Retseptid

Mõtteid kaalu alandavatest dieetidest ja tervislikust toitumisest… I osa

Retseptid  |   |  tekst:  |  fotod:  |  Kommenteeri

Sissejuhatus


Soovin lugejale sissejuhatuseks öelda, et järgnev kirjutis, selles sisalduvad järeldused, mõtted, väited ja kogemused ei pretendeeri kaugeltki lõpliku tõe tiitlile. Mis on tõde – tervikpilti hoomata üritav inimene mõistab väga hästi, et ükskõik, mis valdkonnast me räägime, lõplikku tõde ei olegi olemas, kõik on alati suhteline. Ja ma ei pahanda, kui te käsitlete suhtelisena ka minu pikas mõtteavalduses esitatud seisukohti, väiteid või arvamusi. Pigem ongi minu mitmeosalise mõtiskluse eesmärk tuua teieni mõningad kaalu alandamisega, aga ka üldise toitumisega seonduvad olulised nüansid ja mõttekohad. Samuti, püüan vahendada erinevaid internetis levivaid teemaga seonduvaid argumenteeritud hoiakuid. Erinevate dieetide võrdlemine, sobivus ja toimivus, need olid, on ja jäävad ilmselt veel pikaks ajaks aktuaalseks. Iseäranis suurt kõlapinda on viimasel ajal leidnud vastasseis suure rasvasisaldusega dieet versus suure süsivesiku sisaldusega dieedid. Ma ei kavatse anda põhjapanevaid ainuõigeid lahendeid, kuivõrd esitada kõne all oleva debatiga (erinevate dieetide võrdlused) seonduvalt minu arvates olulisi tõsiasju, millega oleks otstarbekas ühe või teise dieedi tüübi enda peal rakendamisel arvestada. Samuti ei ole töö lõpus esitatud, kuid tõepoolest läbitöötatud kasutatud kirjandus olemuslikult teaduslik. See ei olegi käesoleva töö korral olnud eesmärk omaette. Niisiis, mõtisklegem minuga kaasa!

Minu töö hõlmab järgmisi alateemasid:


1. Vaidlused parima lähenemise üle…
2. Kolm peamist suunda dieedi ja toitumise organiseerimisel…

3. Ei ole olemas universaalset kõikidele sobivat dieeti…
4. Ülekaalulisuse peamised põhjused…
5. Insuliini tundlikkus…
6. Põhimõtted, millest lähtuda toitainete proportsioonide määratlemisel…
7. Mida tuleks mõista tasakaalustatud toitumise all?
8. Toimiva ja paindliku dieedi tunnused…
9. Näiteid dieediaja toidukordadest…
10. Alustada võiks mõõdukast lähenemisest (toitainete proportsioone silmas pidades)…
11. Tervist ei saa osta kapslites, tulemused ei tule üleöö, tuleb varuda kannatust ja olla muutuste suhtes paindlik…
12. Inimesed söövad ennast haigeks…
13. Oluline on arvestada spetsiifikaga: mida ekstreemsemad on dieedipidaja iseärasused, seda äärmuslikumad ja paindlikumad peavad olema lähenemised…
14. Tippsportlased ja pühendunud harrastajad on täiesti omaette kategooria…
15. Järeldused ja lõppsõna…
16. Kasutatud kirjandus…

1. Vaidlused parima lähenemise üle

Lyle Mc Donald:


Kui sirvida toitumisalast dieetidega seonduvat kirjandust, siis tundub, et võimalikke erinevaid dieete on tohutult palju. Ent, kui hakata vaatlema erinevaid lähenemisi täpsemalt, ilmneb kiiresti, et tegelikult see päris nii ei olegi. Teineteisest põhimõtteliselt erinevate dieetide hulk on tegelikult suhteliselt väike. Ent, võime leida arvukalt erinevaid tunnistusi ja kinnitusi selle kohta, kuidas üks või teine dieet toimis ning andis hämmastavaid tulemusi. Seda võib kohata ükskõik millise dieedi kohta. Propaganda on sedavõrd vägev, et ka kõige suurem küünik võib hakata arvama, et peaaegu kõik dieedid, mida praktiseeritakse, justkui tõepoolest toimikski. Nii vastuoluliselt, kui see ka ei kõla, ausalt öeldes, selles järelduses on isegi päris suurel määral tõde. Seni, kuni dieet on oma olemuselt selline, et paneb teid vähem sööma, kui te kulutate, kaotate te ka kaalu. Ent, sugugi kõikidel katsetajatel, võiks isegi öelda, et väga paljudel üritajatel ei lähe alati hästi. Seda ei kiputa märkama. Ebaõnnestumise põhjuseid on mitmeid. Ühelt poolt on alati kerge süüdistada dieeti lihtsalt mittetoimimises, kuid tihtipeale võib leida olukordi, kui rakendatav dieet lihtsalt ei ole oludele mittevastav. Alati ei peagi dieedipidaja midagi valesti tegema, sageli ei toimi praktiseeritav dieet, kuna selle iseloom lihtsalt ei vasta dieedipidaja iseärasustele.

See teadmine ja need faktid ei vaigista muidugi kuidagi kõlavaid tunnistusi ja väiteid, et just “meie kontseptsioon dieedist ongi see ainus ja õige”. See on sama nagu erinevate uskudegagi.

Käesolev analüüs kavatseb erinevaid “imekontseptsioone” täielikult ignoreerida. Toitude sobivus, veregrupidieedid jne, pean (Lyle McDonalds) kõike seda otse öeldes päris jamaks. Kui teile tundub, et sellised lähenemised teie peal töötavad, siis ok, kuid kahtlen sügavalt, et need dieedid töötavad teie poolt arvatavatel põhjustel.

Janar Rückenberg:


Niisiis, toitumisega (mis iganes eesmärkidel) ei ole asjad nii „must - valged“ nagu erinevate dieetide pakkujad meile näidata üritavad. Aga, enne veel, kui aruteluga jätkan tuleb teha selgeks üks oluline asi. Nimelt, väga sageli nähakse mõistetes „toitumine“ ja/või "dieet" erinevaid asju. Tüüpiliselt seostub dieet nälgimisega, kaalu jälgimisega või kaalu alandamisega. Tegelikult see päris nii ei ole. „Toitumine“ ja „dieet“ on tegelikult sünonüümid ehk, me võime küsida, „kas sinu toitumine on korras?“ või „milline on sinu dieet?“ Mõlemal juhul peetakse tegelikult silmas seda, et kuidas ja milliste põhimõtete järgi on meie toitumine (dieet) üldiselt organiseeritud. Edasi saamegi rääkida, kas dieet (toitumine) kaalu alandamise eesmärkidel või toitumine (dieet) kaalu tõstmise eesmärkidel või huvitab meid, et kaal lihtsalt püsiks ja enesetunne oleks hea. Tunnistan, et olen seda viga ka ise korduvalt teinud. Dieedi all kipun silmas pidama ikka toitumist kaalu alandamise eesmärkidel ja “toitumine” on nagu midagi üldisemat. Aga, edaspidi üritan neid termineid ja seoseid silmas pidada.

Tulles teema juurde tagasi, siis tõepoolest, võib leida lugematul hulgal dieete, mille koostajad kõik on veendunud ning kinnitavad, et just nende lähenemine on midagi uut, toimiv ja lõplik lahend kõikidele probleemidele. Kui see ainult nii oleks. See kõlab tegelikult sama jaburalt, kui, et „kõikidele sobib ühe suurusega“ kingapaar. See ei saa ja ju võimalik olla. Samas, inimesed jätkuvalt ning naiivselt usuvad kõlavaid loosungeid, sest inimestele meeldivad “uued trendid”, otseteed ja imelahendused.

Millest üldse alustada? Fundamentaalne faktor, mis määrab, kuidas ja milliste põhimõtete järgi me saame oma toitumist üldse organiseerima hakata, sõltumata sellest, on meie eesmärgiks kaalu säilimine, kaalu langetamine või kaalu tõstmine, on meie elustiil. See määratleb meie kehalise aktiivsuse taseme, päevase energiakulu jne.

Edaspidi kavatsengi keskeduda enam just dieedile või toitumisele kaalu alandamise eesmärkidel. Faktoreid, mida oma toitumise organiseerimisel tuleb silmas pidada, on väga palju. Kasvõi näiteks see: on oluline vahe, kas me üritame kaalu alandada läbi ainult toitumise korrigeerimise või teeme seda koos kehalise aktiivsusega. Veelgi enam, üks asi on, kas me ise tahame sporti hobikorras oma tavaaktiivsusele nö. juurde teha (vaba valik) või mitte, teine asi on see, kui me oleme sunnitud kehalise treeninguga tegelema ja seda tulemuslikult tegema. Viimases olukorras on sportlased oma erinevate alaspetsiifikatega. Mind ennast huvitab loomulikult see, millised oleks efektiivseimad dieedilahendused (kehakaalu säilitamise ja alandamise eesmärkidel) kiirusjõualade (arvan üldistatult selle kategooria hulka ka kulturistid) esindajate jaoks. Rääkides kaalu langetamisest selle sihtgrupi puhul, kui see vaid nii lihtne oleks, et oleme kerges kaloridefitsiidis mugime päev läbi pähkleid (sööme ainult valku ja rasva) ja teeme siis õhtul kükitrenni 10 x 5, 85% - ga oma rekordist. Ketogeensed dieedid on olemuselt kindlasti toimivad, aga siiski, jääb suur küsimärk, kas selline lähenemine toitumisele, iseäranis eesmärgiga kaalu langetada on kiirusjõualade esindajate peal ikkagi tõepoolest optimaalseim variant? Kipun kalduma nende poolele, kes arvavad, et suur osa sportlastest, iseäranis kiirusjõualade viljelejad üksnes rasvade ja valkude toel optimaalselt läbi ei löö. Sportlased on kindlasti täiesti omaette seltskond, oma eripärade ja vajadustega. Ma ei väidagi, et sportlastel ei ole ketodieetidest üldse midagi üle võtta, on küll, kuid seda modifitseeritult ja väga paindlikult toimides.


Fitness.ee avaldatud teksti-, foto- ja videomaterjalide kopeerimine on lubatud ainult Robocop OÜ kirjalikul loal. Materjalide loata kasutamise eest esitatakse arve. Loa saamiseks palume pöörduda: toimetus@fitness.ee

 

PORGANDITOIDUD: Lihtsad maapähklibatoonid

Retseptid | 

Kogus: 6 batooni Koostisained * 160 g kaerahelbeid * 125 g maapähklivõid * 100 g kivideta datleid * 25 g …


PORGANDITOIDUD: Paleo ja toorvegan piparkoogid

Retseptid | 

Kogus: 1 päts Koostisained * 300 g kivideta datleid * 150 g indiapähklivõid * 2½ spl kookosjahu * 2 spl Rawsom…


PORGANDITOIDUD: Vegan piparkoogi proteiinipuder

Retseptid | 

Kahele Vaja läheb: * 100 g kaerahelbeid * kaerapiima * 5 spl kookoskoort (soovi korral) * 10 g…