Toidulisandid

ISOTOONILINE SPORDIJOOK

Toidulisandid  |   |  tekst:  |  fotod:  |  Kommenteeri

Kõige kiiremini taastab sportides kaotatud vee- ja jõuvaru spordijook. Enamik müüdavaid spordijooke on isotoonilised, joogipulbrid aga hüpotoonilised. Nende erinevus on organismi imendumise kiiruses.
Isotoonilise spordijoogi koostisainete kontsentratsioon maos ei ületa nende ainete kontsentratsiooni veres. Sellise koostisega vedelik imendub kiiresti verre. Imendumist soodustab ka isotoonilise spordijoogi koostisse kuuluv 400–500 mg naatriumi ühe liitri kohta.


Mis on hüpotooniline spordijook?
Joogi tüübi määrab selle osmolaarsus. Inimverel on see umbes 300 mosm/l. Mida madalam on joogi osmolaarsus, seda kiiremini ta imendub ja taastab vedeliku kao.Isotoonilise spordijoogi osmolaarsus on umbes 300 (nagu verel). Spordijooke, mille osmolaarsus on alla 300, nimetatakse hüpotoonilisteks – need imenduvad verre veelgi kiiremini.

Aktiivse kehalise koormusega kaasneb alati tugev higieritus, intensiivsel lihastööl võib organism tunnis kaotada kuni kaks liitrit vedelikku. Teadus-uuringutega on kindlaks tehtud, et kui inimene kaotab 2 protsenti oma kehakaalust higina, kaotab ta ühtlasi 20 protsenti oma kehalistest võimetest. Inimkeha sisaldab 60 protsenti vett, täiskasvanud inimese kehas on seega 30–40 liitrit vett. Optimaalne vedelikubalanss on seega ülioluline.

Spordijookide tootmisel ongi lähtutud asjaolust, et organism saaks juues tagasi kõik need ained, mis ta on lihastööga kaotanud.

Spordijook peab kindlasti sisaldama süsivesikuid. Kehalise pingutusega kulutab organism energiat, seepärast peab organism juba lihastöö ajal lisaenergiat saama. Kõige efektiivsemad selles on süsivesikud. Uuringud on näidanud, et kõige kiiremini liigub maost edasi ja imendub spordijook, mille süsivesikute sisaldus on 3–8 protsenti.

Põhimõtteliselt võib isotoonilisi ja hüpotoonilisi jooke juua nii enne kui ka pärast treeningut. Spordijooki tuleks kindlasti juua siis, kui treening kestab üle 45 minuti. 45 minutit kestva aeroobikatreeningu ajal pole kogenud treenijatel keset tundi joomine tingimata vajalik. Küll võiks juua enne lühiajalist treeningut. Spordijook peaks olema 6–8protsendiline ehk arvestusega 60–80 grammi joogipulbrit liitri vee kohta. Pool tundi enne kestvat treeningukoormust soovitatakse juua 300–500 ml spordijooki. Koormuse ajal tuleks juua iga 15–20 minuti järel 150–200 ml spordijooki.

Kangemat (üle 8%list) spordijooki pole mõtet juua – see lihtsalt ei imendu hästi, jook jääb makku ja koormuse ajal on kõhus ebameeldiv loksumistunne.


Iso Plus® isotooniline spordijoogi pulber füüsilise koormuse korral

•Taastab treeningu käigus kaotatud vedeliku ja mikrotoitained
•Suurendab töövõimet, vähendab väsimust
•Lisatud L-glutamiini ja L-karnitiini!

Iso Plus® on organismi poolt kergest omastatav isotooniline spordijook. Isotoonilise spordijook on selline, mille koostisainete kontsentratsioon maos ei ületa nende ainete kontsentratsiooni veres. Sellise koostisega vedelik imendub kiiresti verre. Aktiivse kehalise koormusega kaasneb alati tugev higieritus, intensiivsel lihastööl võib organism tunnis kaotada kuni kaks liitrit vedelikku. On üldteatud fakt, et juba 2% vedelikukaotus vähendab inimese töövõimet lausa 20%! 6% vedelikukaotuse puhul tekib nõrkus ja agressiivsus, üle 18% vedelikukaotus on juba eluohtlik. Inimkeha sisaldab 60 protsenti vett, täiskasvanud inimese kehas on seega 30–40 liitrit vett. Optimaalne vedelikubalanss on seega ülioluline. Spordijooki tuleks kindlasti juua kui treening kestab üle 45 minuti. Treeningu ajal tarbitud süsivesikud lähevad organismi poolt kohe kasutusse, seega saate varustada keha lisaenergiaga ja suurendada oma töövõimet!
Kui koormus on üle 45 - 60 minuti, peab jook sisaldama kindlasti vajalikus koguses mineraalaineid, eriti aga süsivesikuid. Isotoonilisest joogipulbrist valmistatud jook tagab varustatuse nii vee, elektrolüütide, süsivesikute, l-karnitiini, l-glutamiini kui ka vitamiinidega – ained, mis on vajalikud hoidmaks ainevahetuse funktsioneerimist intensiivse ning kestva pingutuse korral. Isotoonilised joogid on sobivaimad varustamaks keha pingutuse korral energia, vee ja elektrolüütidega, tulemuseks suurem sooritusvõime.

Iso Plus® on mõeldud sportlastele ning teistele suurt füüsilist pingutust nõudvate alade esindajatele. Sobib kasutamiseks kõigil spordialadel, et tagada kehas normaalne vedeliku tasakaal, varustada organismi vajalike vitamiinide-mineraalidega, edasi lükata väsimuse teket, suurendada töövõimet ja kiirendada taastumist. Eriti soovitatav on kasutada võistluste, intensiivse treeningu ning suurt füüsilist pingutust nõudva töö korral.

Kasutamine:
Lahusta 17,5g (1 supilusikatäis) pulbrit 250 ml veega. Treeningu ajal tarbida vastavalt treeningu intensiivsusele umbes 1 liiter spordijooki tunnis. Tarvita vastavalt vajadusele treeningu eel, ajal ja pärast treeningut. Hoida lastele kättesaamatus kohas. Sisaldab nisu gluteeni. Ei ole sobilik diabeetikutele.

Koostis:
86,4 % süsivesikute segu (suhkur, maltodekstriinid, glükoos, fruktoos), happesuse regulaator õunhape, 3,1% glutamiin peptiidi, 3,6% mineraalaineid (naatriumkloriid, kaaliumfosfaat, kaltsiumlaktaat, naatriumtsitraat, magneesium karbonaat), lõhnained, L-karnitiin, paakumisvastane aine – magneesiumstearaat, 0,25% vitamiine (α-tokoferool vit. E, tiamiin mononitraat vit B1, riboflaviin vit B2, püriidoksiin hüdrokloriid vit B6, nikotiinamiid, niatsiin, kaltsium D-pantotenaat – pantoteenhape, L-askorbiinhape – vit C, foolhape, D-biotiin, tsüaano kobaalamiin vit B12, magusained – sukraloos, atsesulfaam K, E110 värv.


Vaata lähemalt SIITFitness.ee avaldatud teksti-, foto- ja videomaterjalide kopeerimine on lubatud ainult Robocop OÜ kirjalikul loal. Materjalide loata kasutamise eest esitatakse arve. Loa saamiseks palume pöörduda: toimetus@fitness.ee

 

Olev Annuse salarelv - Protein No1

Toidulisandid | 

Olev Annus on endine Eesti ja Soome kulturist, kes elab tänaseni Soomes. Olev Annus oli tuntud tõeliselt suure lihasmassi poolest, mis oli kuiv…


Kookosrasv ehk -õli annab tervise parandamiseks palju eeliseid

Toidulisandid | 

Kookosõli sisaldab väga palju küllastunud rasvu, kuid erinevalt loomsetest küllastunud rasvade allikatest on palju tõendeid selle taimse…


Kollageen – millised on eelised ja on see üldse vajalik?

Toidulisandid | 

Kollageen on kehas enimlevinud valk. Selle kiulist struktuuri kasutatakse sidekoe valmistamiseks. Nagu nimigi ütleb, ühendab see kude teisi…