Treening

Kas kõige suurem treeningvale? Kui tihti tuleb meil jõusaalikava siiski vahetada?

Treening  |   |  tekst:  |  fotod: T Nation  |  Kommenteeri

Lihaste kasvamine hakkab siis, kui saabub “seisak”


Oluline: kui te olete uut kava alustades jõudnud seisakuni, siis see ongi punkt/hetk, kui keha hakkab rohkem just lihasmassi juurde kasvatama, eeldusel muidugi, et te üritate endiselt progresseeruda ja treenite kõvasti.

Kui te vaatate suurte ja tugevate poiste treeningkavasid, siis tegelikult, nad ei muuda harjutusi väga sageli. Lisatakse mõni seeria mingit “uut” asja ühel või teisel trennil, proovitakse vahelduseks baastõstete erinevaid versioone, ent laias laastus keerleb treening alaliselt samade liigutuste ümber.

Dorian Yates, Ronnie Coleman, Arnold – kõik kasvasid tegelikult enam-vähem ühtede ja samade baasliigutustega. Kui taheti muutust, siis saadi see läbi erinevate seeriapikkuste või treeningmeetodite, kuid baasliigutused/harjutused on kõikidel neil olnud aastaringselt laias laastus samad. Miks, sest need andsid kõige paremini tulemust, mida taotleti.

Veelgi enam, vaadakem Jim Wendler´it, Mark Rippetoe´d või mind ennast, meil kõigil on teatud baastõsted, mida hoiame sees aastaringselt. Need tõsted moodustavad meie kavade tuumiku ja see on suhteliselt stabiilselt alati nii. Me muudame seeriate arvu, seeria pikkust, intensiivsust ja metoodikat, kuidas nendele baasharjutustele läheneme, kuid harjutused iseenesest on samad. Kui me oma kavasid koguaeg muudaks, siis oleks lihaste kasv välistatud ja võimatu.

Ka kulturistide korral kehtib eelnev jutt, näiteks John Meadows, ta kasutab loomulikult suuremat harjutuste arsenali kui Wendler või Ripetoe, kuid on teatud baastõsted, mis on aastaringselt samad.

Kindlasti leidub neid, kes ütlevad, et “aga Westside´i mehed kasutavad palju harjutuste varieerimise tehnikat”. Aga Louie Simmons ise tunnistab ja võtab omaks, et “kogu mäng käibki pigem neuraalse adaptatsiooni ja selle arvelt arenemise” peale, alles siis “teeme lihast kasvatavat tööd juurde”. Mõte on selles, et Westside´i korral muudetaksegi tahtlikult väga tihti harjutusi, et areneda maksimaalselt neuraalse adaptatsiooni pealt, ent, kui eesmärgiks on keskenduda lihaskomponendi arvelt tulenevate adaptatsiooni stimuleerimisele, siis tuleks toimida Westside´le otse vastupidiselt ja mitte liiga sageli harjutusi muuta.

Seega, me ei vajagi vaheldust, variatsioone ja muutust?


Nüüd on jäänud ehk arusaam, et tõepoolest, muud ei olegi vaja, kui ainult teha ühtesid ja samasid harjutusi aastaringselt ning areng on ikka olemas. Päris nii see ei ole. Selleks, et toimuks pidev areng tuleb treeninguid varieerida, sest tõepoolest, kui teha koguaeg üht ja sama, siis keha lõpuks kohaneb ja areng lakkab.

Arengu võti on varieerimises, kuid varieerida tuleb nii, et harjutused on laias laastus küll samad, kuid varieerime seda, kuidas me neid harjutusi teeme, läbi erinevate intensiivsuste ja läbi erinevate kordus-seeria skeemide.

Võimalusi on mitmeid: saab varieerida korduste arvuga, lisada põhitõstetele kette ja kummilinte, mängida puhkepausidega jne. Kuidas erinevalt samasid harjutusi teha, selleks on väga palju erinevaid võimalusi, aga üldjoontes peaksid teadatuntud baasharjutused olema valdav osa aastast teie programmides sees.

Head treenimist!

Originaalartikkel: The Biggest Training Lie


Fitness.ee avaldatud teksti-, foto- ja videomaterjalide kopeerimine on lubatud ainult Robocop OÜ kirjalikul loal. Materjalide loata kasutamise eest esitatakse arve. Loa saamiseks palume pöörduda: toimetus@fitness.ee

 

Miks ja kuidas kodus trenni teha?

Treening | 

Enda liigutamiseks ja enesetunde parandamiseks ei pea tingimata treeningsaali minema, vaid üsna lihtsalt on võimalik ka koju luua korralik…


TEGIJATE TREENING: Kirp2 e. K.J Konsap - Rind, Õlg, Käed

Treening | 

Seekordne tegijate treening on selles mõttes natuke teistlaadi, kuna ette on võetud võistleja, kes esindab alles juunioreid. Orbiidil on selline…


Ott Kiivika treening - ja toitumiskava, vol.1

Treening |  (3)

Selles loos avaldab Ott saladused, kuidas ta valmistus viimasteks võistlusteks (EMV 2003). Esimeses osas toome ära treeningu ja toitumise täpse…