Treening

Miks kükkida ohutuskangiga?

Ohutuskang (inglise keeles SAFETY BAR) ei ole laiades massides kasutusel. Ent täna on jõusaale, kus seda kangi võib päris palju kohata. Miks kükkida ohutuskangiga? Milline on selle kangiga kükkimise toime meie kehale?

Treening  |   |  tekst:  |  fotod:  |  Kommenteeri

1. Ohutuskangiga kükkimine on jäikade õlaiigeste või vigastatud õlgade korral võrreldes tavapärase kangiga kükkimisega õlgadele leebem variant. See tuleneb sellest, et kangi turjal fikseerivad käed on ohutuskangi korral võrreldes tavapärase kangiga eespool.

2. Kuna käed ei hoia ohutuskangiga kükkides otseselt kangist, vaid eemale ulatuvatest käepidemetest on ohutuskang turjal võrreldes tavapärase kangiga mõnevõrra ebastabiilsemas positsioonis. Selline olukord suunab kükkijat väga korrektsele kükitehnikale, vastasel korral kaldub kang külgedele või taha. Kükkides tunned selle hästi ära. Nii kui sa tehnikas petma hakkad või oled raske seeria lõpufaasis on kangi ebastabiilsus kohe hästi tuntav. See sunnib paremini kokku võtma. Kui sul on harjumus kanda raskus rohkem ühele õlale või jalale, siis kükkimine ohutuskangiga näitab ka selle kohe välja.

3. Kükkimine ohutuskangiga õpetab kükkijat hästi tagumikku puusaliigesest taha suunama. Samas, kangi struktuur nõuab, et jääksid kükkides ikkagi võimalikult püstisesse asendisse. Mida püstisemas asendis sa kükid, seda väiksem koormus on alaseljal. Põhiraskust kannavad reie-nelipealihased ja tuharalihased. Charles Poliquin: „Kui sul on probleeme alaseljaga, siis kükkimisel on ohutuskang sinu hea sõber.“ Ohutuskang sunnib oma struktuurist tulenevalt hoidma rindkere üleval ja ülakeha püstloodises asendis. Kükki ohutuskangiga võiks mõnes mõttes pidada ka harjutuseks, mis on justkui kombinatsioon eeskükist ja jõutõmbest.

4. Ohutuskang on suurepärane vahend väljaastete tegemiseks. Jälle mõnevõrra teistsugune tunne sooritusel, kui tavalise kangiga või hantlid käes astudes.

5. Proovige ka ohutuskangiga eeskükke teha. Kangi on küll mõnevõrra tülikas õlgadele võtta, kuid ta püsib seal võrdlemisi koduselt. Ära kiirusta raskustega, tee seeriaid 6-12 kordust (esialgu ja kohanemiseks) tunneta amplituudi ja mängi tehnikale.

6. Ohutuskangiga kükkimisel raskused võrreldes tavapärase kangiga langevad. See tuleb vajadusest kükkida hästi korrektselt, suhteliselt püstiselt ja tasakaalustatult. Proovi kükkida mõnda aega ohutuskangiga (läbi mõni programm), mine siis uuesti tavapärasele kangile üle, enamasti suurenevad selle tagajärjel ka tavapärase küki raskused. Loomulikult ei asenda ohutuskang tavapärast kükki ja kangi, aga tegemist on tavapärasele kang turjal kükile väga hea alternatiiviga ning abistava harjutusega.


Fitness.ee avaldatud teksti-, foto- ja videomaterjalide kopeerimine on lubatud ainult Robocop OÜ kirjalikul loal. Materjalide loata kasutamise eest esitatakse arve. Loa saamiseks palume pöörduda: toimetus@fitness.ee

 

10 soovitust rasva hävitamiseks ja keha vormimiseks ning lihaste säilitamiseks

Treening | 

Rasvapõletuse teemat on kindlasti käsitletud nii internetis kui ka naiste- ja kollases kirjanduses. Siiski pole keegi viitsinud lugejat kurvastada,…


Milline on ideaalne treening?

Treening | 

Milline on ideaalne treening? Vastus sellele küsimusele ei ole selge isegi mulle, kellel on seljataga 20 aastat uurimistöid ning…


Viis sammu kiireks "rasvapõletuseks"

Treening | 

Treeni 2-3 korda nädalas ja mitte kunagi järjestikustel päevadel. Tee iga nelja nädala järel jõusaalitreeningust paus, et saaksid korralikult…