fotosessiooni.

Fotosessioonile aja broneerimine

Esimene samm täiusliku tulemuse – fantastilise kehakunsti – poole on fotosessioonile aja broneerimine. „Kelle juurde aega broneerida?“ on ilmselt esimene pähe tulev küsimus. Eriti Ameerikas, kus on tuhandeid hirmuäratavaid fänne, kes end fotograafideks nimetavad ja fotosessioone teha pakuvad ja seda vaid selleks, et kuumade fitnessitüdrukutega koos aega veeta. Ära ole naiivne! Kalli kaamera omamine ei tee igaühest head fotograafi. Iga tõsine fotograaf omab kodulehekülge koos isikliku portfoolioga, kus on näha ka tema eelnevalt tehtud tööd. Esmalt tee põhjalik uurimus ja nõua kindlasti head kvaliteeti. Kasu on ka teiste kehaehitajatest sportlastega konsulteerimisest, nende nõuannete kuulamisest ja mida-mitte-teha nimekirjade koostamisest.

On olemas palju väga oskuslikke ja usaldusväärseid fotograafe, kuid kes keskenduvad peamiselt kas pulmadele, koertele või perepiltide tegemisele. Sinu valitud fotograafil peab olema kogemus seda tüüpi piltidega, mida sina teha plaanid. Kui sa tahad saada kvaliteetseid kulturismipilte, nagu ma eeldan, ei tohiks sa valida hobuseid või lilli pildistavat fotograafi. Kindlasti oskavad ka nemad teha sinust terava resolutsiooniga korralikke pilte, aga vormipiltide tegemine on siiski omaette ala. Lisaks pildistamise oskusele peab valitud fotograaf sinu spordiala tundma ja teadma, millele tuleb tähelepanu pöörata ja mis on esmatähtis. Et jõuda parima võimaliku tulemuseni, vali sulle sarnaste sportlastega töötav mainekas fotograaf, kes juba teab, millele tähelepanu pöörata.

Broneeri aeg fotosessioonile varakult, kuna suuremal võistlusperioodil on parimad fotograafid tavaliselt juba hõivatud. Selle põhjus on lihtne: me peame fotodel olema oma parimas vormis ja just seda me võistluste ajal oleme. Kui sinu võistlusperioodi väline vorm on kaugel sinu lavavormist, seda tähtsam on aeg fotosessiooniks broneerida vahetult enne või pärast võistlusi. Kuid pea meeles, et fotosessioonid ei tohiks ka sinu võistlusettevalmistusi segada.

Ettevalmistused fotosessiooniks

Kui aeg parima fotograafi juurde on broneeritud, võime alustada fotosessiooniks ettevalmistuste tegemisega. Kusjuures tähendavad ettevalmistused siinkohal mitut eri asja. Esiteks ole kindel, et sinu vorm on ereda valguse jaoks piisavalt hea. Kuid ära unusta, et fotosessioonidel võivad olla eri põhjused. Võistlusvormis keha ei ole alati modelli keha. Tihti on need kaks väga erinevad. Kui pildid on mõeldud dieeditablettide reklaami jaoks, mille sihtgrupiks on keskmiselt paksud naised, peaks sinu vorm olema pisut pehmem, kui ta on seda ülikuivas lavavormis. Mis iganes on fotosessiooni põhjus, ära kunagi poseeri kehvas vormis olles.


Fitness.ee avaldatud teksti-, foto- ja videomaterjalide kopeerimine on lubatud ainult Robocop OÜ kirjalikul loal. Materjalide loata kasutamise eest esitatakse arve. Loa saamiseks palume pöörduda: toimetus@fitness.ee

 

Atarashii Naginata - uus spordiala?

Varia | 

Atarashii Naginata - kas uus spordiala? Eestis on spordialaga tegeletud kõigest paar aastat, kuid spordiala ise on juba mitme sajandi…


Kas valida nutikell või nutivõru?

Varia | 

Nutivõru on kiiduväärt trennikaaslane! Nutivõrud on lihtsamad nii oma välimuselt kui kasutamisvõimalustelt. Erinevalt puutetundliku…