22. märts 2006

124 Eesti rekordi parandust jõutõstjatelt

27. Eesti meistrivõistlused jõutõstmise peeti nädalavahetusel 18.-19. märtsil Kõrvekülas. Kokku käis kahel päeval tõstepõrandal 104 sportlast, kes uuendasid 124 korral Eesti rekordeid.

Laupäev olid võistlustules noored ja juuniorid.
Noorte kuni 18 aastaste neidude arvestuses tuli meistrite meistriks Kärt Karpovski SK “JõuMees”, treener Jaan Salu) 263 wilks’i punktiga. Kaaludes 58kg suutis Kärt Karpovski kükkida 80kg, lamades suruda sirgetele kätele 50kg ja maast lahti tõmmata 100kg, mis annab kokku 230kg.

Noormeeste arvestuses tuli meistrite meistriks Raigo Kuusnõmm (SK “JõuMees”, treener Jaan Salu) rekordilise 446 punktiga. Kaaludes 71,4kg suutis 17 aastane Raigo Kuusnõmm kükkida 230kg, suruda rinnalt 140kg ja jõutõmmet teha 235kg saades kokku 605kg. Võistkondlikus arvestuses võitis spordiklubi “JõuMees” saades kokku 1694 wilks’i punkti. SK “JõuMees” võistkonda kuulusid Raigo Kuusnõmm 446, Alo Kauber 418, Priit Paakspuu 414 ja Rait Sagor 413 punkti.

Juunioride kuni 23 aastaste naiste parim oli Jekaterina Krikuhhina Tartu Ülikooli Akadeemilisest Spordiklubist, treener Peep Päll. Krikuhhina kükkis 85kg, surus 45kg ja jõutõmmet suutis teha 100kg. Saades kogusummaks 230kg, andis see 55,1 kg kaalu juures 274 wilks’i punkti. Juunioride meistrite meister meeste arvestuses oli Mario Sild saades kokku 455 wilks’i punkti. Mario Silla poolt kükitud 300kg on uus täiskasvanute rekord kehakaalu klassis kuni 110kg. Lamades surumises sai Sild kirja 185kg, jõutõmbes 270kg ja kogusummas 755kg. Võistkondlikus arvestuses võitis spordiklubi Muskel-Sport 1530 wilks’i punktiga olles spordiklubist “JõuMees” parem 11 punktiga. Spordiklubi Muskel-Sport võistkonda kuulusid Mario Sild 455, Erik Burlaku 432, Aleksander Pjatibratov 325 ja Jevgeni Ponomarenko 316 punkti.

Pühapäev selgitati välja täiskasvanute kaaluklasside, absoluutarvestuse ja võistkondlikud meistrid. Võistlustules oli 46 täiskasvanut. Naiste võistlus absoluut võidu peale kujunes väga huvitavaks, kuna viimaste aastate parimad nais jõutõstjad Inna Terasmaa ja Lilian Matonina olid oma senise sportlaskarjääri parimas vormis. Esimese ala järel oli Terasmaa punkti vahe Matoninaga võrreldes 12,1 wilks’i punkti Terasmaa kasuks. Nii Terasmaal, kui ka Matoninal õnnestus kükkida oma kehakaaluklassi uuteks Eesti rekorditeks vastavalt 155kg ja 195kg. Täpselt samuti suutsid mõlemad sportlased uuendada lamades surumise Eesti rekordeid, Terasmaa surus 90kg ja Matonina 135kg. Kahe ala kokkuvõttes sulas Terasmaa edu 1,15 wilks’i punktini. Kuid kahjuks oli see ka kõik mida Matonina suutis. Nimelt sai Terasmaa hakkama uskumatult tugeva jõutõmbega, tõmmates maast lahti 170kg seda 59,9kg kehakaalu juures. Matonina üritas küll asja parandada, kui kahjuks ei loetud tema teisel katsel tõmmatud 215kg ära. Seega selle aasta meistrite meistriks sai Inna Terasmaa saades kokku 463 wilks’i punkti, mis on absoluutselt suurim punktisumma, mida eestlannad suutnud kokku teha. Ka meeste võistlus kujunes väga huvitavaks kuna võitja selgus alles viimaste tõmmetega. Põhi rebimine toimus mitmekordse meistrite meistri Margus Silbaumi ja viimaste aastatega tublilt arenenud Margus Reegi vahel. Kükis kolmest katsest parimal õnnestus Silbaumil kirja saada 315kg ja Reegil 310kg. Punktides oli
vahe peale kükki 5,83 Silbaumi kasuks.

Lamades surumises õnnestus Silbaumil veelgi vahet kasvatada saades kirja 210kg ehk 131,25 punkti Reegi 207,5kg ehk 127,88 punkti vastu. Kahe ala kokkuvõttes oli Silbaumi edu 9,2 punkti. Mis tähendas enne jõutõmmet seda, et Reek võidaks Silbaumi juhul, kui ta jõutõmbes ületaks Silbaumi 12,5 kiloga. Kahjuks muidugi nii ei läinud, kuna Reek tõmbas isiklikuks rekordiks 310kg Silbaumi kolmandal katsel tõmmatud 335kg vastu.

Seega õnnestus Silbaumil juba viiendat korda võita meistrite meistri arvestuses esikoht, seda 860kg kogusummaga ehk siis 537,5 wilks’i punkti. See punkti summa on ka absoluutne Eesti rekord. Sellest järgmine tulemus jääb 512 punktiga 1979 aastasse, kui Toivo Kurel õnnestus 125kg kaalu juures kokku saada 900kg.

Naiste võistkondlikus arvestuses tuli võitjaks Tallinna Politsei Spordiselts 1183 wilks’i punktiga. Pärnu spordiklubi “Ringi” naiskond jäi teiseks 1070 punktiga. Tallinna Politsei Spordiseltsi naiskonda kuulusid Lilian Matonina 437, Marika Kütsen 273, Milja Mikitalo 252 ja Margit Männik 219 punkti. Meeskondade vahel oli väga tihe rebimine millest väljus võitjana spordiklubi “JõuMees” saades kokku 1843 punkti. Teiseks tulnud Tallinna Politsei Spordiseltsil jäi esikohast puudu ainult 5 punkti. Kolmanda koha sai Tartu Ülikooli Akadeemiline Spordiklubi jäädes teisele kohale alla 23 punktiga. Võitja meeskonda kuulusid Margus Reek 510, Janar Kummits 455, Raigo Kuusnõmm 447 ja Alo Kauber 429 punktiga.

Täname kõiki toetajaid Liiwi Heliis, Robocop, Realsport, Sulemees, Powerlifting.ee, Fitness.ee, Kunda linn, Aleksandri külalistemaja, Wilde Irish Pub, Voglers, ABB Kunda Korrashoiukeskus, Kunda Nordic Tsement, Imprest, Lemeks, Artiston, Tanel Õunapuu, Coca-Cola Eesti AS.