Toidulisandid

Rasvapõletajad I osa

Kuna rasvapõletajate kohta küsitakse minult üsna sageli, siis otsustasin kirjutada rasva põletavatest toidulisanditest ja toitudest. Võib-olla järgmisel korral kui seisad rasvapõletajakarp käes, tead, mida koostisest vaadata.

Toidulisandid  |   |  tekst:  |  fotod:  |  Kommenteeri

Rasvapõletus ja rasvapõletajad on väga populaarsed teemad. Trükkige Google.ee-sse rasvapõletajad või fatburners ja vaadake seda pilti mis teile avaneb. Uskumatu! Ja kes sellest infotulvast peaks midagi mõistlikku välja sõeluma?!

Kuna rasvapõletajate kohta küsitakse minult üsna sageli, siis otsustasin kirjutada rasva põletavatest toidulisanditest ja toitudest. Võib-olla järgmisel korral kui seisad rasvapõletajakarp käes, tead, mida koostisest vaadata. Ja ehk otsustad üldse vaadata üle oma toitumise ja leiad, et sul jääb puudu tavalistest vitamiinidest ja mineraalidest, mis hoopis aeglustab sinu ainevahetust. Ette juba mainin, et rasvapõletajad toimivad peamiselt ikka vaid koos tervisliku toitumise ja trenniga. Kui eesmärgiks on pikaajaline tulemus, siis ainult „imetablettidest" ei piisa... kahjuks või õnneks. Õige rasvapõletaja leidmine ei pruugi samuti olla lihtne ülesanne. Vahel tulebki katsetada erinevaid, et leida just endale sobiv.

Rasvapõletaja ei peaks olema kasutuses aastaringselt. Rasvapõletajaid on soovitav kasutada mingil perioodil, et kiirendada ainevahetust koos trenni ja tervisliku toitumisega!

Kõik vitamiinid on rasvapõletajad

Kui küsida, milline vitamiin või mineraal on rasvapõletaja, siis vastus on, et kõik nendest! Keha normaalseks toimimiseks on ju vaja et organism saaks kätte kõik vajalikud vitamiinid ja mineraalained. Millegi puudus aeglustab kehas protsesse, sest sa ei anna talle piisavalt vajalikku "kütust". Organism lülitab end säilitusprogrammile, et ta ei kasutaks täiskiirusel toimimisel niigi väheseid varusid täiesti ära. Ja see tõesti on nii, et kui sul on millegi puudus, siis ainevahetus tõenäoliselt aeglustub. Niisiis esimene samm soovides kiirendada ainevahetust on kontrollida, kas saad tavatoidust piisavalt kõik vajaliku kätte.

Ma tegin ajakirjas Muscle & Fitness ilmunud loost lühikokkuvõtte. Toodi ära kõige peamisemad vitamiinid, mineraalid ja rasvapõletajad. Lisasin neile soovituslikud päevased kogused naistele ja nende allikad, mis on pärit www.toitumine.ee lehelt. Sportlastel ja meestel on need kogused suuremad. Selles artiklis kasutan Tervise Arengu Instituudi poolt kehtestatud soovituslikke koguseid. Lisan siia artiklisse ka tabeli treeningajakirjast , kus märgiti, kuidas kasutada neid samu toidulisandeid rasvapõletajatena suurendades lühiajaliselt toidulisandite koguseid.

Ajakirja Muscle Fitness lugejate lemmik rasvapõletavad vitamiinid ja mineraalid

C-vitamiin


Arizona ülikooli teadlaste sõnul parandab C-vitamiin keha võimet põletada rasva. Uuriti 2 gruppi inimesi. Esimestele anti platseebot 4 nädalat kestnud treeningute jooksul ja teistele c- vitamiini. Grupp kellele anti 4 nädala jooksul C-vitamiini põletas 11% rohkem rasva.
Päevane miinimumkogus, mille peaksime saama tavatoidust 55-75mg. Allikad: puu- ja köögiviljad, marjad, mahl - astelpaju, kibuvits, mustsõstrad, tikrid, maasikad, paprika, kaalikas, brokoli, tomat, kapsas, kartul, tsitruselised, kiivi

Karnitiin


Karnitiinil on meie kehas erinevaid funktsionaalseid ülesandeid, kuid üks roll on olla osaline rasvade transpordis rakkude mitokondritesse, kus need energia saamiseks ära kasutatakse. Niisiis Karnitiin põletab rasvu ja vähendab väsimustunnet treeningul.
Peamised karnitiini allikad on liha ja piimatooted.

Kaltsium


Kaltsiumi tunneme peamiselt kasuliku mineraalina luudele, kuid sellel on oluline roll ka meie kehas olevale rasvale. Piisav kaltsiumi kogus vähendab rasva imendumist seedeelundites.
Soovitav päevane kogus on 800-900mg. Allikad: piim ja teised piimatooted, kala, tumerohelised taimeosad.

Tsink


Kui me oma toiduga ei saa piisavalt tsinki kätte, siis segab see kilpnäärme tööd, mis viib ainevahetuse aeglasemaks ja raskendab keharasvast vabanemist. Massachusettsi ülikooli uuringus leiti, et vähese tsingiga toidu dieedil olevatel katsealuste oli oluliselt aeglasem ainevahetus.
Tsingi päevane keskmine soovitav kogus on 7-9mg.Allikad: mereannid, liha, täisteratooted, munad, kaunviljad, maks, seemned, idud

Seleen


Samuti nagu Tsink mõjutab Seleen kilpnäärme hormoonide tootmist. Liiga vähene seleeni osakaal toidus soodustab kilpnäärme ületalitust või madalat kilpnäärme hormoonide taset.
Seleeni päevane kogus naistele on keskmiselt 40 mg. Allikad: valgurikkad loomsed toiduained (liha, munad), kala, seened ja täisteratooted


Fitness.ee avaldatud teksti-, foto- ja videomaterjalide kopeerimine on lubatud ainult Robocop OÜ kirjalikul loal. Materjalide loata kasutamise eest esitatakse arve. Loa saamiseks palume pöörduda: toimetus@fitness.ee

 

Olev Annuse salarelv - Protein No1

Toidulisandid | 

Olev Annus on endine Eesti ja Soome kulturist, kes elab tänaseni Soomes. Olev Annus oli tuntud tõeliselt suure lihasmassi poolest, mis oli kuiv…


Kookosrasv ehk -õli annab tervise parandamiseks palju eeliseid

Toidulisandid | 

Kookosõli sisaldab väga palju küllastunud rasvu, kuid erinevalt loomsetest küllastunud rasvade allikatest on palju tõendeid selle taimse…


Kollageen – millised on eelised ja on see üldse vajalik?

Toidulisandid | 

Kollageen on kehas enimlevinud valk. Selle kiulist struktuuri kasutatakse sidekoe valmistamiseks. Nagu nimigi ütleb, ühendab see kude teisi…