Tervis

Testosteroon ja stress

Käesolev artikkel on jätk kirjatükile "Testosterooni langus - süvenev probleem, millele on lahendus olemas". Seekordses osas üritame mõista, mis rolli mängib stress madala testosteroonitaseme juures ning kuidas saame stressi käepäraste vahenditega alandada ning mõju meessuguhormooni tasemele minimeerida.

Tervis  |   |  tekst:  |  fotod: King of Spades  |  Kommenteeri

Stress mõjutab hormonaaltasakaalu


Kui inimene on stressis, hakkab organism muutma hormonaaltasakaalu, et stressoriga paremini toime tulla. Olenevalt situatsioonist sekreteerub segu norepinefriinist, epinefriinist ja kortisoolist. Epinefriin, paremini tuntud kui adrenaliin, suurendab südame löögisagedust ning vererõhku. Kortisool, mida peetakse peamiseks stressihormooniks, suurendab aju energiatarbimist ning organismi võimekust kudesid taastada. Kortisooli hulga suurenemisega läheb keha "võitle või põgene" olekusse, mis on nii vaimselt kui füüsiliselt optimaalseim enda kaitsmise seisund.

Kuigi selline situatsioon ergastab meeli ning teadlikkust, kärbib kõrge kortisooli hulk kehas paljusid funktsioone, mida enesekaitseks pole hetkel vaja - näiteks sperma tootmine. Peale stressiepisoodi muutub hormonaaltasakaal endiseks. Sageli on aga meie elu nii kiire ning töö vastutusrikas, et kogeme pidevat tugevat stressi. Sel juhul on meie stressihormoonid organismis pidevalt kõrgel ning normaalne hormonaaltasakaal ja sellega koos ei saa taastuda ka osad olulised funktsioonid kehas.

Pidev stress ja testosteroon - madalam viljakus, kukkunud konkurentsivõime ja enesekindlus


Stress ja depressioon mõjutavad testosteroonitaset kahel moel:

1. Testosteroonitase kukub, kui keha eritab stressiperioodi vältel hormooni nimega gonadotropiini-inhibeeriv hormoon (GnIH)

2. Kortisool blokeerib või isegi pöörab ümber muidu testosteroonist saadavad kasulikud mõjud. Uuringud näitavad, et dominantsus ja kõrge sotsiaalne staatus - omadused, mida on selgelt seostatud kõrge testosterooni tasemega - võivad langeda ka neil, kel on küll kõrge testosterooni, kuid ka kõrge kortisooli tase.

Ühes uuringus on leitud seos ka kõrge adrenaliini ja madala testosterooni vahel, kuid teised uuringud nendel hormoonidel otsest üksteist mõjutavat sidet täheldanud ei ole.

Lisaks viib stress tihti küsitavate eluhoiakuteni nagu madalakvaliteedilise toidu tarbimine ning vähene füüsiline koormus. See teeb hormonaaltasakaalule omakorda karuteene, kuna nii toit kui treening on testosteroonitasemega otseselt seotud.
Nii võib öelda, et stress ja sellega tihti kaasas käivate ebasoodsad elustiililised tegevused on üheks peamiseks põhjuseks, miks meeste testosteroonitase on madal.

Hoia oma stressitase kontrolli all ja tõsta testosterooni nende teaduslikult tõestatud ja lihtsasti kasutatavate meetoditega:

1. Sügav ja rahustav hingamine


See võib tunduda liiga lihtsa meetmena, kuid õige hingamistehnika, mida praktiseeritakse joogas ja tai-chis, on tõestatult stressi langetava mõjuga. Kuna korrektset hingamist saab teha igal ajal ja kohas, on ta ka ääretult mugav ning peaks kindlasti kuuluma iga mehe arsenali.

Selles videos on hästi näha sügavhingamise põhitõed. Edasi saab liikuda juba keerukamate hingamistehnikate juurde, mis viivad su oma eesmärgile veelgi lähemale.

2. Naer


Naer on suurepärane meede stressitaseme ohjeldamiseks ning optimaalse testosteroonitaseme säilitamiseks. Loma Linda ülikooli uuringud näitavad, et naer alandab kortisooli taset ning neutraliseerib selle surmava efekti reproduktiivorganitele. Niisiis - katsu igal võimalikul juhul enda meelt lahutada. Nii hoiad stressitaseme kontrolli all ning aitad kaasa korrektse hormonaaltasakaalu säilimisele.

3. Sea oma prioriteedid järjekorda


Tööülesanded ja kohustused kuhjuvad tihti nii kiiresti, et nende korraga lahendamine on võimatu. Iga uus ülesanne tundub olevat eelmistest tähtsam, kiireloomulisem ja riskantsem. Tegelikult pole see aga nii - osad kohustused võib rahumeeli jätta koheselt täitmata ning keskenduda selle asemel hoopis olulisematele.

Üheks peamiseks stressoriks ongi prioriteetide silmist kaotamine ja/või segunemine vähemtähtsatega. Heaks mooduseks leida üles oma elus tõeliselt tähtsad asjad on kasutada Eisenhoweri maatriksit. Selle lihtsa mõtteharjutuse läbinuna saate oma kohustustele vaadata oluliselt selgema pilgu ning rahulikuma südamega. Teile tekib uuesti selge arusaam, millisest otsast ülesannete sasipundart harutama hakata.

Keeruliste ja suurt vaimset pingutust nõudvate ülesannete lahendamisel on häid tulemusi näidanud ka nn. enese julgustamise tehnika (self affirmation). Igal hommikul võid peeglisse vaadates kõva häälega endale kinnitada, et oled valmis lahendama igat ülesannet, mida algav päev sulle toob.

Paljud inimesed kipuvad tihti ka üle mõtlema ning tegema kõik võimaliku selleks, et ükskõik mis situatsioonis negatiivset vastust vältida. See on loomulik käitumisviis, kuna EI vastus tekitab pea alati negatiivseid emotsioone.

Samas uuringu järgi tekitab määramatus ülemõtlejatel oluliselt rohkem stressi kui kiire negatiivne vastus. Nii et kui oled üks neist inimestest, proovi käituda otsusekindlalt.Selline lähenemine aitab säästa ka aega ning võimaldab jõuda oluliselt varem õige lähenemiseni.

Järgmises artiklis räägime, kuidas ülemäärane kehakaal testosteroonitaset mõjutab ning mida süüa, et oma meessuguhormooni tase uuesti tõusule pöörata.

Proovimist väärivaks vahendiks oma optimaalse meessuguhormooni taseme taastamisel on ka äsja turule jõudnud lisand King of Spades, mille koostis on välja töötatud biokeemik Jörgen Sleti poolt, valmistatud Eestis vaid kvaliteetseimatest koostisosadest ning tugineb kliinilistele uuringutele.

Referentsid


1. Stress increases putative gonadotropin inhibitory hormone and decreases luteinizing hormone in male rats.
Kirby ED, Geraghty AC, Ubuka T, Bentley GE, Kaufer D. Proc Natl Acad Sci U S A. 2009 Jul 7;106(27):11324-9.

2. Testosterone and cortisol jointly regulate dominance: evidence for a dual-hormone hypothesis.
Mehta PH, Josephs RA. Horm Behav. 2010 Nov;58(5):898-906.

3. Testosterone, gonadotropin, and cortisol secretion in male patients with major depression.
Schweiger U, Deuschle M, Weber B, Körner A, Lammers CH, Schmider J, Gotthardt U, Heuser I. Psychosom Med. 1999 May-Jun;61(3):292-6.

4. The relationship between high and low trait psychological stress, serum testosterone, and serum cortisol.
Francis KT. Experientia. 1981 Dec 15;37(12):1296-7.

5. A Longitudinal Study of Students' Perceptions of Using Deep Breathing Meditation to Reduce Testing Stresses
Teaching and Learning in Medicine: An International Journal Volume 19, Issue 3, 2007

6. Presurgical anxiety and postsurgical pain and adjustment: Effects of a stress inoculation procedure.
Wells, Judith K.; Howard, George S.; Nowlin, William F.; Vargas, Manuel J.
Journal of Consulting and Clinical Psychology, Vol 54(6), Dec 1986, 831-835.

7. Neuroendocrine and stress hormone changes during mirthful laughter.
Berk LS, Tan SA, Fry WF, Napier BJ, Lee JW, Hubbard RW, Lewis JE, Eby WC. Am J Med Sci. 1989 Dec;298(6):390-6.

8. American Physiological Society. "Laughter Remains Good Medicine." ScienceDaily. ScienceDaily, 17 April 2009.

9. The devil you know: neuroticism predicts neural response to uncertainty.
Hirsh JB, Inzlicht M. Psychol Sci. 2008 Oct;19(10):962-7.

10. Self-affirmation improves problem-solving under stress.
Creswell JD, Dutcher JM, Klein WM, Harris PR, Levine JM. PLoS One. 2013 May 1;8(5):e62593.

Tervislikku testosteroonitaset aitab saavutada toidulisand King on Spades. Toodetud Eestis. Saadaval vaid FitShoppides.


Seotud artiklid:
Testosterooni langus- süvenev probleem, millele on lahendus olemas


Fitness.ee avaldatud teksti-, foto- ja videomaterjalide kopeerimine on lubatud ainult Robocop OÜ kirjalikul loal. Materjalide loata kasutamise eest esitatakse arve. Loa saamiseks palume pöörduda: toimetus@fitness.ee

 

5 nõuannet külmetuste hooajal immuunsüsteemi tugevdamiseks

Tervis | 

Käes on külmetushaiguste levimise tippaeg, mil peaksime nii enda kui ka oma lähedaste tervisele rohkem tähelepanu pöörama. Viirustesse…


*Kristjan Port: Kui sa ei maga, oled idikas*

Tervis | 

“Tegelikult oled siis idikas, sest vaid juhul, kui inimene korralikult puhkab ja keha on piisavalt treenitud, suudab ta tööl keskenduda,…


Treenides ei tohi hambaid unarusse jätta

Tervis | 

Kuid on ka üks suhkur – ksülitool –, mis hoiab hambad terved ja kaalu kontrolli all. Treenides mõtleme lihastele ja liigestele, aga kindlasti…