21. oktoober 2008

Jõutõstmine või lihaste kasvatamine… mis võiks minu jaoks olla alustamiseks õigem?

Miks te üldse tahate raskustega treenida? Te peaksite seda endalt küsima, enne kui jõusaalis üldse midagi tegema hakkate. Kui teil on kindlad mõtted ja plaanid, mida te jõusaalis saavutada tahate, siis teil on ka kergem valida konkreetset jõutreeningu stiili. Selline teadmine ja õige jõutreeningu stiili valimine aitab teil jõuda kiiremini oma eesmärkideni.

Millised on sinu eesmärgid raskuste tõstmisega seonduvalt?

Kui teie eesmärgiks on jõu ja võimsuse juurdesaamine, siis peaksite kaaluma jõutõstmise kavade kasutamist. Jõutõstmises ongi eesmärgiks, et tõstetakse raskusi, et saada tugevamaks. On kolm peamist tõstet, millega kavade koostamisel arvestatakse jõutõmme, lamades surumine ja kükk. Ja jõutõstmise kavad ongi suunitletud nende kolme põhitõste rekordite pidevale suurendamisele.
Kui teie eesmärgiks on aga kaunis lihaseline proportsioonis keha, peaksite vaatama kulturismi jaotuste ja treeningpõhimõtete poole. Need treeningkavad keskenduvadki teie välimuse muutmisele, eesmärgiks on lihaste kasvatamine, nende kuju täiustamine ja parandamine. Sedasorti kavad ongi just need, mis võimaldavad teil suvel rannas paremad välja näha.

Mis vahe on jõutõstmise ja kulturismi treeningkavadel?

Kulturistid treenivad suurema korduste arvuga, samuti suurema mahuga ehk siis seeriate arvuga kehaosa kohta. Jõutõstjad treenivad väikese korduste arvuga ja teevad kehaosa kohta küllaltki vähe seeriaid. Näiteks kui jõutõstja teeb oma surumise päeva, siis harjutused sel päeval võivad olla tavaline lamades surumine, surumine kaldpinnal, surumine seistes kangiga, tõmme ettekallutades kangiga ja triitsepsi sirutamine lamades kangiga. Seeriad ja korduste arvud näevad välja sellised, et tehakse näiteks 4 6 seeriat igat harjutust kordusvahemikku 4 6 kordust. Raskus igal seerial on suur ja lihastele väljakutse, samas ei pruugi ja ei pea iga seeriaga suutlikkuseni minema.
Sellist stiili tõstetreening teeb lihased just väga tugevaks. Harjutusi loomulikult ka varieeritakse, põhiharjutuste kõrval kasutatakse oma nõrkade kohtade parandamiseks erinevaid abistavaid harjutusi, mida tehakse pärast põhitõsteid ja väikese mahuga ja suurema korduste arvuga.

Kulturistid teevad treeningul korraga rohkem seeriaid ja korduste arv seerias on tunduvalt suurem. Jäädes näitega jällegi rinnatreeningu juurde, siis kulturisti rinnatrenn võib välja näha järgmine: harjutused on samad (lamades surumine, surumine kaldpinnal, lennutamine kaldpinnal), kuid tehakse harjutuse kohta 6 8 seeriat ja seerias 8 12 kordust. Et sellise mahuga treenida, on kulturistide treeningraskus ilmselgelt mõnevõrra väiksem. Kui eesmärgiks on lihaste kasvatamine, nende väljanägemise ja vormi kujundamine, siis sedasorti treening on sobiv. Loomulikult kasvavad jõunäitajad ka kulturismi treeningkavadega, kuid mitte nii kiiresti ja mitte võib olla sellisel määral kui spetsiaalsete jõutõstmise kavade järgi.

Kust sa võiksid alustada?

Kui sa oled raskuste tõstmise maailmas päris uustulnuk, siis soovitan (artikli autor) alustada lihasmassi kasvatamise treeninguga ehk siis kulturismi treeningkavade järgi. Soovitan seda, kuna sedatüüpi kavad, samuti eesmärgid, mis lähtuvalt sellistest kulturismikavadest tulenevad, nõuavad mõnevõrra kergemaid raskuseid, kui võib olla jõutõstmise põhimõtted eeldavad. Ärge algul üritage ennast kohe ära lõhkuda ja ärge tõstke rohkem kui te tõesti võimelised olete. Nii olete võimelised õppima harjutuste tehnika ja säilitama soorituse hea vormi. Samuti ennetab selline lähenemine vigastuste tekkimise. Kui te olete algul end mõnevõrra tagasi hoidnud ja lihastel on olnud aega raskustega ja sellise treeningu iseloomuga kohaneda, olete hiljem võimelised suuri raskuseid palju efektiivsemalt ja väiksemate vigastuste riskidega kasutama. Tavaliselt ei osatagi esimesed 3 4 kuud oma lihaseid korralikult pingutada ja neist maksimumi võtta. See 3 4 kuud ongi aeg algul, mil õpitakse oma lihaseid korralikult pingutama ja nende maksimaalset kontraktsiooni potentsiaali ära kasutama.
Artikkel pärineb: [url=http://www.articlesbase.com/hobbies-articles/power-lifting-or-muscle-building-which-one-is-right-for-me-416470.html]http://www.articlesbase.com/hobbies-articles/power-lifting-or-muscle-building-which-one-is-right-for-me-416470.html[/url]

Autor: Tõlkinud Janar Rückenberg