Toidulisandid

Valkude olulisusest

Valgud on meie organismi ühed kõige tähtsamad ehituselemendid. Milline on nende roll inimorganismi jaoks? Kohe saame teada!

Toidulisandid  |   |  tekst:  |  fotod:  |  Kommenteeri

Valkude roll on varustada organismi aminohapetega. Valkude ainevahetus seostub lahutamatult aminohapete omaga. Lähtuvalt aminohapete sünteesist, jagunevad organismid prototroofideks ja auksotroofideks. Esimesed on võimelised ise sünteesima kõiki oma elutegevuseks vajalikke aminohappeid. Auksotroofid (ka meie) on evolutsiooni käigus minetanud teatud aminohapete sünteesivõime.

Neid asendamatuid aminohappeid peab meie organism kindlasti toiduga saama. Siin pole tegemist organismi puudujäägiga! Selline kohastumus võimaldab inimorganismil vastavate sünteesiradade arvelt ensüümide ja energia tuntavat kokkuhoidu.

Normaalne toitumine eeldab seda, et asendamatud aminohapped on igapäevases toidus olemas.

Sõna valk (proteiin) tuleneb kreeka keelsest sõnast “proteios”, mis tähendab “tähtsusjärekorras esimene.” Mida me seelest saame järeldada?

- Vajalikud organismi kasvuks ja ehituseks

- Peaaegu kõik ensüümid ning osad hormoonid on valgulise koostisega.

- Osalevad aktiivselt antikehade tootmises, haavade paranemises ja tagavad organismi tugeva ning toimiva immuunsüsteemi

- Osalevad paljude ühendite transpordis

- Retseptoorne funktsioon - retseptorite koostis ja toime rajaneb valkudel

- Geeniregulatoorne funktsioon - valgulised faktorid osalevad transkriptsiooni alustamises ja lõpetamises, kontrollivad selle täpsust ja sagedust.

Eeltoodud loetelus on vaid killuke näiteid aga see peegeldab üliselgelt, kui oluline on normaalne valkude süntees ja uuenemine organismis. Selle vältimatuks eelduseks on aga vajalike vabade aminohapete olemasolu meie organismis. Et neid aminohappeid peab organismis olema nõutavates vahekordades ja piisavates hulkades, siis omandab õige toitumine erilise tähtsuse. S.t. tuleb süüa võimalikult erinevaid täisväärtuslike proteiini lähteid.

Kui leiad, et sinu toidulaud ei ole just parimal viisil organiseeritud, siis Fitshopi veebipood pakub mugavaid lahendusi. Kõik selleks, et seda elutähtsat makrotoitainet oleks piisavalt!

Fitshop Hoiab Sind Parimas Vormis!


Fitness.ee avaldatud teksti-, foto- ja videomaterjalide kopeerimine on lubatud ainult Robocop OÜ kirjalikul loal. Materjalide loata kasutamise eest esitatakse arve. Loa saamiseks palume pöörduda: toimetus@fitness.ee

 

Kollageen

Toidulisandid | 

Kollageen on üks minu lemmikutest toidulisanditest, mida tarbin regulaarselt, sest kollageen on naha peamine komponent, mängib olulist rolli naha…


Celsius vitamiini-energiajook: särts sinu treeningpäeva!

Toidulisandid | 

13 auhinnaga pärjatud ja sportlaste hulgas kõrgelt tunnustatud vitamiini-energiajook Celsius annab särtsu igasse treeningpäeva! Tegu on üle…


BCAA

Toidulisandid | 

Tähtsamatest tähtsaimad Hargnenud ahelaga aminohappeid valiini, leutsiini ja isoleutsiini mainitakse toitumisalases kirjanduses…