Treening

Oled pikk ja kõhn? On aeg hakata kasvama!

Treening  |   |  tekst:  |  fotod: Thinkstock  |  Kommenteeri

Eks sama kehtib ja jalapressi korral, kuid siin ei pea pikk harjutaja suutlikkuse kiire saabumise pärast sedavõrd palju muretsema, kuna saab kasutada käsi põlvedel, mis abistavad ja julgestavad. Kui suutlikkus saabub saab kätega põlvedele surudes veel mõned lisakordused välja pigistada.

Küki korral kehtib samuti, et tõstetav raskus on suuresti määratud selle poolt, millise raskusega suudetakse alumisest asendist (august keskele) läbi surnud punkti tulla. Ent, pikkadel harjutajatel on pikkadest reieluudest tulenevalt see raskus päris piiratud. Paraku ei ole selline piiratud raskus kükkimisel reie – nelipealihaste arengu ulatuslikuks stimuleerimiseks kaugeltki piisav.

Käte abi jalapressi korral aitab mingilgi määral pikkadest reieluudest tulenevaid arengut pärssivaid iseärasusi trotsida.

Sõnum: ärge alahinnake jalapressi!

Lubatud petmine


Ehkki on alati räägitud kui oluline on korrektne tehnika ja kontrollitud sooritus on olukordi, kui selline planeeritud ja teadlik petmine on suisa õigustatud. Pika harjutaja puhul on sellise tehnika rakendamine õigustatud. Iseäranis biitsepstõstete ja küünarvarte sirutuste puhul (triitsepsile).

Mäletate, mis ma rääkisin, et pikkade küünarvartega harjutaja on biitsepstõstete korral kõige nõrgem just tõste esimeses pooles ja raskus, mille tõste algfaas dikteerib ei ole piisav lihaste arengu stimuleerimiseks. Mida lähemale jõuab raskus (käega) meie kehale, seda suuremaks muutub raskus, mida me harjutusel kasutada suudame. Nõnda pettes kiigutame keha abiga raskuse sellest surnud punktist lihtsalt üle, mistõttu saab kogu seeria vältel kasutatav raskus olla puhta sooritusega raksusest suurem. Sellisel juhul saame kasutada selliseid raskusi, mis on vajalikud arengu esile kutsumiseks biitsepsites.

Samasugune pettetehnika kasutamine võimaldab kasutada suuremat raskust erinevatel küünarvarre sirutustel (üle pea) istudes ja lamades.

1 + 0.5


Seda, et seerial kasutatav raskus on määratud suuresti meie võimekuse poolt raskust surunud punktist tõsta oleme rääkinud korduvalt. Sellest tulenevalt ebapiisava koormuse efekti saab parandada hõlpsalt 1 + 0.5 korduseliste kordustega. Teiste sõnadega, kui te teete surumist, siis langetage kang rinnale, suruge tagasi üles nagu tavaliselt, kuid järgmine kordus tehke poole peale. Selline 1 + 0.5 kordust moodustavadki alles ühe tervikkorduse.

Selliselt saab taaskord pika harjutaja surumise/rinnalihaste tugevam faas ka arenguks vajaliku koormuse lisamahu kätte.

Seda meetodit saab kasutada lamades surumistel, sõudmistel, kükkidel, aga tegelikult peaaegu, et kõikide harjutuste korral.

Põrgatamine


Sellest meetodist rääkis mull kord Charles Staley. Minu piiratud kujutlusvõime ütleb, et seda meetodit saabki rakendada vaid surumiste korral.

Lamades surumise ajal põrgatavad rinnalt kanngi paljud harjutajad.

Tõlkijalt: selline tehnika üldjoontes ei ole õigustatud.

Põrgatavad ka pikkade kätega harjutajad ja aeg-ajalt on selle harjutajate grupi korral selline tehnika õigustatud. Sellise plüomeetria rakendamine on taas abiks surnud punkti ületamisel, et saaks kasutada raskusi, mis arengu esilekutsumiseks surumise tugevamas faasis vajalikud.

Kindlasti on veel midagi lisada, kuidas pikkade meeste jõutreeningut keha iseärasustele vastavalt modifitseerida – ärge hoidke ennast tagasi.

Kindlasti ei soovi ma öelda, et kui oled pikk, siis ongi alati poolik liikumisamplituud õigustatud, niisamuti pettkordused ja muud ebaõiged”tehnikad. Lihtsalt, kui olete pikk, siis rakendage aeg-ajalt neid tehnikaid.

Kasutatud kirjandus


TC's Friggin' Big Book of Knowledge, 8th edition, Houghton Mifflin, 2002.

Originaalartikkel: Why Lurch Won't Grow


Samal teemal:
Viis kõige karmimat versiooni jalapressist


Fitness.ee avaldatud teksti-, foto- ja videomaterjalide kopeerimine on lubatud ainult Robocop OÜ kirjalikul loal. Materjalide loata kasutamise eest esitatakse arve. Loa saamiseks palume pöörduda: toimetus@fitness.ee

 

Miks ja kuidas kodus trenni teha?

Treening | 

Enda liigutamiseks ja enesetunde parandamiseks ei pea tingimata treeningsaali minema, vaid üsna lihtsalt on võimalik ka koju luua korralik…


TEGIJATE TREENING: Kirp2 e. K.J Konsap - Rind, Õlg, Käed

Treening | 

Seekordne tegijate treening on selles mõttes natuke teistlaadi, kuna ette on võetud võistleja, kes esindab alles juunioreid. Orbiidil on selline…


Ott Kiivika treening - ja toitumiskava, vol.1

Treening |  (3)

Selles loos avaldab Ott saladused, kuidas ta valmistus viimasteks võistlusteks (EMV 2003). Esimeses osas toome ära treeningu ja toitumise täpse…