Treening

Lõuatõmbed pealthaardega versus lõuatõmbed althaardega…

Treening  |   |  tekst:  |  fotod:  |  Kommenteeri

Mis vahe neil kahel lõuatõmbe variandil on ja kumb on parem?

Kui paluda haritud ja professionaalsel treeneril koostada nimistu viiest parimast harjutusest, mida valdav osa harjutajatest oma kavades alati peaks sees hoidma, siis pole kahtlustki, et lõuatõmme oma variatsioonidega oleks igas järjestuses sees.

Lõuatõmbeid oma erinevate versioonidega peetakse õigustatult parimaks selja ning biitsepsite jõudu ja massi kasvatavaks harjutuseks. Tihtipeale kasutatakse seda harjutust ka kui testharjutust, läbi mille hinnatakse ülakeha jõutaset ja üldist füüsilist vormi.

Nõustun (artikli autor) kindlasti kõige eelpool mainituga täielikult, millest tulenevalt kaasan ka ise igasse oma treeningusse kindlasti ühe lõuatõmbe variantidest, pealthaardega, althaardega või vahelduseks ploki allatõmbeid kaela taha.

Mida paljud harjutajad ei teadvusta, on see, et lõuatõmbed pealthaardega (pull – ups) ja lõuatõmbed althaardega (chin – ups) ei ole päris üks ja sama. Selge see, et sarnaste harjutustega on tegemist, kuid sünonüümidena neid kahte lõuatõmbe variatsiooni käsitleda ei tohiks. Kuna, on siiski mõningad erinevused nende kahe variandi vahel ja neid võiks teada.

Teadmiseks veel, et küll on pealthaardega lõuatõmbed ja tõmbed plokil kaela taha oma mõjult lähedased.

Erinevused haardes…


Kõige esimene ja nähtavam erinevus kahe vertikaalse tõmbe vahel on ilmselgelt haare, mida kasutatakse.

• Lõuatõmbed pealthaardes (Pull Ups) = pealthaare, peopesad allapoole. Tavaliselt haaratakse õlgadest natukene laiemalt.
• Lõuatõmbed althaardes (Chin – Ups) = althaare, peopesad enda poole. Tavaliselt haaratakse õlgade laiuselt.

On veel palju erinevaid haardeid, kuid arvan, et ainus haare, mis veel mainimist väärib, on neutraalne haare ehk haare peopesad vastamisi.

• Lõuatõmbed neutraalse haardega (Neutral Grip) = haare peopesad vastamisi.

Erinevused soorituses…

Kuna mõlemad lõuatõmbe variatsioonid klassifitseeruvad vertikaalsete tõmmete alla, koormavad mõlemad variandid tugevasti selga (lailihast) ja biitsepsit, ent seda siiski mõnevõrra erinevate rõhuasetustega.

Lõuatõmbed pealthaardega kätkevad endas õlavarte liikumist üles alla rohkem väljapööratult ja külgedel. Althaardes lõuatõmmete korral toimub õlavarte ja küünarnukkide liikumine üles alla rohkem keha ees (sama kehtib ka siis, kui tõmbame lõuga neutraalse haardega). See erinevus iseenesest ei ole tegelikult suur ja ei muuda kumbagi harjutust teise ees eelistatumaks.

Mõlemad harjutused treenivad lailihaseid, kuid mõnevõrra erinevate nurkade alt. Kui eesmärgiks on selja lihasmassi kasvatamine oleks kindlasti otstarbekas kasutada eelistamata üht teisele või mõlemaid variante.

Erinevus jõus…

Althaardega lõuatõmbed rakendavad biitsepsid ka tõmbe käigus päris tugevalt tööle, reeglina on enamus inimesi tugevamad althaardega lõuatõmmetes, mitte pealthaardega lõuatõmmetes.

Kui te suudate teha võib – olla 10 althaardes lõuatõmmet, siis pealthaardega lõuatõmbeid suudate teha võib – olla vaid 6. Või, kui te kasutate erinevate haaretega erinevaid lailihase tõmbamise masinaid, võite tihtipeale nentida, et suudate althaardes tõmmete korral kasutada palju rohkem raskust.

Ka algajatel on enamasti kergem alustada “päris” lõuatõmmete tegemist ja harjutamist just althaardega lõuatõmmetest.
Minul endal (artikli autor) on just vastupidi, mis on suhteliselt tavapäratu. See tuleb võib – olla sellest, et oma treeningu algusaastatel tegin väga palju just pealthaardega lõuatõmbeid. Siiski, enamuse harjutajate jaoks on althaardes lõuatõmbed kergemad kui laiema pealthaardega lõuatõmbed.

Erinevused töös osalevate lihaste osas…

Jällegi, mõlemad harjutused treenivad primaarselt selga/lailihast ja biitsepsit. Ent, kui võrrelda neid kahte variatsiooni, siis mõningane erinevus rõhuasetuses siiski on. Althaardega lõuatõmbed tõmbavad biitsepsi tõmbel rohkem töösse, kui pealthaardega lõuatõmmete sooritamisel.

Või teistpidi, pealthaardega tõmbed kaasavad tõmbesse veidi rohkem just lailihaseid, seda tingituna asjaolust, et biitseps ei ole pealthaarde korral tõmbesse panustamiseks väga soodsas asendis.


Fitness.ee avaldatud teksti-, foto- ja videomaterjalide kopeerimine on lubatud ainult Robocop OÜ kirjalikul loal. Materjalide loata kasutamise eest esitatakse arve. Loa saamiseks palume pöörduda: toimetus@fitness.ee

 

Kuidas võib treening muuta hasartmängu tulemusi?

Treening | 

Kui paljud inimesed käivad jõusaalis, siis teevad nad seda sellepärast, et põletada kaloreid ja kasvatada lihaseid. Loomulikult on enamik inimesi…


10 soovitust rasva hävitamiseks ja keha vormimiseks ning lihaste säilitamiseks

Treening | 

Rasvapõletuse teemat on kindlasti käsitletud nii internetis kui ka naiste- ja kollases kirjanduses. Siiski pole keegi viitsinud lugejat kurvastada,…


Milline on ideaalne treening?

Treening | 

Milline on ideaalne treening? Vastus sellele küsimusele ei ole selge isegi mulle, kellel on seljataga 20 aastat uurimistöid ning…