6. november 2007

Purustame toitumismüüte. II osa

4. Nälg

„ Kui kalorite saamine on liiga vähene, peatab organism rasvapõletuse…”

TÕDE: Ainevahetus aeglustub kaloreid piirates tõepoolest, kuid selle mõju on tugevalt liialdatud. Kui sööd vähem kui kulutad hakkab kaal langema; vähenenud kaal viib vähenenud energiakulutuseni. See on metaboolse kohanemise esimene märk ning võib arvestada, et ainevahetus aeglustub umbes 30 kalori võrra iga kaotatud kilo kohta. Lisaks aeglustub ainevahetus vastusena vähenenud kaloraa¸ile, suurusjärgus 5-10 %, kuna organism toodab muuhulgas vähem türoidhormooni. Ainus viis ainevahetuse korrastamiseks on kas naasta tagasi algkaalu juurde või hakata sööma vastavalt oma enegiavajadusele.

Tasub siiski tähele panna, et äärmuslikel juhtudel, näiteks kulturistidel, kes langetavad rasvaprotsendi eriti madalale, näiteks võistluste ajal (rasvaprotsent 4-5), on metaboolne kohanemine märgatav ning see võib ületada isegi 20 %. Nimelt kontrollib organism ainevahetust tagasiside süsteemi abil, mille moodustavad leptiin-hormoon (mis moodustub rasvarakkudes) ning teised hormoonid. Kui kehas oleva rasva kogus on madal, on sellel märgatavad mõjud ainevahetusele. Kehtib ka vastupidiselt mida rohkem rasva, seda vähem on ainevahetus mõjutatud kalorite vähendamisest.

JÄRELDUS: Praktikas on näljal vaid marginaalne mõju ainevahetusele, mis on kaalulangusest sõltumatu. Vaid väga väike osa treenijatest jõuab kunagi nii madala rasvaprotsendini, mil näljal oleks tähelepandav mõju ainevahetuse kiirusele.

5. Toidu kombineerimine

„Ära söö korraga süsivesikuid ja rasvu, kuna see viib rasvade talletumiseni…”

TÕDE: Selle pealiskaudse teooria taga seisab väide, et süsivesikud põhjustavad insuliinitõusu, mis omakorda tingib just söödud toidust pärineva rasva talletamise. See on järjekordne näide sellest, mis juhtub, kui mingeid toitumisgurusid ja nende nõrku organismi ainevahetust puudutavaid teooriaid võetakse tõsiselt, ilma et neil mingit tegelikku kandepinda oleks.

Organism seedib erinevaid toitaineid erineva kiirusega. Söögist pärit rasvhapped pääsevad vereringesse aeglasemalt kui süsivesikud ning ajal, kui süsivesikud imenduvad, on endise toidukorra rasvhapped ikka veel vereringes. Kogu toidu seedimine võib võtta aega 5-6 tundi. Lisaks tasub teada, et a) proteiin põhjustab samamoodi insuliini eritumist nagu süsivesikud ning b) rasv talletub tegelikult suurepäraselt ilma igasuguse insuliini abita ASP-valgu abil.

JÄRELDUS: Rasvade ja süsivesikute eraldi tarbimine usu tõttu, et siis talletub vähem rasva, on alusetu. Päeva jooksul tarbitud kogukaloraa¸ paneb paika selle, kuidas kalorid ära kasutatakse, mitte aga rasvade ja süsivesikute kogusega manipuleerimine üksikutel toidukordadel.

6. Puuviljad ja fruktoos

„Fruktoos talletub kergemini rasvana, seega ole puuviljade söömisega ettevaatlik…”

TÕDE: Et ei tekiks arusaamatusi, on lühikursus selle suhkruliigi käitumisest organismis asjakohane. Fruktoos on monosahhariid, suhkruliik, mis ei tekita suurt veresuhkru tõusu ning mis talletub maksaglükogeenina, erinevalt glükoosist, mis võib talletuda lihasglükogeenina. Maksa talletub umbes 60-70 grammi glükogeeni, edasine fruktoos muudetakse rasvhapeteks. Suur kogus fruktoosi ei tee head, kuid arutu hirm puuviljade ees ei ole ka õige. Tõsiasi on see, et puuvilju sisaldavad dieedid mõjuvad hästi kolesteroolitasemele, kui võrrelda neid näiteks dieetidega, kus puuviljade kogus on väiksem. Puuviljad ei sisalda palju fruktoosi ning maksa glükogeenivarude täitmiseks peaks järjest ära sööma 6-7 suurt õuna.

Suur kogus puuvilju ei ole seega fruktoosi suhtes probleemiks, probleemiks osutuvad hoopis pikalt töödeldud toiduained nagu karastusjoogid, jäätis ning muud maiustused. Magususe ja soodsuse tõttu on toiduainetetööstuses eelistatuim magusaine HFCS (high fructose corn syrup). HFCS koosneb 90 % ulatuse puhtast fruktoosist; seega on ta tehislik ning tervisele ohtlik, kui teda kasutatakse suurtes kogustes. Õnneks on HFCS-i kasutamine levinud eelkõige USA toiduainetööstuses…

Osa massilisajaid sisaldab fruktoosi, seega tasub lugeda pakendilt toote kohta infot. Treeningujärgselt on eesmärgiks taastada lihasglükogeeni varud ning nagu öeldud, fruktoos sellena talletuda ei saa.

JÄRELDUS: Puuviljad sisaldavad rikkalikult vitamiine ja nad täidavad hästi kõhtu, mis on heas suhtes nende madala energiasisaldusega, seega võid puuvilju süüa rahuliku südamega millal aga tahad. Kui soovid vältida fruktoosi negatiivseid mõjusid, hoidu pikalt töödeldud toodetest, eelkõige karastusjookidest.
Tõlge ajakirjast Body; Autor: Martin Berkhan

Autor: Greta