Retseptid

“Ärge sööge süsivesikuid peale kella… !“ Kas vastab tõele?

Retseptid  |   |  tekst:  |  fotod: TheGymLifestyle  |  Kommenteeri

Suur portsjon lihtsüsivesikuid (valged suhkrud, kommid jms) ilma igasuguse valgulise toiduta lööb meie organismi insuliinitaseme väga kiiresti “lakke”. Valgud on toiduportsjonis oluline komponent, mis aeglustab terve portsjoni imendumise kiirust. Kusjuures see ei kehti ainult lihtsüsivesikute kohta; ka suures koguses liitsüsivesikuid tõstavad insuliini taset väga kiiresti. Toimub palju protsesse korraga. Seega, komplekssüsivesikud kontrollitud koguses pluss valgud õhtupoole, seda iseäranis just siis, kui teie päev on ka üksnes istuva stiiliga olnud. Mõni talub süsivesikuid paremini, mõnele piisab vaid väikesest kogusest valel ajal ja kaal tõuseb. Ennast tuleb tunda!

Huvitav tõepoolest, kust tuleb selline arusaam, et pärast “X” kella ei tohi süsivesikuid enam süüa. “Kui süüa, siis lähevad need süsivesikud rasvaks”. Sellist uurimust, mis oleks selle toitumismüüdi paikapidavust kinnitanud, ei ole. Ent, enne, kui sätite poodi omale õhtuks maiustusi tooma, me ei öelnud, et ajastagegi alati sõltumata olukorrast kõik oma süsivesikud õhtusesse aega. Lihtsalt, see ei ole nii üheselt käsitletav, et kui õhtul sööd süsivesikuid, siis rasvaks need kõik ka salvestatakse.

Ärge kartke süsivesikuid ega hoidke pimestunult kinni mingisugustest müütidest. Tegemist on olulise toitainega, mida meie keha vajab teatud olukordades. Lihtsalt õhtused süsivesikud ei tee kedagi paksuks; liigsed kalorid tervikuna salvestatakse rasvadena.

Kasutatud kirjandus:


(1) Sofer S, et al. Greater weight loss and hormonal changes after 6 months diet with carbohydrates eaten mostly at dinner. J Oby. 2011 Oct: 19(10):2006-14.
(2) Layne Norton
(3) Frosig C, Richter EA. Improved insulin sensitivity after exercise: focus on insulin signaling. Obesity 2009;17(Suppl 3):S15-S20.
(4) Maarbjerg SJ, Sylow L, Richter EA. Current understanding of increased insulin sensitivity after exercise – emerging candidates. Acta Physiol 2011;202:323-335.

Originaalartikkel: Don’t Eat Carbs After…


Fitness.ee avaldatud teksti-, foto- ja videomaterjalide kopeerimine on lubatud ainult Robocop OÜ kirjalikul loal. Materjalide loata kasutamise eest esitatakse arve. Loa saamiseks palume pöörduda: toimetus@fitness.ee

 

PORGANDITOIDUD: Lihtsad maapähklibatoonid

Retseptid | 

Kogus: 6 batooni Koostisained * 160 g kaerahelbeid * 125 g maapähklivõid * 100 g kivideta datleid * 25 g …


PORGANDITOIDUD: Paleo ja toorvegan piparkoogid

Retseptid | 

Kogus: 1 päts Koostisained * 300 g kivideta datleid * 150 g indiapähklivõid * 2½ spl kookosjahu * 2 spl Rawsom…


PORGANDITOIDUD: Vegan piparkoogi proteiinipuder

Retseptid | 

Kahele Vaja läheb: * 100 g kaerahelbeid * kaerapiima * 5 spl kookoskoort (soovi korral) * 10 g…