Retseptid

5 fakti, miks valida just külmutatud köögiviljad

Retseptid  |   |  tekst:  |  fotod: Idea Group  |  Kommenteeri

Uuringud näitavad, et keskmine eestlane tarbib aedvilju (köögiviljad, puuviljad ja marjad) liiga vähe. Ometi on just need tervisliku toitumise aluseks. Eesti riiklike toitumissoovituste järgi peaks marju, puu- ja köögivilju sööma päevas kokku vähemalt 5 portsjonit ehk umbes 500 grammi, et vältida selliste krooniliste tihti esinevate haiguste teket nagu südame- ja veresoonkonna haigused, mõningad vähkkasvajad ja diabeet.

Ajasäästlikkus


Tihtipeale süüdistatakse aedviljade tarbimise vähesuses ajanappust, sest nende koorimine ja hakkimine kipub olema üsna ajamahukas. Sel juhul on hea alternatiivina võimalik kasutada värskete köögiviljade asemel külmutatuid, kuid levinud on müüt, et nende toiteväärtus on värsketest halvem. Mitmete uuringute järgi on külmutatud aedviljad toiteväärtuse poolest võrdväärsed poelettidelt leitavate värsketega.

Suur vitamiini- ja mineraalainete sisaldus


Aedviljade puhul mängib suurt rolli säilitamise ja hoiustamise viis pärast saagi koristust. Selleks ajaks, kui värske toode jõuab tarbijani, võib tema väärtus olla juba võrdväärne külmutatud variandiga, sest kohe pärast saagikoristust hakkab aedviljade vitamiinide sisaldus vähenema. Uuringud näitavad, et aedviljad, mis jõuavad otse põllult töötlemisprotsessi, kus neid lühiajaliselt kuuma veeauruga töödeldakse ja kiiresti külmutatakse, säilitavad üle 70% β-karoteeni (beetakaroteeni) ja fenooliühendite algkogusest.

Ei sisalda säilitusaineid


Tihti arvatakse, et külmutatud köögiviljades on kasutatud lisasäilitusaineid. Tegelikult see nii ei ole. Need ei sisalda säilitusaineid ega kunstlikke värvaineid. Seetõttu on need oma koha söögilaual auga ära teeninud.

Maitsev kõhutäis


Köögiviljadest saab toitu valmistada mitmel viisil. Kõige rohkem vitamiine säilib, kui toitu valmistada aurutades. Kiiresti valmib roog köögivilju pannil praadides, sealjuures võib külmutatud köögiviljad kohe pannile panna, ilma neid enne ülessulatamata või keetmata. Ahjus saab köögiviljadest valmistada maitsva vormiroa.

Alternatiiv värskele


Külmutatud aedviljade kasutamine toiduks on hea alternatiiv värsketele aedviljadele eriti just talvisel ja varakevadisel hooajal. Värsked pikalt säilitatud aedviljad on sel ajal juba suurema osa oma väärtusest kaotanud, kuid külmutatud köögiviljades on vitamiinid endiselt säilinud.


Fitness.ee avaldatud teksti-, foto- ja videomaterjalide kopeerimine on lubatud ainult Robocop OÜ kirjalikul loal. Materjalide loata kasutamise eest esitatakse arve. Loa saamiseks palume pöörduda: toimetus@fitness.ee

 

PORGANDITOIDUD: Lihtsad maapähklibatoonid

Retseptid | 

Kogus: 6 batooni Koostisained * 160 g kaerahelbeid * 125 g maapähklivõid * 100 g kivideta datleid * 25 g …


PORGANDITOIDUD: Paleo ja toorvegan piparkoogid

Retseptid | 

Kogus: 1 päts Koostisained * 300 g kivideta datleid * 150 g indiapähklivõid * 2½ spl kookosjahu * 2 spl Rawsom…


PORGANDITOIDUD: Vegan piparkoogi proteiinipuder

Retseptid | 

Kahele Vaja läheb: * 100 g kaerahelbeid * kaerapiima * 5 spl kookoskoort (soovi korral) * 10 g…