Varia

Mehisuse marathon ehk mantatlon…

Varia  |   |  tekst:  |  fotod:  |  Kommenteeri

Tõlkija: Toon teieni t-nation´is juba mõnda aega tagasi ilmunud huvitava artikli. Ei tõlgi artiklit tervikuna, kuna artikli algul on mõnevõrra ka sellist üldist sissejuhatavat juttu. Toon teieni tõlke otse asja tuumast. Head lugemist, katsetamist ja enese testimist…

Mantatlon


Järgmistel olümpiamängudel, enne, kui hakatakse kavasse lisama mõnda järjekordset uut veidrat ala, võiks kaaluda hoopis mantatlon´i kavasse lülitamist.

Mantatlon´i reeglid ja alad:


Sooritatakse viis ala:
* Lamades surumine keharaskusega kordustele, video
* Althaardega (kitsas) keharaskusega lõuatõmbed kordustele, video
* Surumine seistes kangiga poole keharaskusega kordustele, video
* Surumine rööbaspuudel 1.25 oma keharaskusega kordustele, video
* Biitsepstõsted seistes kangiga poole oma keharaskusega kordustele, video

Iga ala sooritamiseks on üks katse.

Ajamõõtmine


Kui te alustate lamades surumisega hakkab aeg jooksma. Teil on 20 minutit aega, et kõik harjutused läbi teha. Iga kordus, mille te teete pärast seda, kui 20 minutit täis saab, ei lähe arvesse.

Alad (harjutused) tuleb sooritada järjest, kui palju te kahe ala vahel puhkate, see sõltub teist. Soovitan 3 – 4 minutit pärast igat harjutust, kuid ärge pikalt pikutama jääge, sellise testi puhul kipub aeg kiiresti minema.

Kaalumine


Alustage esmalt enda kaalumisest. Mingi “ma peaksin kaaluma umbes niipalju” ei lähe arvesse, tuleb siiski täpselt ära kaaluda. Enamus kipub sellistel puhkudel miskipärast ennast ikka kergemaks pidama.

Soojendus


Tehke korralik soojendus. Kuna iga ala on suhteliselt erinev, soovitan teha enne igat ala väga kerged soojenduskordused. Uue liigutuse peale maksimaalset pingutust tegema hüpata on päris ebameeldiv. Piisab kasvõi, kui enne lõuatõmbeid teete paar kordust ette ja enne seistes surumist teete ühe 3 – 4 korduselise seeria ette.

Tehnika


Selleks, et iga ala iga kordus ära loetaks tuleb igal alal silmas pidada ka nõudeid sooritusele.

Lamades surumine: kang peab alumises asendis puudutama rinda ja ülemises asendis tuleb käed lukustada. Ülemises asendis võib teha puhkuseks ka hetkelise pausi. Kui käed sirgeks ei lähe, siis kordus arvesse ei lähe või kui panete kangi vahepeal pukkidele, siis on selle ala sooritamine lõppenud.

Lõuatõmbed kitsa (keskmise) althaardega: kasutage õlgadelaiust või veidi kitsamat haaret. Üles tõmmates peab lõug minema üle kangi ja alumises asendis rippes võiks teha sekundilise pausi. Rippuda võite ka pikemalt, kuid, kui te selle tulemusena ei jõua lõuga enam üle kangi tõmmata, siis kordus kirja ei lähe. Samuti lõpetab soorituse see, kui lasete kangist lahti.

Surumine kangiga seistes: kangi üles surudes tuleb käed sirgeks ja lukku lükata ning alumises asendis tuleks teha hetkeline paus. Kui käed sirgeks ei lähe, siis jääte kordusest ilma, samuti, kui panete kangi vahepeal pukkidele, siis on sooritus lõppenud.

Rööbaspuudel surumine: lähteasend on sirgete kätega rööbaspuudel püsimine. Ülemises asendis tuleb käsi küünarliigesest alati lukku lükata, langeda võiks nii sügavale, et käsi on küünarliigesest vähemalt 90 kraadi või rohkem. Ülemises asendis võib puhata, kuid jalgade mahapanemine lõpetab soorituse. Kordus ei lähe arvesse, kui sügavust ei saavutata ja ülemises asendis ei lähe käed sirgeks.

Biitsepstõsted: kangi tuleb tõsta vähemalt lõua kõrgusele ja langetada nii alla, kui käed on täielikult sirged. Alumises asendis hoida pausi 1 sekund. Ülakeha kõigutamine soorituse ajal ei ole lubatud. Kangi mahapanek lõpetab soorituse. Samuti ei loeta nõuetele mittevastavaid kordusi.

Punktid


Oluline: kui te jõuate ühel alal 20 korduseni, siis see ongi ala pealt saadav maksimaaalne punktiskoor. Isegi, kui te suudate teha rohkem kui 20 kordust, edasine sooritus mingeid lisapunkte ei anna ja see ei ole vajalik.

Kui te olete kõik viis ala sooritanud või aeg on läbi, summeerige saadud kordused erinevatelt aladelt. Maksimaalne summaarne punktisumma viielt alalt kokku on 100 punkti (kordust).

Hindamisskaala:
0-10 – Vedelmees
10-20 – Lahjamees
20-30 – Tavamees
30-40 – Arvestatav mees
40-50 – Ülekeskmise mees
50-60 – Sportlik mees
60-70 – Tasemel mees
70-80 – Supermees
80-90 – Megamees
90-100 – Tegijamees

Mida see näitab?


Kas on tegemist üliinimest määratleva või otsiva testiga? Vaevalt. Tegemist on pigem sellist üldist kehalist võimekust määratleva testiga? Kindlasti.


Fitness.ee avaldatud teksti-, foto- ja videomaterjalide kopeerimine on lubatud ainult Robocop OÜ kirjalikul loal. Materjalide loata kasutamise eest esitatakse arve. Loa saamiseks palume pöörduda: toimetus@fitness.ee

 

Kuidas piisavalt vedelikke tarbida?

Varia | 

Kliima muutub isegi põhjamaistes piirkondades ülikuumaks ja see põhjustab erinevaid probleeme. Lisaks põuale kannatavad inimesed ka…


Võistlusärevuse mõjust sportlikule sooritusele

Varia | 

Võistlused tekitavad enamikul sportlastel teataval määral ärevust, mõnel rohkem, teisel vähem. Mõnikord on see seotud pigem põnevuse,…


Kuidas valida, milline elektritõukeratas osta?

Varia | 

Sellega jõuate lihtsalt punktist A punkti B, väldite liiklusummikuid ja ei reosta loodust. Elektritõukerataste pakkumine on eriti lai: võite neid…